|
|
Katalog Maria Ziemkiewicz Zajęcia przedszkolne, Scenariusze "Dom" opracowanie piosenki Metodą Dobrego StartuBlok integralny: "Dom" - opracowanie piosenki Metodą Dobrego StartuCele operacyjne:Dzieci powinny: - Orientować się w budowie, schemacie własnego ciała - Wyodrębnić słowa ze zdań oraz sylaby i głoski ze słów - Ułożyć zdania z podanymi słowami, dokończyć zdania - Dopasować zwierzęta do odpowiednich domków - Globalnie odczytać nazwy domków, w których mieszkają zwierzęta - Kojarzyć literę z głoską - Odtworzyć literę różnymi technikami z jednoczesnym śpiewem piosenki - Przedstawić treść piosenki za pomocą ruchu - Zaśpiewać piosenkę na zgłoskach: hau, mu, ćwir, chrup - Interpretować ruchem słyszaną muzykę - Odczuwać zadowolenie z własnych działań i efektów pracy Forma zajęcia: zajęcie prowadzone w ramach zajęć korekcyjno- kompensacyjnych Pomoce: - Dekoracja do wiersza "Pokaż mi swój domek" - Obrazki i napisy (gniazdo, obora, kotlinka, buda) - Plansza ze znakiem graficznym - literą D - Dla każdego dziecka: plansza formatu A3 z wklejona literą z materiału o wyczuwalnej fakturze, tacka z kaszą manną, piłka, kartka z bloku rysunkowego formatu A4 z konturem litery D, frotka. Literatura: 1. M. Bogdanowicz, Metoda Dobrego Startu, WSiP, Warszawa 1999. 2. M. Bogdanowicz,M. Barańska, E. Jakucka, Od piosenki do literki, Wydawnictwo Fokus, Gdańsk 1998. 3. M. Bogdanowicz, M Tomaszewska, Piosenki na literki, Elfa, Gdynia 1993. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Zajęcia wprowadzające 1. Marsz przy akompaniamencie pianina. 2. "Powitanie z autoprezentacją". Dzieci stają w kole, każda osoba za pomocą klaskania, tupania wybija sylaby swojego imienia, mówiąc je głośno. 3. Dzieci kładą się na plecach. Prawą ręką dotykają uniesionej prawej nogi, potem lewej. Prawą ręką chwytają prawe kolano, lewa ręką dotykają lewego kolana. 4. Rozwiązywanie zagadki, tytułu piosenki. Mam ściany, okna, drzwi, Z komina wypuszczam kolorowy dym. (dom) 5. Słuchanie piosenki "Dom" śpiewanej przez nauczycielkę. Analiza treści piosenki. 6. Ilustracja ruchowa piosenki- dzieci stojąc śpiewają piosenkę rysując w powietrzu przedmioty o których jest mowa w piosence. 7. Recytacja fragmentu wiersza pt. "Pokaż mi swój domek" H. Bechlerowej. W białym domku pod kasztanem Mieszka Danka, Miś i Darek, Miś co rano w bude stuka Wita łapką pieska Puka. Puk tu blisko ma swój domek A w tym domku sucha słomę Ładna moja buda nowa Darek z drewna ją zbudował. 8. Krótka rozmowa na temat wiersza. II Zajęcia właściwe. 1. Ćwiczenia ruchowe i ortofoniczne. - Nauczycielka zaprasza do zabawy "Gdzie mój dom" - "Bal zwierząt" - dzieci tańczą w "Koziorajke". - Ćwiczenia ortofoniczne na zgłoskach: hau, ćwir, chrup, mu. 2. Ćwiczenia ruchowo- słuchowe. Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji klęczącej z wykorzystaniem piłki: - Uderzanie piłka trzymana obiema rękami o podłogę - Wystukiwanie wewnętrzną strona dłoni o piłkę - Wystukiwanie zewnętrzną strona dłoni o piłkę - Wystukiwanie jednym palcem - Wystukiwanie wszystkimi palcami - Wystukiwanie wg własnego pomysłu 3. Ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe a) pokaz i omówienie litery demonstracja litery jako znaku graficznego, symbolu głoski rozmowa nt. litery- określenie elementów występujących, liczenie elementów wodzenie palcem po literze b) utrwalenie kształtu litery i jej powiazania z piosenka wodzenie palcem dziecka po literze z jednoczesnym śpiewaniem piosenki przez N. - uczenie się polisensoryczne prowadzenie przez N. ręki dziecka śpiewającego piosenkę i wodzącego palcem po literze samodzielne wodzenie palcem po literze i śpiewanie piosenki wykonanie tego samego ćwiczenia przez każde dziecko na mniejszym formacie papieru. c) odtwarzanie litery różnymi technikami wraz z jednoczesnym śpiewaniem piosenki stojąc przed planszą odtwarzanie litery ręką w powietrzu stojąc przed planszą odtwarzanie litery nogą na podłodze odtwarzanie litery ręką w powietrzu z pamięci po zdjęciu planszy odtwarzanie litery nogą na podłodze z pamięci odtwarzanie litery palcem na tackach z kaszą manną wyginanie z jednego kawałka drutu litery D 4. Gdzie schowała się literka D - dzieci otrzymują kartkę z literą D. Ich zadanie polega na ukryciu litery w pracy plastycznej. Dzieci dorysowują różne elementy. 5. Zabawa ruchowa "Żywe litery" - dzieci wykorzystując własne ciało układają w parach literę D. I. Zajęcia końcowe Muzyka relaksacyjna "Kryształowa cisza" METODA DOBREGO STARTU Metoda Dobrego Startu opracowana została przez Z. Bogdanowicz w latach 60- tych na wzorach francuskich. Oryginalna metoda opracowana przez fizjoterapeutkę Thea Bugnet nosi nazwę Le Bon Depart, czyli dobry odjazd, odlot, start. Nazwa wskazywała na możliwość jej zastosowania w przygotowaniu dzieci do nauki czytania i pisania. Metoda ta zawiera elementy kształcące orientację w przestrzeni i czasie oraz realizację ruchu i grafizmu. Usprawnia mechanizmy stanowiące fizjologiczne podłoże nauki czytania i pisania, ćwiczy wzajemne współdziałanie poszczególnych analizatorów: - wzrokowego - słuchowego - kinestetyczno- ruchowego prowadzi także do doskonalenia pamięci, wyobraźni. Kształci zdolność rozumienia i posługiwania się symbolami abstrakcyjnymi. Efekty metody osiąga się przez wprowadzenie podstawowych jej elementów.: - znaku graficznego - odpowiednio dobranej piosenki - realizacji znaku graficznego zgodnie z rytmem piosenki. Szczególną rolę Metoda Dobrego Startu (MDS) spełnia w pracy z dziećmi 6-7-8 letnimi oraz z dziećmi, u których stwierdzono różnego rodzaju deficyty rozwojowe. Nadrzędnym celem metody jest zapewnienie dzieciom jak najlepszego startu w edukację szkolną. Pracując MDS należy przestrzegać zasady stopniowania trudności w odniesieniu do repertuaru piosenek jak i realizowanych znaków graficznych. Planując pracę należy dobierać piosenki wg tematyki zajęć bądź też przy wprowadzaniu nowej litery. Metoda Dobrego Startu wymaga przygotowania wielu pomocy dydaktycznych. Przygotowanie ich i późniejsze wykorzystanie sprawia, że zajęcia stają się ciekawe i są bodźcem zachęcającym dzieci do działania. Mimo, ze w metodzie opracowano schemat przebiegu sytuacji edukacyjnych, to jednak koncepcja nie jest zamkniętym systemem, opiera się na elastycznym, twórczym działaniu nauczyciela. Schemat stanowi jedynie konstrukcję dla własnej koncepcji zajęć, które maja przebiegać w atmosferze pogody i akceptacji. Radość dziecka z działania i widocznych, choć może małych postępów pozwoli mu uwierzyć we własne możliwości i stworzyć optymistyczne perspektywy, czyli dobry start w przyszłość.
Opracowanie: Maria Ziemkiewicz Wyświetleń: 9770
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |