AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Marzanna Kościelska
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Scenariusz zajęcia otwartego - edukacja polonistyczna

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego - edukacja polonistyczna

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

CEL ZAJĘCIA: zapoznanie z różnymi metodami pracy z uczniem słabym.

EDUKACJA POLONISTYCZNA KL.III

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Spotkanie z uczestnikami zajęcia:
a. poinformowanie o celu, przebiegu zajęcia oraz spodziewanych efektach,
b. omówienie scenariusza zajęcia.

2.Obserwacja zajęcia przez zaproszonych gości.

3.Omówienie zajęcia w zespole nauczycieli.

4.Dyskusja na temat: "Metody pracy z uczniem słabym".

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

Edukacja polonistyczna kl. III

KRĄG TEMATYCZNY - CZEGO UCZĄ NAS BAŚNIE?
TEMAT DNIA - Co jest najcenniejsze na świecie?

TEMAT ZAJĘĆ - Układanie planu zdarzeń w baśni H. Sienkiewicza "Cenny dar". Wyrazy o znaczeniu przeciwnym

CEL OGÓLNY: - doskonalenie umiejętności układania planu zdarzeń, pisanie wyrazów o znaczeniu przeciwnym.

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:
rozumie:
- treść przeczytanej baśni
- treść poleceń n-la
- pojęcie "wyraz przeciwny"
pamięta:
- tytuły baśni poznany
- wybrane wydarzenia, postacie i przedmioty
występujące w baśniach
potrafi:
- ułożyć plan zdarzeń w baśni
- wyszukać w tekście odpowiednie fragmenty
- formułować odpowiedzi na zadane pytania
- pisać wyrazy o znaczeniu przeciwnym
- wypowiadać się na podany temat

CEL WYCHOWAWCZY- rozwijanie umiejętności korzystania w codziennym życiu z nauk płynących z baśni.

METODY- metoda problemowa, metoda podpowiedzi, rozmowa, praca z tekstem, ćwiczenie, opowiadanie.

FORMA PRACY - zbiorowa jednolita i zróżnicowana, praca w grupach- zróżnicowana.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ćwiczenia, karty pracy, "Encyklopedia szkolna", "Album pisarzy polskich", "Słownik pisarzy polskich", wystawa twórczości H. Sienkiewicza.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie uczniów i zaproszonych gości.
2.Sprawdzanie pracy domowej / odczytanie przez wybranych uczniów informacji na temat "baśni" /.
3.Podanie tematu i celu zajęć.
4.Głośne odczytanie baśni H. Sienkiewicza "Cenny dar" / ćw.2, s.24 /.

a. Formułowanie odpowiedzi na zadane pytania / praca jednolita
w grupach dwuosobowych /.

Uczniowie zostają podzieleni na trzy grupy / ucz. słaby-zdolny /,
wszystkie grupy otrzymują jednakowe polecenie.

POLECENIE:
Wyszukaj w tekście odpowiedni fragment i odpowiedz na pytanie:

GRUPA I
-Czym obdarowały wróżki małą księżniczkę?

GRUPA II
-Jaki dar ofiarowała księżniczce królowa wróżek?

GRUPA III
-Dlaczego takie dary są nietrwałe?

-Wybrani uczniowie z poszczególnych grup prezentują wykonane zadanie, nauczyciel ocenia wypowiedzi.


b. Wyjaśnienie słów królowej wróżek:
"Dobroć jest jak źródło, z którego im więcej wody
wyczerpiesz, tym więcej Ci jej napłynie."

c. Odczytanie informacji o autorze baśni - H. Sienkiewiczu
/ s.25/ oraz obejrzenie wystawy "Twórczość H. Sienkiewicza".

5.Układanie planu zdarzeń w baśni/ praca zróżnicowana w grupach
dwuosobowych/.

GRUPA I
Ułóż plan zdarzeń w baśni "Cenny dar".

GRUPA II
Uzupełnij plan zdarzeń w baśni "Cenny dar".

GRUPA III
Uporządkuj tytuły zdarzeń zgodnie z kolejnością opisaną w
baśni "Cenny dar".

