Katalog

Monika Węgrzyn
Język polski, Konspekty

Konspekt: Słowniki skarbnicą wiedzy o języku

- n +

Słowniki - skarbnicą wiedzy o języku

CELE LEKCJI:
UCZEŃ POTRAFI:
- powiedzieć co zawierają poszczególne słowniki,
- określić kiedy należy korzystać ze słowników,
- wyszukać dane hasło i wykorzystać informacje w nim zawarte,
- posługiwać się różnego rodzaju słownikami.

METODY:
pogadanka, praca w grupie, praca z komputerem, encyklopedią i słownikami.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

komputer, płyta CD ze słownikami: ortograficznym, wyrazów obcych, języka polskiego; czasopisma młodzieżowe, inne słowniki.

ŚCIEŻKI EDUKACYJNE:
edukacja czytelnicza i medialna.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Wprowadzenie do lekcji.
Na środku klasy stoi stolik z różnego rodzaju słownikami. Uczniowie przy pomocy nauczyciela wymieniają znane im słowniki i określają ich przeznaczenie. Nauczyciel poszerza ich wiadomości.

2. Wspólne ustalenie tematu lekcji np. "Słowniki -skarbnicą wiedzy o języku ojczystym".

3. Podział klasy na grupy - każda grupa losuje kopertę z instrukcją i zadaniem. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości.

Grupa I
Podaj trzy synonimy wyrazów:
agresywny -
czarodziej -
podczas -
spostrzec się -
zasłona -
znaleźć -

Grupa II
Podane zwroty zastąp bliskoznacznymi.
zakuć polaka -
dostać pałę -
oblać klajda -
wdepnąć w hecę -
zerżnąć zadanie -

Grupa III
Jakie symboliczne znaczenie ma wyraz "jabłko"?

Grupa IV
Z dowolnego czasopisma młodzieżowego wypisz pięć wyrazów obcych. Podaj ich znaczenie. Sprawdź w słowniku, z jakiego języka zostały zapożyczone
(skorzystaj z komputera i ze słowników na płycie CD).

Grupa V
Wyrazy zapisane w ramce "przydziel" do odpowiednich słowników.
słownik wyrazów obcych -
słownik ortograficzny -
słownik wyrazów bliskoznacznych -
róża, niepogoda -plucha- słota- szaruga- chlapa, różdżka, książę, patriota, tanio-za grosze-za bezcen-za psie pieniądze, hydrant, wideoklip, CD-ROM, widok- panorama- krajobraz- pejzaż, rzeżucha, cartridge, hak, nieuprzejmie-nietaktownie-grubiańsko-ordynarnie-prostacko-gburowato-po chamsku-wulgarnie, tchórz, horyzont
Grupa VI
Zapoznaj się z wiadomościami zamieszczonymi w encyklopedii pod hasłem Szymborska Wisława. Na ich podstawie sporządź krótką notatkę biograficzną.

Grupa VII
Wyjaśnij następujące związki frazeologiczne:
syzyfowa praca -
stajnia Augiasza -
patrzeć przez palce -
mieć cały dom na głowie -
obiecywać gruszki na wierzbie -
mieć węża w kieszeni -

Grupa VIII
Która forma jest poprawna?
swetr czy sweter
pomarańcz czy pomarańczy
schnął czy sechł
rozumią czy rozumieją


Z poprawnymi formami ułóż zdania.

4. Podsumowanie: Kiedy korzystamy ze słowników? - pogadanka.

5. Zadanie domowe: Przekonaj kolegę, że warto mieć w swojej domowej biblioteczce różnego rodzaju słowniki. Podaj przynajmniej trzy argumenty.
 

Opracowanie: mgr Monika Węgrzyn

Wyświetleń: 3313


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.