Katalog
Beata Długosz Geografia, Scenariusze"Morza i oceany - podsumowanie wiadomości" - scenariusz lekcji przyrody w klasie VI z wykorzystaniem encyklopedii multimedialnej.
Scenariusz lekcji przyrody w klasie VIa
z wykorzystaniem encyklopedii multimedialnej.
Zakres treści:
- oceany
- morza
- zasolenie
- prądy morskie: Prąd Zatokowy
- pływy
- ukształtowanie dna oceanów
Cele:
Wiadomości:
Uczeń:
- zna pojęcia: wszechocean, morze,
- podaje przyczyny zmiany zasięgu lądów i oceanów,
- wie, jakie kontynenty oblewa każdy z oceanów,
- potrafi podać charakterystyczne cechy wybranych mórz i oceanów
- umie opisać dno oceanów
- wyjaśnia, dlaczego woda morska jest słona
- wyjaśnia przyczynę przypływów i odpływów
Umiejętności:
Uczeń:
- wskazuje na mapie poszczególne oceany oraz wybrane morza,
- potrafi korzystać z encyklopedii multimedialnej,
- doskonali technikę posługiwania się komputerem,
Postawy:
Uczeń:
- pracuje aktywnie na lekcji,
- potrafi współpracować w grupie,
- umie korzystać z różnych źródeł informacji,
Metody: praca indywidualna z mapą, praca w grupach z wykorzystaniem encyklopedii - "Cuda natury"
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: atlasy, mapa ścienna, encyklopedia multimedialna "Cuda natury"
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna:
- Sprawy organizacyjno- porządkowe.
- Wyjaśnienie celów lekcji i podanie tematu .
II. Faza realizacji:
- wskazywanie na mapkach w atlasach oraz na mapie ściennej poszczególnych oceanów; granice między nimi,
- wskazanie kontynentów, jakie oblewają poszczególne oceany,
- przypomnienie pojęć: morze, wszechocean,
- podział uczniów na 5 grup, wybór lidera poszczególnej grupy,
- wyjaśnienie przez nauczyciela sposobu pracy w grupach,
- przypomnienie zasad obsługi komputera - włączenie ich i zalogowanie się w sieci,
- praca poszczególnych grup według otrzymanych instrukcji,
Instrukcja dla grupy: I i II
- Uruchom encyklopedię "Cuda natury".
- Wejdź w aplikacje "morza, oceany, góry lodowe.
- Przygotuj ciekawostki dotyczące:
- mórz przedstawionych w encyklopedii,
- gór lodowych
- Zdobyte informacje przedstaw na arkuszu szarego papieru w formie plakatu.
Instrukcja dla grupy: III i IV
- Uruchom encyklopedię "Cuda natury",
- Wejdź w aplikację "morza, oceany, góry lodowe".
- Przygotuj ciekawostki dotyczące :
- oceanów,
- Rowu Mariańskiego,
- zasolenia mórz i oceanów
- Uzyskane informacje przedstaw na arkuszu szarego papieru w formie plakatu.
Instrukcja dla grupy V:
- Uruchom encyklopedie " Cuda natury"
- Wejdź w aplikację "morza, oceany, góry lodowe".
- Poszukaj ciekawostek dotyczących :
- ukształtowania dna oceanów
- pływów
- Prądu Zatokowego
- Uzyskane wiadomości przedstaw w formie plakatu na arkuszu szarego papieru.
- Zamknięcie otwartych okien i prawidłowe wyłączenia komputerów.
III. Faza podsumowująca
- prezentacja przez liderów poszczególnych grup przygotowanych materiałów,
- dyskusja na temat plakatów,
- podkreślenie rozmiaru oceanów i mórz na naszej planecie,
- ocena pracy zespołów,
Zadanie pracy domowej:
Oblicz różnicę wysokości między najwyższym a najniższym miejscem na Ziemi.
Opracowanie: Beata Długosz Wyświetleń: 5582
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |