Katalog

Donata Orzełek
Matematyka, Konspekty

"Odczytywanie własności funkcji z wykresu".

- n +

Cele nauczania:
poziom wiadomości
A - zapamiętywanie wiadomości - uczeń utrwala:
  • Znajomość pojęcia funkcji jako przyporządkowania (K)
  • Znajomość pojęcia wykresu funkcji (P)
  • Znajomość pojęcia funkcji liczbowej (P)
  • Znajomość pojęcia dziedziny i zbioru wartości funkcji (K)
  • Znajomość pojęcia miejsca zerowego funkcji (K)
  • Znajomość pojęcia funkcji różnowartościowej (R)
  • Znajomość pojęcia funkcji rosnącej, malejącej, stałej (P)
  • Znajomość pojęcia funkcji parzystej i nieparzystej (R)
  • Znajomość pojęcia wartości największej i najmniejszej (W)
B - rozumienie pojęć - uczeń potrafi:
  • Z wykresu funkcji odczytać własności funkcji:
    • dziedzinę, zbiór wartości funkcji, miejsca zerowe, wartości dodatnie, ujemne, monotoniczność (K)
    • parzystość, nieparzystość (R)
Poziom umiejętności

C - stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych - uczeń potrafi:
  • odczytać i zapisać własności funkcji na podstawie podanego wykresu (K - R)
Poziom wymagań:
  • koniecznych K
  • podstawowych P
  • rozszerzających R
  • wykraczających W
zgodny z kryteriami wymagań na poszczególne oceny z matematyki

Metoda:

Pokaz multimedialny

Pomoce naukowe:

  • komputer
  • projektor wizyjny
  • prezentacja programu POWER POINT (na podstawie prezentacji p. mgr Elżbiety Markowicz - Legutko - http://republika.pl/ela0908/ )
  • kartki z wykresami funkcji do wykorzystania przez uczniów
Literatura:

  • "Matematyka w szkole średniej profilu ogólnego" - zespół autorski pod kierunkiem Jolanty Kuydowicz
  • "Ćwiczenia z... POWER POINT 7" - Kamila Ceran, Mirosława Kopertowska
Tok lekcji:

Część wstępna lekcji (do 7 minut ) 1. Sprawdzenie obecności i zaprowadzenie porządku w klasie.(3 min)

2. Powtórzenie wiadomości dotyczących podstawowych własności funkcji (4 min)
  • Dziedzina,
  • Zbiór wartości,
  • Miejsca zerowe,
  • Monotoniczność,
  • Parzystość i nieparzystość
  • Różnowartościowość
  • Wykres funkcji
Część zasadnicza lekcji ( około 30 minut )

1. Pokaz prezentacji programu POWER POINT (slajdy od 1 do 24)

Uczniowie obserwując prezentację odpowiadają na pytania nauczyciela, zwracając uwagę na poprawność zapisów.

2. Slajd 33 - samodzielna praca uczniów.

Uczniowie otrzymują na kartkach wykres funkcji i samodzielnie zapisują jej własności na podstawie wykresu
  • Dziedzina
  • Zbiór wartości
  • Miejsca zerowe
  • Różnowartościowość
  • Parzystość lub nieparzystość
  • Wartości argumentów x, dla których funkcja przyjmuje wartości dodatnie
  • Wartości argumentów x, dla których funkcja przyjmuje wartości ujemne
  • Dla jakich argumentów x, f(x)=2
  • Dla jakich argumentów x, f(x)=0
  • Dla jakich argumentów x, f(x)=1
  • Odczytaj f(-3)
  • Odczytaj f(-2)
  • Odczytaj f(3)
3. Sprawdzenie poprawności zrobienia zadania.

Pokaz slajdów następnych, przy czym uczniowie wymieniają się zeszytami z kolegą w ławce, a ten sprawdza poprawność udzielonych odpowiedzi przyznając 1 lub 0 punktów za każdą podaną własność.

Punktacja:

  • Poniżej 6 pkt - słabo - musisz porządnie popracować
  • 6 - 8 pkt mogło być lepiej - pewne rzeczy musisz jeszcze utrwalić
  • 9 - 11 pkt masz drobne braki, ale szybko możesz je nadrobić
  • 12 - 13 pkt bardzo dobrze zrozumiałeś materiał
4. Dalszy pokaz slajdów (czas całej prezentacji ok. 30 min)

Część końcowa lekcji (do 8 minut)

1. Podsumowanie lekcji polegające na przypomnieniu
  • Jak odczytać z wykresu funkcji dziedzinę, zbiór wartości, miejsca zerowe,
  • Po czym poznajemy, czy funkcja jest parzysta lub nieparzysta,
  • Jak odczytujemy ekstrema i wartości dodatnie lub ujemne.
  • Jak zapisujemy odczytane własności
2. Wystawienie ocen za pracę na lekcji.

3. Zadanie domowe.

Na podstawie wykresu funkcji f(x) odczytaj jej własności (wykresy uczniowie otrzymują na kartkach przygotowanych przez nauczyciela).

Opracowanie: mgr Donata Orzełek

Wyświetleń: 8501


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.