Katalog

Urszula Bocian
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Scenariusze lekcji wychowawczych dotyczących tematyki dojrzewania młodzieży i dorastania do miłości (kl. I i II gimnazjum).

- n +

Lekcje mogą być przeprowadzone w klasie I lub II gimnazjum.
(Wskazane jest przeprowadzenie lekcji osobno dla chłopców i dla dziewcząt)

LEKCJA 1

Temat: Dojrzewanie dziewcząt i chłopców - różnice psychiczne tego okresu.

Cele:
  • Przekazanie uczniom informacji o okresie dojrzewania
  • Stworzenie okazji do rozmowy i zadawania pytań na tematy, które ich niepokoją
  • Budzenie szacunku dla spraw płci
Metoda:

Mini wykład, ankieta, dyskusja

Pomoce:

Kartki papieru, długopisy

Skrócony przebieg lekcji:
  1. Wyjaśnienie tematu i przyczyny rozdzielenia klasy według płci
  2. Wypowiedzi uczniów dotyczące zmian, jakie zaobserwowali w swoim ciele, w swojej psychice i w kontaktach z innymi ludźmi.
  3. Mini wykład nauczyciela - omówienie wieku dorastania
    • zmiany w ciele chłopca i dziewczyny
    • zmiany w psychice chłopca i dziewczyny
    • cel różnic cielesnych i psychicznych pomiędzy mężczyzną i kobietą
    • symptomy dojrzałości płciowej
    • "doganianie" dojrzałością psychiczną dojrzałości fizycznej
  4. Ponowne wypowiedzi uczniów - pytania, polemika
  5. Rozdanie kartek z prośbą o wypisanie przez uczniów nurtujących ich pytań na które nauczyciel odpowie na kolejnych lekcjach

LEKCJA 2


Temat: Różnice w przeżywaniu i przejawianiu się popędu płciowego u dziewcząt i u chłopców.

Cele:
  • Poznanie mechanizmu działania popędu płciowego i różnic w jego przeżywaniu i przejawianiu się u chłopców i u dziewcząt
  • Budzenie szacunku dla spraw płci
Metoda:
  • praca w grupach
  • elementy pogadanki połączonej z dyskusją
  • mini wykład
Pomoce:
Kartki papieru, długopisy, tablica, kartki z zadaniem domowym.

Skrócony przebieg lekcji:
  1. Krótkie wprowadzenie do lekcji przez nauczyciela
  2. Pracując w grupach uczniowie podają pomysły na "znaki miłości" młodzieńczej i zapisują je na kartkach.
  3. Zapisanie "znaków miłości" na tablicy lub większym arkuszu papieru z wyróżnieniem przykładów podanych przez dziewczęta i przez chłopców
  4. Zwrócenie uwagi na różne sposoby ukazywania uczuć osobie kochanej w przypadku chłopców i dziewcząt
  5. Mini wykład dotyczący różnic w przeżywaniu i przejawianiu się popędu płciowego
    • u dziewcząt - ścisły związek warstwy uczuciowej ze zmysłową
    • u chłopca - dominacja warstwy zmysłowej nad uczuciowa
  6. Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą nieświadomość wspomnianych różnic? - pogadanka połączona z dyskusją
  7. Krótkie podsumowanie przez nauczyciela
    • wiele dziewcząt nie rozumie zachowań chłopców
    • chłopcy dziwią się, że dziewczęta mają tak różne wyobrażenia i oczekiwania
    • każde z nich "mierzy własną miarą"
    • często popełniają błędy i są potem zaskoczeni dramatycznym finałem ich młodzieńczego uczuciowego związku
  8. Zadanie domowe
Dziewczęta

"Na pierwszej randce, a może dopiero na którejś z kolei on wziął cię za rękę. Czekałaś z bijącym sercem na ten moment. Po jakimś czasie zaczyna cię obejmować, a ty kładziesz głowę na jego ramieniu. Jest wspaniale. Teraz czekasz na pożegnalny pocałunek. Najpierw tylko niewinne muśnięcie, a dalej........"

Jesteś bohaterką opisanego spotkania:
  • opisz swoje uczucia
  • spróbuj opisać uczucia chłopca (jak oceniasz zachowanie chlopca)
  • dopisz dalszy ciąg tej krótkiej historyjki
Chłopcy

"Na pierwszej randce, a może dopiero na którejś z kolei wziąłeś ją za rękę. Zauważyłeś, że sprawiło jej to przyjemność. Po jakimś czasie zaczynasz ją obejmować, a ona kładzie głowę na twoim ramieniu. Jest wspaniale. Teraz jeszcze pożegnalny pocałunek. Najpierw tylko niewinne muśnięcie, a dalej........"

Jesteś bohaterem opisanego spotkania
  • opisz swoje uczucia
  • spróbuj opisać uczucia dziewczyny
  • dopisz dalszy ciąg tej krótkiej historyjki
LEKCJA 7
Temat: Czystość i wzajemna odpowiedzialność chłopca i dziewczyny

Cele:
  • poznanie i rozumienie psychicznych przeżyć okresu dojrzewania
  • budzenie poczucia odpowiedzialności za siebie i za innych
  • zachęcenie do ćwiczenia się w opanowaniu w różnych dziedzinach
Metoda:
Dyskusja.

Materiały:
Listy do redakcji czasopism młodzieżowych.

Skrócony przebieg lekcji:
  1. Krótkie wprowadzenie do lekcji - nawiązanie do zadania domowego z poprzednich zajęć
  2. Prezentacja wybranych wypowiedzi.
  3. Dyskusja wokół następujących tematów:
    • co wpływa na nasze zachowanie się w towarzystwie osoby odmiennej płci
    • czy sposób bycia dziewczyny może wpływać na zachowanie się chłopca w jej obecności
    • w jaki sposób możemy subtelnie wyrażać nasze uczucia
  4. "Prowokatorki w mini" - przykłady zachowań na podstawie wybranych listów do redakcji czasopism młodzieżowych
  5. Podsumowanie przez nauczyciela
    • nawiązanie do problemu przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i za drugiego (dojrzały chłopiec kieruje sobą i dziewczyną, dojrzała dziewczyna wychowuje chłopca)
    • zamierzone i niezamierzone pobudzanie wrażliwości seksualnej jest ogromną krzywdą dla młodych
  6. Zadanie domowe
    Spróbujcie sobie odpowiedzieć:
    • Czy ulegnę temu, co łatwe, urokliwe, ale powierzchowne i niebezpieczne?
    • Czy wybiorę to, co wymaga trudu, rezygnacji z przyjemności, czasem nawet walki ze sobą, ale da w przyszłości prawdziwą radość?
Literatura wykorzystana przy opracowaniu scenariuszy lekcji:
  1. Chomiczyńska Maliszewicz M., Pankowska D.: Polubić szkołę. Ćwiczenia grupowe do pracy wychowawczej. WSiP, 1995r.
  2. Braun - Gałkowska M.: W tę samą stronę. Wydawnictwo Krupski i S-ka, Warszawa 1994r.
  3. Pietrasiński Z.: Sam sięgaj do psychologii. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986
  4. Sławiński S.: Dojrzewać do miłości. Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1990r.

Opracowanie: Urszula Bocian

Wyświetleń: 7261


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.