-Odczytanie zredagowanych planów, ocena pracy
poszczególnych grup.

6. Pisanie wyrazów o znaczeniu przeciwnym.

-Przypomnienie terminu "wyraz przeciwny".
-Wspólne rozwiązanie ćwiczenia / karta pracy przypięta na
tablicy /.
-Praca indywidualna jednolita uczniów wspierana i
kontrolowana przez nauczyciela. /ćw.4, s.25/
-Odczytanie dopisanych wyrazów.
/Dla uczniów zdolnych przygotowane są dodatkowe karty pracy/
-Ocena pracy uczniów.

7.Podsumowanie zajęć i wyznaczenie uczniom wykazującym braki odpowiedniej pracy domowej.

-Jednolita praca zbiorowa z całą klasą w celu utrwalenia wiadomości zdobytych w czasie zajęć:
-O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?
-Czego uczą nas baśnie?
-Jakie umiejętności gramatyczne ćwiczyliśmy?

-Praca domowa / zróżnicowana /

-Naucz się pięknie czytać baśń pt. "Cenny dar".
-Naucz się opowiadać baśń pt. "Cenny dar" według ułożonego planu.
-Do podanych wyrazów dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwnym.
-Wybierz dowolne, poznane już opowiadanie i spróbuj ułożyć plan zdarzeń.

KARTA PRACY NR 1

GRUPA I
Wyszukaj w tekście odpowiedni fragment i odpowiedz na
pytanie:

-Czym obdarowały wróżki księżniczkę?

GRUPA II
Wyszukaj w tekście odpowiedni fragment i odpowiedz na pytanie:

-Jaki dar ofiarowała księżniczce królowa wróżek?

GRUPA III
Wyszukaj w tekście odpowiedni fragment i odpowiedz na pytanie:

-Dlaczego takie dary są nietrwałe?

KARTA PRACY NR 2

GRUPA I
Ułóż plan zdarzeń w baśni "Cenny dar".

GRUPA II
Uzupełnij plan zdarzeń w baśni "Cenny dar".

1.Zebranie się dobrych wróżek przy .................................................
2.Obdarowanie księżniczki.......................................... przez pierwszą wróżkę.
3.Obdarowanie księżniczki......................................... przez drugą wróżkę.
4.Obdarowanie księżniczki......................................... przez trzecią wróżkę.
5.Podarowanie jej.............................................. przez czwartą wróżkę.
6.Obdarowanie księżniczki dobrocią prze ...........................................

GRUPA III
Uporządkuj tytuły zdarzeń zgodnie z kolejnością opisaną w baśni.

.....Podarowanie jej złotego skarbu przez czwartą wróżkę.
.....Obdarowanie księżniczki dobrocią przez królową wróżek.
.....Zebranie się dobrych wróżek przy kolebce księżniczki.
......Obdarowanie księżniczki czarem piękności przez pierwszą wróżkę.
.....Obdarowanie księżniczki wysmukłą postacią przez trzecią wróżkę.
......Obdarowanie księżniczki pięknymi oczami przez drugą wróżkę.

KARTA PRACY NR 3

MAŁY -

WĄSKI -

DROBNY -

TRUDNY -

CIEPŁY -

SZYBKI -

DŁUGI -

CHUDY -

TWARDY -

KARTA PRACY /dla uczniów zdolnych/

Podaj inne przykłady par wyrazów o znaczeniu przeciwnym.

..................................-..................................
..................................-..................................
..................................-..................................
..................................-..................................
..................................-..................................

PRACA DOMOWA /zróżnicowana/

-Naucz się pięknie czytać baśń pt. "Cenny dar"

-Naucz się opowiadać baśń "Cenny dar" według ułożonego
planu.

-Do podanych wyrazów dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwnym.

suchy -...........................
głęboki -...........................
zimny -...........................
chory -...........................
wesoły -...........................

-Wybierz dowolne, poznane już opowiadanie i spróbuj ułożyć plan zdarzeń /praca do wykonania w ciągu tygodnia/.
 

Opracowanie: Marzanna Kościelska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9159


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1



Ilość głosów: 3

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.