Katalog

Katarzyna Zając
Edukacja czytelnicza, Konspekty

Konspekt lekcji bibliotecznej w związku ze Światowym Dniem Książki

- n +

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia - konspekt lekcji bibliotecznej

CEL: Popularyzacja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a także zainteresowanie uczniów książką poprzez zaprezentowanie ciekawostek z dziedziny księgarstwa i rynku wydawniczego. Wystawie towarzyszyła drama, w wykonaniu dwóch uczennic kl. IV- scena śmierci z "Romea i Julii" Szekspira.

MIEJSCE: Wystawa została przygotowana w czytelni biblioteki szkolnej. Zgromadzone tablice, książki i inne materiały eksponowano na sześciu stolikach, napis główny przymocowano do półek z książkami.

WYKAZ EKSPONATÓW:
NAPIS GŁÓWNY: 23 IV ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - obok element graficzny przedstawiający kałamarz i gęsie pióro.

TEKST: 23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze, m.in.: Cervantes, Szekspir, Nabokow, Vallejo.

Dzień ten - na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców - został ustanowiony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich. Pierwsze obchody zbiegły się z 25 Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców,który odbył się w Barcelonie w setną rocznicę powstania twej organizacji.

FOTOGRAFIE: Szekspira, Nabokowa, Cervantesa.

TEKST: Dzień 23 kwietnia wiąże się również z katalońskim obyczajem. Każdy mieszkaniec Katalonii w dniu św. Jerzego - patrona tego regionu - obdarowywał swoich bliskich książkami i różami.

Pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie praw autorskich dzieł literackich i artystycznych została podpisana 9 września 1886 r. w Bernie. Następnie kilkakrotnie była zmieniana i uzupełniana.

W roku 1952 została zwołana do Genewy Międzynarodowa Konferencja ds. Praw Autorskich, która uchwaliła Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołała Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września 1956 roku.

POLSKA
przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w 1976 r. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich - copyright.

Obok wyeksponowano kilka wydawnictw (książki, płyty) opatrzonych zapisem o zastrzeżeniu praw autorskich.

TEKST: Rynek wydawniczy obecnie jest bardzo różnorodny, a jednocześnie bardzo prężny i dynamiczny. Wydawcy prześcigają się w pomysłowości w wydawaniu książek, kto pierwszy, kto najwięcej. "Naj" - można mnożyć bez końca.

Na stolikach umieszczono książki pięknie wydane oraz plansze z logo wydawnictw.

NAPIS: O KSIĄŻCE KILKA RAZY NAJ...

TEKST: Największa książka - "Super Book" - mierząca 2,74 x 3,07 m została wydana Denver w stanie Colorado (USA) w roku 1976. Składa się ona z 300 stron i waży 252,6 kg. Obok pokazano złożoną makietę wymiarów tejże książki.

Najmniejszą książkę dla dzieci - "Stary król Cole" - wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1mm x 1mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 r. wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożnie!) tylko za pomocą igły. Obok pokazano narysowane wymiary tejże książki.

Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło "The Birds of America" (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christie's w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za - 8 mln 802 tys. 500 dolarów. Obok wyeksponowano książki o tematyce ornitologicznej.

Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski (1812 - 1887). Obok wyeksponowano książki J.I.Kraszewskiego.

Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" , które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei. Obok umieszczono kserokopię pierwszej strony dzieła Kopernika.

Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2mld 500mln egzemplarzy Biblii. Obok umieszczono egzemplarz Biblii, a także kserokopię Biblii Gutenberga.

Najwyższy nakład w pierwszym wydaniu - 120 mln egzemplarzy- osiągnęła powieść Nicholasa Monserrata "Okrutne morze" . Obok umieszczono książkę Monserrata "Okrutne morze" .
Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling (1865-1936). W dniu otrzymania nagrody (1907 r.) miał 41 lat. Obok umieszczono kilka książek Kiplinga m.in. "Księga dżungli" .

NAPIS: ZAWSZE BYŁ KTOŚ PIERWSZY

TEKST: Pierwsze zachowane zdanie w języku polskim znajduje się w "Księdze henrykowskiej" pisanej w latach 1268-1273. Brzmiało ono: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" . Obok umieszczono kserokopię tejże strony zawierającej to zdanie.

Pierwszą pieśnią religijną w języku polskim jest "Bogurodzica" , której najdawniejszy tekst, tzw. krakowski pochodzi z 1407 roku. Obok kserokopia tekstu "Bogurodzicy" .

Pierwszą książką wydaną w całości po polsku był "Raj duszny" - średniowieczny modlitewnik, przetłumaczony z łaciny przez Biernata z Lublina i wydany w 1513r. przez Floriana Unglera. Obok umieszczono kserokopię tejże książki.

Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875). Obok wyeksponowano książeczki S.Jachowicza m.in. "Chory kotek" i jego portret.

Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa (1798-1845). Obok umieszczono jej portret i kserokopie strony tytułowej jej książek.

Pierwszą książką w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stefana Kinga pt. "Riding the Bulet" , którą w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiono prawie 400.000 osób.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczniowie zostali zapoznani z treścią tablic, obejrzeli eksponaty, książki, fotografie i obejrzeli przedstawienie.

BIBLIOGRAFIA:
1. "Biblioteka w szkole" nr2 /2001 r., 14-15 s.
2. "Encyklopedia wiedzy o książce" . Wrocław: Ossolineum, 1971
3. "Księga rekordów Guinnesa" . Gdańsk: Reprom, 1991
4. "Literatura polska: przewodnik encyklopedyczny" . Warszawa: PWN, 1984
 

Opracowanie: Katarzyna Zając

Wyświetleń: 5507


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.