Katalog

Agata Pilch
Język angielski, Konspekty

The English speaking world - New Zealand

- n +

The English speaking world - New Zealand - konspekt lekcji z języka angielskiego

Cele: wykorzystanie zintegrowanej wiedzy z wielu przedmiotów (geografia, biologia, historia, język polski), realizacja elementu misji szkoły: "Uczeń kl. 3 naszego gimnazjum to mądry Europejczyk" (nawiązanie do historii Europy - potęgi kolonialne XIX wieku), rozwijanie umiejętności szukania informacji. Znajomość języka angielskiego w czasie tej lekcji jest tylko narzędziem potrzebnym do zdobycia informacji, niemniej jednak następuje ćwiczenie i utrwalanie.
Środki dydaktyczne: dwa teksty opowiadające o Nowej Zelandii (1. "New Zealand Factfie" - Opportunities, pre - intermediate, M. Harris, D. Mover, A. Sikorzyńska, Longman, s. 83;
2. "Discover New Zealand" - English for Schools, student's book four, A. Littlejohn, D. Hicks, Cambridge, s. 123), mapy świata, słowniki, ćwiczenia

Przebieg lekcji:

1. Przywitanie i czynności organizacyjne, podział na grupy, rozdzielenie funkcji w grupach (sekretarz, tłumacz, osoba szukająca słówek w słowniku)
2. Przypomnienie wiadomości o stopniowaniu przymiotników.
3. Wprowadzenie do nowego tematu.
- Co wiecie na temat obu krajów? - grupy dostają 2 min na zebranie posiadanych przez
członków informacji (nie wolno korzystać z żadnych pomocy), po czym, na przemian, prezentują je - uczniowie muszą wykorzystać wiedzę zdobyta na innych przedmiotach, głownie geografii, biologii i historii. Jest bardzo prawdopodobne, ze będą wiedzieć więcej o Australii - 1 punkt za każda informacje. Grupa traci punkt, jeśli powtarza informację, która została już przedstawiona, w ten sposób uczniowie są zmuszeni do słuchania siebie nawzajem.
- Quiz (zał. A)- każda grupa dostaje quiz na temat Nowej Zelandii składający się z 8 pytań -
można zdobyć 9 punktów, liczy się czas i poprawność odpowiedzi. Żeby dobrze wykonać to zadanie, uczniowie musza posiadać ogólną wiedzę na temat kraju. Ćwiczenie to jednocześnie wprowadza w tematykę lekcji, gdyż w jej toku można będzie znaleźć wszystkie odpowiedzi.

4. Prezentacja nowego materiału połączona z wykorzystaniem posiadanej wiedzy
Uczniowie dostają dwa teksty mówiące o Nowej Zelandii (1 i 2). Oba prezentują stopień trudności, którego uczniowie jeszcze nie osiągnęli. Posługując się jednak posiadaną wiedzą i stosując znane techniki zdobywania informacji są w stanie poprawnie wykonać kolejne zadania. Każda grupa ma do dyspozycji słowniki, ale przy uważnej pracy i prawidłowym kojarzeniu faktów będą one potrzebne tylko w niewielkim stopniu.
- Uczniowie dostają do wykonania ćwiczenie polegające na umiejętnym połączeniu trzech
elementów tak, aby powstała prawdziwa informacja (zał. B). Każda z nich powinna zawierać przymiotnik w stopniu najwyższym. Jeśli uczniowie pamiętają, jakie przybiera on formy, bez trudu odnajdą je w tekstach, a przy okazji znajdą również informacje potrzebne do rozwiązania zadania - liczy się czas i poprawność odpowiedzi - max 6 punktów
- Słownik maorysko - angielski. Każda grupa musi znaleźć w posiadanych tekstach słówka
w języku maoryskim i wyjaśnić je po angielsku. Słówek jest sześć i wszystkie są w cudzysłowach, nie powinno wiec być kłopotu z ich odnalezieniem. Każdemu tez towarzyszy wyjaśnienie znaczenia, wiec uczniowie będą musieli jedynie umiejętnie ułożyć hasła słownikowe - 1 punkt za każde hasło.

5. Podsumowanie
Powrót do quizu z początku lekcji i udzielenie prawidłowych odpowiedzi. Chętni uczniowie podsumowują i przedstawiają wiadomości o Nowej Zelandii. Zadanie to może być wykonane w języku polskim, a wtedy słabsi uczniowie będą mogli się wykazać zdobytą i uporządkowaną wiedza.
Podliczenie punktów i wystawienie ocen.

6. Ćwiczenia dodatkowe i zadanie domowe
Ponieważ podczas tej lekcji mniej liczy się tempo pracy, a bardziej poprawne odpowiedzi, to poniższe zadania mogą być wykorzystane w zależności od ilości pozostałego czasu jako ćwiczenia dodatkowe lub jako zadanie domowe
- Zapisanie informacji z quizu w postaci zdań
- Zapisanie informacji z ćwiczenia ze stopniowaniem przymiotnika w postaci zdań.
- Przedstawienie różnic miedzy Wyspa Północną a Południową.
- Opis różnic między Nową Zelandią a Australią


Załącznik A


New Zealand Quiz

1. New Zealand is a:
a - continent
b - country
c - island

2. New Zealand is in:
a - Indian Ocean
b - Pacific Ocean
c- Atlantic Ocean

3. The capital of New Zealand is:
a - Christchurch
b - Auckland
c- Dunedin
d - Wellington

4. How many languages do people in New Zealand speak?
a - 1
b - 2
c - 3

5. New Zealand's nearest neighbour is:
a - America
b - Britain
c - Australia
d - Japan

6. What is the symbol of New Zealand?
a - coala bear
b - vulcano
c - star
d - kiwi

7. What can't you find in New Zealand?
a - vulcanos
b - deserts
c - mountains
d - rivers

8. 'Maoris' are:
a - mountains
b - strange wild animals
c - people who first came to New Zealand

Załącznik B

Wybierz po jednym elemencie z każdej grupy i połącz je tak, aby powstały prawdziwe stwierdzenia

a - mountain in New Zealand
b - people in New Zealand c - team in the world
d - insect in the world
e - country, where women had the right to vote

1 - The All Blacks
2 - weta
3 - 1893
4 - Maori 5 - Mount Cook

I - the first
II - the first
III - the largest
IV - the heaviest
V - the highest
VI - the best
 

Opracowanie: Agata Pilch

Wyświetleń: 2713


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.