Katalog

Małgorzata Ligas
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Scenariusz zajęć zintegrowanych klasa I - blok tematyczny - Nasze zdrowie zależy od nas. Temat dnia: Nasze zabawy i gry na powietrzu

- n +

Nasze zabawy i gry na powietrzu

SCENARIUSZ ZAJĘC ZINTEGROWANYCH - KLSA IC

Blok tematyczny: Nasze zdrowie zależy od nas

Cele:
- Prezentacja wspólnych i indywidualnych osiągnięć uczniów nabytych w klasie pierwszej
- Utrwalenie rodzajów zdań: rozpoznawanie i nazywanie zdań
- Umiejętność zastosowania znaków interpunkcyjnych
- Wprowadzenie pojęcia czasownik
- Utrwalenie pojęć: cyfra, liczba, dziesiątki, jedności
- Utrwalenie dodawania i odejmowania liczb w zakresie 30
- Zastosowanie podstawowych procedur obsługi komputera i przypomnienie zasad
- Swobodne wypowiedzi uczniów na temat ulubionych zabaw
- Przestrzeganie zasad i reguł obowiązujących w czasie zabaw
- Nauka zabawy muzycznej "Karuzela"
- Przedstawienie za pomocą farb postaci w ruchu
- Rozumienie - dlaczego nasze zdrowie zależy od nas

Metody i formy pracy:
- rozmowa kierowana
- metoda sytuacyjna
- metoda zajęć praktycznych
- praca z książką
- pokaz
- praca zbiorowa
- praca indywidualna jednolita i zróżnicowana

Pomoce i środki dydaktyczne:
- podręczniki i zeszyty ćwiczeń "Smyk czyta i pisze";
- zadania zindywidualizowane dla uczniów słabszych;
- kartki z czasownikami i rzeczownikami;
- krzyżówka;
- tabelki z podziałem na dziesiątki i jedności;
- osie liczbowe;
- szarfy;
- karty ze zdaniami;
- komputery i dyskietki z pokazem multimedialnym

Przebieg zajęć:
1. Gry i zabawy na powietrzu
- różne odmiany berka ("Krzyżak", "Przyjaciel", "Kucany", "Bocian")
- przypomnienie zasad zabaw i przestrzeganie ich podczas zabawy
- gry i zabawy ze śpiewem - "Stary Abraham", "Rolnik sam w dolinie",
"Mało nas", "Laurencjo"
- Nauka zabawy ze śpiewem "Karuzela"
- ćwiczenia w ustawianiu się w szeregu i dwuszeregu oraz wykonywanie
zwrotów: w prawo, w lewo, w tył.

2. Czytanie wypowiedzi Sobieradzika przez dzieci.

3. Rozpoznawanie i nazywanie zabaw na ilustracji.

4. Słowne przedstawienie przebiegu wybranej zabawy.

5. Słuchanie czytanego przez Nauczyciela wiersza "Berek".

6. Udzielenie odpowiedzi na pytania z wiersza oraz na pytania pod tekstem.

7. Układanie zdań: wykrzyknikowego i pytającego o zabawie w berka.

8. Rozróżnianie zdań i wstawianie odpowiedniego znaku przestankowego.

9. Układanie pytań do przeczytanych zdań i zapisywanie ich.

10. Gromadzenie na tablicy wyrazów oznaczających czynności - wybieranie wyrazów z podanych rozsypanych czasowników i rzeczowników.

11. Gromadzenie nazw czynności na podstawie ilustracji i uzupełnianie nimi zdań. Wprowadzenie pojęcia: czasownik

12.Wpisywanie nazw czynności do krzyżówki. Odczytywanie hasła.
Wyrazy: - biegnie
- kopie
- rzuca
- skacze
- klaszcze
Hasło: berek

13. Liczby trzeciej dziesiątki.
- przeliczanie dzieci na rysunku i otaczanie pełnych dziesiątek pętlą (23 dzieci)
- rozkład liczby 23 na cyfrę dziesiątek i jedności

14. Rozkład na dziesiątki i jedności liczb w zakresie 30.

15. Liczenie woreczków na rysunku. Ustalenie, że jest ich 21.
Zapis liczby woreczków słowami. Rozkład na cyfrę dziesiątek i jedności.

16. Uzupełnianie osi liczbowej brakującymi liczbami.

17. Dodawanie i odejmowanie licz w zakresie 30.

18. Pokaz multimedialny pt. "Kolego, rusz się" - odpowiedź na pytanie:
dlaczego należy gimnastykować się.

19. Zaśpiewanie poznanej piosenki "Mój komputer" - pokreślenie wartości wspólnych zabaw z rówieśnikami.

20. Przedstawienie postaci w ruchu: "Bawimy się w berka z kolegami" - farby plakatowe.

21. Zadanie pracy domowej
Naucz się pięknie czytać wiersz "Berek".

 

Opracowanie: mgr Małgorzata Ligas

Wyświetleń: 6164


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.