Katalog

Celina Bałdyga
Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki - O czym mówią współczynniki funkcji liniowej

- n +

O czym mówią współczynniki funkcji liniowej (1) - konspekt lekcji matematyki dla klasy III B gimnazjum

Cele:
- uczeń zna i rozumie pojęcie funkcji rosnącej, malejącej i stałej (K - P),
- uczeń zna pojęcie współczynnika kierunkowego (K - P),
- uczeń umie określać monotoniczność funkcji na podstawie współczynnika kierunkowego oraz na podstawie numerów ćwiartek, przez które przechodzi wykres (K -P),
- uczeń potrafi określać monotoniczność funkcji złożonej na przedziałach (R - W)
- uczeń potrafi pracować w grupie.
Podstawa Programowa: PP-4
Standardy Egzaminacyjne

- I/1a - czyta ze zrozumieniem teksty, w których występują terminy i pojęcia matem. - przyrodnicze
- III/2a - zapisuje wielkości za pomocą symboli
- III/3a - wskazuje zależności funkcyjne
- III/3b - opisuje funkcje
- III/3c - analizuje funkcje

Metody:
poglądowa, dyskusja, samodzielnego wykonywania zadań, analiza przypadku, utrwalająca

Formy:
praca z całą grupą, praca w zespołach, praca z książką, z kartą pracy

Pomoce dydaktyczne:
Przykłady funkcji i ich wykresy na planszach do zawieszenia, karty pracy, rozsypanka (kilka przykładów funkcji i trzy napisy: funkcja rosnąca, malejąca, stała)

Przebieg lekcji

1. (3 - 5 min) Czynności organizacyjne: sprawdzenie pracy domowej, listy obecności
2. (2 min) Zapoznanie uczniów z tematem lekcji oraz celami lekcji
3. (7 - 10 min) Praca w dwuosobowych grupach. Na ławce uczniowie otrzymują kartę pracy z trzema wzorami funkcji. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie tabelek, sporządzenia wykresów funkcji i uzupełnienia zdań pod każdym wykresem.
Po planowanym zakończeniu tego zadania nauczycielka zaczepia plansze z takimi wykresami i uczniowie sprawdzają poprawność wykonania zadania
(5 min) Dyskusja na temat wykresów Jak nazwiemy wykres I funkcji? A jak II i III ? Czym różnią się te wykresy? Jak myślicie od czego zależy monotoniczność funkcji czyli określenie funkcji jako malejącej, rosnącej, stałej
N -l wyjaśnia iż za tym wszystkim stoi liczba która stoi przy x nazywa się współczynnikiem kierunkowym i jak już wiecie nadaje kierunek funkcji rosnący bądź malejący lub stały.
4. (7 min) Jak sami zauważyliście gdy a jest większe od zera to funkcja jest (popatrzcie na wykres I) rosnąca a zapiszemy to tak:
a >0 = F(x) /
A<0 = f(x) \
a = 0 = f(x) -
Uczniowie odczytują poprawnie zapis
5. (5 min) Utrwalenie rozpoznawania monotoniczności. Uczniowie, na tablicy mają kilka wykresów, wzorów, ćwiartek, tabelek strzałkami, przyporządkowują funkcjom właściwe oznaczenia.
6. (10 min)Praca w grupach czteroosobowych. Uczniowie otrzymują wykres pewnej funkcji złożonej z poleceniem zbadania monotoniczności funkcji określając przedziały monotoniczności. Najszybsza grupa wykonuje zadanie na tablicy
7. (3 min) Podsumowanie. Ocena aktywności na dzisiejszej lekcji w postaci plusów. Czego nauczyliście się na dzisiejszej lekcji?
8. (2min) Zadanie pracy domowej: zadanie 2 str.75, dla chętnych zadanie 19 str,76. Rozdanie nagród w postaci rebusu rysunkowego dla każdego ucznia.
9. (1 min) Ewaluacja. Przed sobą w rogu macie karteczki z wypisanymi cyframi ( ocenami), proszę zakreślić jedną cyfrę która według was opisze dzisiejszą lekcję

Opracowanie: Celina Bałdyga

Wyświetleń: 1689


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.