Katalog

Elżbieta Chojnowska
Matematyka, Konspekty

Utrwalenie wiadomości o funkcji liniowej

- n +

Utrwalenie wiadomości o funkcji

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Klasa: IIIb
Termin: 03.12.2004r

Cel ogólny lekcji:
- usystematyzowanie poznanych dotychczas wiadomości o funkcji liniowej.

Cele szczegółowe:
uczeń:
- rysuje wykres funkcji liniowej y = ax + b, a, bC, x R (odczytuje z wykresu dla jakich
argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie, a dla jakich ujemne).
- określa monotoniczność funkcji y = ax + b, x R,
- zna warunek równoległości prostych,
- oblicza miejsce zerowe funkcji y = ax + b, x R.
- oblicza ze wzoru punkty przecięcia się wykresu funkcji z osiami x i y.
- sprawdza ze wzoru, które z podanych punktów należą do wykresu funkcji.
- pisze wzór funkcji liniowej równoległej do danej i przechodzącej przez dany punkt,
- oblicza ze wzoru funkcji liniowej wartości dodatnie i ujemne funkcji.

Metoda pracy: praktyczno- ćwiczeniowa.

Formy pracy: praca równym frontem i indywidualna.

Środki dydaktyczne: karta z zestawem zadań, karteczki z literami A, B, C i D, ekierka, linijka, cyrkiel i kątomierz.

PRZEBIEG LEKCJI

I. Powitanie oraz czynności wstępne.
II. Wprowadzenie:
Zapoznanie z celami lekcji.
Zapisanie tematu lekcji.
Podział uczniów na cztery grupy.
Rozdanie poszczególnym grupom plansz z wykresami funkcji liniowej
i siedmioma pytaniami.
Omówienie sposobu pracy na lekcji.
III. Rozwinięcie:
Zadaniem każdej grupy jest znalezienie odpowiedzi na pytania na podstawie wykresów.
Na planszach umieściłam wykresy funkcji:
a) y = 0,5x
b) y = -2x + 1
c) y = 1,5 x - 6
d) y = 3
wszystkie grupy otrzymały takie same pytania z wyjątkiem pytania 5 i 6,
w których dla każdej grupy tak dobrałam argumenty i wartości funkcji, aby szukane liczby można było odczytać z wykresu.
Pytania dla grupy pierwszej:
1. Czy funkcja jest rosnąca, czy malejąca?
2. W jakim punkcie wykres przecina oś y?
3. Jakie jest miejsce zerowe funkcji?
4. Dla jakich argumentów funkcja przyjmuje wartości dodatnie
5. Jaka jest wartość funkcji dla argumentu -4? f(-4)=?
6. Jakiemu argumentowi funkcja przyporządkowuje wartość 1? f(?)=1
7. Jaki jest wzór funkcji?
Wieszamy plansze na tablicy. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.
Nauczyciel zadaję pytania:
Kiedy funkcja jest rosnąca, malejąca, stała?
O czym decyduje współczynnik a?
O czym decyduje współczynnik b?
Co to jest miejsce zerowe funkcji?

Następnie każda grupa dostaje kartkę na której podany jest wzór funkcji:
a) y = 3x+2
b) y = 3x-5
c) y = -4x+2
d) y = -5x-2
Zadaniem każdej grupy jest znalezienie odpowiedzi na pytania na podstawie wzoru.

IV. Samoocena:
Uczniowie oceniają swój poziom przygotowania do sprawdzianu, wystawiając sobie oceny.
V. Podsumowanie lekcji.
VI. Zadanie domowe:
Każdy uczeń otrzymuje zróżnicowaną pracę domową, jest nią ponowne rozwiązanie zadań, które rozwiązali źle oraz powtórzenie tej partii materiału,
z którą mieli problemy.
VII. Zakończenie lekcji:
Ocena pracy uczniów na lekcji.
 

Opracowanie: Elżbieta Chojnowska

Wyświetleń: 1808


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.