Katalog

Renata Ruszczak
Informatyka, Konspekty

Budowa jednostki centralnej

- n +

Budowa jednostki centralnej

KONSPEKT

1. Imię i nazwisko prowadzącego: Renata Ruszczak
2. Typ szkoły: Gimnazjum
3. Nazwa przedmiotu: Informatyka
4. Klasa I
5. Miejsce: Pracownia komputerowa

CELE OPERACYJNE LEKCJI
1. 0peracyjne cele instrumentalne.
Uczeń powinien zapamiętać:

- pojęcia: jednostka centralna, procesor, RAM, ROM, CMOS, CACHE, karta rozszerzeń, rozdzielczość, płyta główna, pamięć dynamiczna, pamięć statyczna oraz definicje powyższych pojęć,
- rodzaje: obudów, płyt głównych, pamięci, kart rozszerzeń, urządzeń do zapisu i odczytu informacji, procesorów oraz ich przeznaczenie.
* Sposób kontroli - np. Proszę wymienić jakie znasz karty rozszerzeń.
* Standard - karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa, karta modemowo - faksowa.

Uczeń powinien zrozumieć:

- wpływ poszczególnych urządzeń na sprawność i wydajność zestawu komputerowego
* Sposób kontroli - np. Dlaczego ważne jest odpowiednie dopasowanie do siebie monitora i karty grafiki?
* Standard - Wyświetlanie obrazu uzależnione jest od parametrów monitora i karty grafiki. jeżeli są one np. niskie w przypadku karty, to możliwości monitora nie zostaną w pełni wykorzystane i odwrotnie.

Uczeń powinien umieć:

- wyszczególnić elementy wewnętrznej budowy jednostki centralnej,
- wyjaśnić wpływ głównych podzespołów jednostki centralnej na wydajność zestawu komputerowego,
- wymienić typy pamięci wewnętrznych, procesorów, płyt głównych
- rozróżniać podstawowe elementy jednostki centralnej: płyta główna, procesor, karta graficzna, karta sieciowa, karta dźwiękowa, dysk twardy, CD - ROM, stacja dyskietek,
- rozróżnić typy obudów, płyt głównych, pamięci, procesorów,
- określić przeznaczenie poszczególnych podzespołów.

2. Zdolności poznawcze

- wyobraźnia - schemat budowy jednostki centralnej
- myślenie - na podstawie określonych kryteriów dobrać odpowiednie podzespoły komputera
- język - rozwijanie słownictwa informatycznego poprzez prawidłowe nazewnictwo poszczególnych podzespołów komputera
- pamięć - opanowanie podstawowych pojęć i definicji związanych z tematem lekcji
- uwaga - rozwijanie uwagi poprzez zachowanie bezpieczeństwa osoby dokonującej montażu oraz na przestrzeganie zasad prawidłowego podłączenia, aby nie uszkodzić elementów elektronicznych

3. Operacyjne cele kierunkowe
Działania

uczestnictwo w działaniu
Dokonanie montażu i omówienie parametrów swojego zestawu.
podejmowanie działań
Sam0odzielne wykonanie zadania.
Postawy
nastawienie na działanie
Uczniowie porównują wybrane podzespoły i dyskutują nad trafnością poprawnego doboru.
system działań
Umiejętność planowania i wykonania montażu, bezpieczne posługiwanie się podzespołami komputera.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

1. Podstawowe:
- rozróżnianie podstawowych elementów jednostki centralnej
- wyszczególnianie podstawowych elementów jednostki centralnej,
- określanie ich przeznaczenia,
- montowanie wybranych urządzeń na płycie głównej
2. Rozszerzające
- wymienić inne urządzenia i omówić ich przeznaczenie
3. Dopełniające
- budowa i zasada działania wybranych elementów jednostki centralnej

METODY NAUCZANIA

1. Faza przygotowawcza: pogadanka + dyskusja
2. Faza wykonawcza: pokaz + ćwiczenia praktyczne

FORMY PRACY

1. Faza przygotowawcza: praca zbiorowa
2. Faza wykonawcza: praca zbiorowa + praca w grupach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1. Prezentacja multimedialna.
2. Komputery, wybrane podzespoły jednostki centralnej: płyty główne, pamięci, karty rozszerzeń, procesory, dysk twardy, stacja dyskietek, CD - ROM, plansza ze schematem jednostki centralnej.

PRZEBIEG LEKCJI

Faza przygotowawcza:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, podanie tematu).
Określenie celów lekcji.
Przygotowanie warunków niezbędnych do przeprowadzenia lekcji.
a) kontrola wstępna
Co to jest jednostka centralna? (jest to właściwy komputer, do którego podłączone są wszystkie urządzenia zewnętrzne komputera: monitor, klawiatura, drukarka, skaner itp.)
b) motywacja uczniów
Daję uczniom do dyspozycji kilka pamięci i polecam im aby wybrali określonego typu do mojego komputera.
Uczniowie dyskutują nad tym, jaka to ma być pamięć, wypowiadają swoje opinie.
ustalenie planu działania:
a) przekazanie informacji teoretycznej,
b) praca z wybranymi podzespołami jednostki centralnej.

3. Faza wykonawcza.
W przypadku realizacji fazy wykonawczej przy pomocy metody podstawowej lekcja będzie realizowana według strategiitypu A (pkt. 1.4a), P (1.4b).
Część lekcji prowadzona według strategii typu A.

Zetknięcie się uczniów z nowymi wiadomościami:
- obudowa - kształty, typy,
- płyta główna - rodzaje, ogólna budowa, różnice pomiędzy płytami,
- procesor - typy procesorów, modele procesorów,
- pamięci - rodzaje, przeznaczenie typy,
- urządzenia zapisu i odczytu informacji - rodzaje, różnice pomiędzy poszczególnymi, budowa, zasada działania
- karty rozszerzeń - rodzaje, przeznaczenie
- wpływ poszczególnych podzespołów na wydajność komputera.

Druga część lekcji będzie miała przebieg następujący:
Uczniowie otrzymują zestaw podzespołów jednostki centralnej: płyta główna, karty rozszerzeń, pamięci.
zadaniem uczniów jest dobranie odpowiednich elementów, aby komputer spełniał wymagane kryteria.

Kontrola końcowa:
Np.:
Wymień jakie znasz rodzaje płyt głównych i omów różnice pomiędzy nimi.
Co należy zamontować w komputerze aby można było korzystać z internetu?
 

Opracowanie: Renata Ruszczak

Wyświetleń: 14498


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.