Katalog

Magdalena Mrozek
Wybór zawodu, Artykuły

Etapy podejmowania decyzji

- n +

Decyzje, decyzje! Małe i duże, łatwe i trudne, nieistotne i te wpływające na całe nasze życie! Z niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy, dokonujemy wyboru automatycznie, np. którym autobusem dojechać do szkoły. Są również takie, które spędzają nam sen z oczu, tygodniami zajmując nasze myśli. O wielu nie pamiętamy, ale skutki tych, od których zależy nasza przyszłość m.in. wybór określonego zawodu, decyzja o małżeństwie, odczuwamy bardzo wyraźnie. Decyzje podejmujemy wszyscy od wczesnego dzieciństwa po późne lata starości. A skoro są tak wszechobecne, warto nauczyć się podejmować je tak, aby były jak najbardziej trafne. Istnieją pewne elementy, kolejne etapy tego procesu, które warto zapamiętać i wykorzystywać. Zanim jednak przystąpisz do podejmowania decyzji musisz uznać, że posiadasz określony problem np. stoisz przed wyborem zawodu oraz, że problem ten jest dla Ciebie ważny i chcesz poświęcać mu czas. Nie ma bowiem gotowych rozwiązań i tylko Twoje zaangażowanie może zaowocować w przyszłości zadowoleniem z pracy.

Odkrywanie siebie i otaczającego świata jest pierwszym etapem podejmowania decyzji. Uświadomienie sobie własnych wartości, zainteresowań i zdolności oraz zdobywanie informacji na temat nowych zawodów i rynku pracy wymaga dużej otwartości, wrażliwości i tolerancji na dwuznaczności. Na tym etapie bowiem nie ma miejsca na analizę, jest to tylko gromadzenie wiedzy i informacji, które początkowo mogą nawet wydawać się ze sobą sprzeczne. Ważne jest abyś był twórczy i uruchomił swoją wyobraźnię! Czasami najbardziej absurdalne pomysły ostatecznie mogą okazać się cennym rozwiązaniem!

Zrozumienie uzyskanych informacji stanowi drugi etap podejmowania decyzji. Jest to czas na uporządkowanie i zinterpretowanie wiedzy, którą posiadasz w odniesieniu do własnej osoby. Postaraj się stworzyć kilka koncepcji dotyczących Twojej przyszłości zawodowej. Pamiętaj o tym, że Twoje umiejętności mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów!

Wybór najlepszego rozwiązania stanowi kolejny etap procesu decyzyjnego. Zanim on nastąpi musisz ocenić wszystkie swoje koncepcje pod kątem stopnia pragnienia ich realizacji (ocena subiektywna) oraz możliwości ich zrealizowania (ocena obiektywna). Dokonanie optymalnego wyboru wymaga uwzględnienia wszystkich ważnych dla Ciebie kryteriów i próby połączenia ich np. pragnienia pracy na scenie z potrzebą pomagania ludziom.

Nieodłącznym składnikiem procesu podejmowania decyzji jest uwzględnianie informacji płynących ze wszystkich zmysłów, w czym pomocne jest wyobrażenie sobie siebie wykonującego zadania i czynności danego zawodu.

Wyobraź sobie teraz młodą kobietę, która trzy lata temu ukończyła z bardzo dobrym wynikiem studia medyczne. Jest lekarzem odnoszącym sukcesy w swojej pracy zawodowej. Z jej pracy zadowoleni są zarówno jej pacjenci, jak i przełożeni. Ona jednak odczuwa duży dyskomfort, zaczęła nawet myśleć o zmianie zawodu. W trakcie pracy dokonała wielkiego odkrycia na swój temat. Nie lubi dotykać ludzi, co przecież stanowi nieodłączny element w pracy lekarza. Gdy w szkole średniej dokonywała wyboru zawodu wiedziała, że chciałaby pomagać ludziom. Jedyna koncepcja, jaka wówczas się pojawiła, dotyczyła studiów medycznych. Dopiero teraz uświadomiła sobie, że w kontakcie z ludźmi najbardziej ceni sobie rozmowę i bardziej odpowiadałoby jej doradzanie innym niż ich leczenie. Te informacje na swój temat mogła uzyskać kilka lat wcześniej na etapie podejmowania decyzji zawodowych, gdyby wykorzystała wyobraźnię i wczuła się w sytuacje związane z potencjalną pracą.

Ostateczny wybór zawodu wymaga również zastanowienia się nad odległymi w czasie konsekwencjami naszej decyzji. Musisz zastanowić się, co dla Ciebie osobiście oznacza bycie ekonomistą, nauczycielem czy fryzjerem? Czym będziesz się zajmował? Gdzie podejmiesz pracę? Jakie masz szanse zatrudnienia?

Działanie jest ostatnim etapem procesu podejmowania decyzji. Wymaga stworzenia konkretnego planu i dużego zaangażowania w jego realizację. Ten etap związany jest z wyborem i ukończeniem szkoły. W tym czasie ważne jest, aby powracać do wcześniejszych etapów procesu decyzyjnego w celu utwierdzenia się w przekonaniu, że wybór został dokonany trafnie. Pozwala to również na przetrwanie trudnych chwil i kontynuowanie działania pomimo niesprzyjających warunków zewnętrznych, a w efekcie na osiągnięcie celu, jakim jest w tym przypadku zdobycie określonego zawodu.

Jeżeli podejmując decyzję związaną z wyborem zawodu, wykorzystasz wszystkie podane tutaj wskazówki, zwiększysz Swoją szansę na osiągnięcie w przyszłości satysfakcji z pracy, a przez to również większego zadowolenia z życia!

Ćwiczenia:

Dziesięć zawodów
Próba wyobraźni


Opracowanie: Magdalena Mrozek, psycholog
Autorka specjalizuje się w doradztwie zawodowym,
ukończyła Uniwersytet Gdański
oraz Podyplomowe Studium Doradztwa Zawodowego,
pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi.

Wyświetleń: 5700


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.