Katalog

Ewa Koźlik-Gawliczek, Ilona Paluch
Przyroda, Scenariusze

Scenariusz lekcji problemowej w klasie IV na temat: Parę słów o śmieciach - czyli co robić z odpadami ?

- n +

Scenariusz lekcji problemowej w klasie IV na temat: Parę słów o śmieciach - czyli co robić z odpadami?

Cele ogólne:
Uczeń dostrzega problem śmieci w środowisku i widzi pilną potrzebę jego rozwiązania.

Cele operacyjne:
a) wiadomości: uczeń wie co to jest: segregacja, recykling, kompostowanie, utylizacja.
b) umiejętności: uczeń potrafi argumentować, dyskutować, współpracować w grupie, krótko formułować myśli.
c) postawy: uczeń ma świadomość, że swoim postępowaniem może się przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów.

Metody:
Burza mózgów (w modyfikacji 6-3-2), pokaz, pogadanka.

Środki dydaktyczne:
Zdjęcia z przykładami zaśmieconego środowiska, karty pracy - tabelki "Propozycje wykorzystania odpadów", arkusze ewaluacyjne.

Formy pracy:
Grupowa

Przebieg zajęć
1. Stworzenie sytuacji problemowej:
- pokaz serii zdjęć przedstawiających zaśmiecone środowisko (np. śmieci w lesie, dzikie wysypisko na łące, przepełnione kontenery na śmieci w mieście).
2. Sformułowanie problemu:
- co zrobić z coraz większą ilością odpadów w naszym otoczeniu?
3. Sformułowanie hipotez rozwiązania:
- praca metodą "6-3-2" (modyfikacja "burzy mózgów")
6 - liczba grup biorąca udział w rozwiązaniu problemu
3 - liczba rozwiązań (pomysłów)
2 - liczba powtórzeń (2 - krotnie podaje się kartkę z pomysłami sąsiedniej
grupie)
- Każda grupa dysponuje kartką z trzema propozycjami rozwiązania problemu
- Kartka z propozycjami wędruje do grupy następnej (np. z lewej), która dopisuje do niej kolejne trzy propozycje rozwiązań.
- Kartki wędrują (w coraz wolniejszym tempie) do kolejnych grup w kierunku zgodnym
z ruchem wskazówek zegara
- Pomysły mogą być różne. Ważne, aby nie powtarzać wcześniej zapisanych pomysłów własnych ani kolegów; można jednak wcześniej podany pomysł rozszerzyć. W tym celu należy zapoznać się z pomysłami kolegów.
4. Weryfikacja hipotez:
- wraz z uczniami oceniamy pomysły i wybieramy je według ustalonych kryteriów
(np. niski koszt, realność jego wprowadzenia)
- efektem lekcji będzie selekcja materiału i podanie rozwiązań najbardziej realnych (notatka w postaci tabelki).
5. Ewaluacja:
Arkusz ewaluacyjny dla ucznia
Zaznacz w odpowiednim miejscu na kwiatku swoje spostrzeżenia dotyczące lekcji



Propozycje wykorzystania odpadów
 
Uczeń (grupa) 1 pomysł 2 pomysł 3 pomysł
1 Segregować odpady w domu Powtórnie je wykorzystywać Wykorzystywać do wytwarzania energii
2 Wprowadzić oszczędności materiałów w produkcji Produkować opakowania trwałe (nie jednorazowe) Recykling - powtórne wykorzystanie odpadów produkcyjnych
3 Na co dzień przestrzegać zasady "nic nie marnujemy" Kompostowanie śmieci w gospodarstwach domowych Palić śmieci w spalarniach
4 Często przeprowadzać akcje zbiórki rzeczy używanych(niepotrzebnych) Nie kupować rzeczy nietrwałych, unikać plastików Złożyć je w zagłębieniach o twardym podłożu (nieprzepuszczalnym)
5 Na ulicy ustawiać specjalne pojemniki na posegregowane odpady Prowadzić akcję uświadamiającą w szkołach na temat odpadów Protestować przeciw wielkim wytwórcom śmieci np. Mc Donalds
6 Budować wysypiska śmieci z prawdziwego zdarzenia według najnowszych technologii Wprowadzić sieć wielkich zakładów utylizacji odpadów Nagradzać, promować te miejscowości, dzielnice, budynki, które produkują najmniej odpadów
 

Opracowanie: Ilona Paluch - nauczyciel przyrody
w Szkole Podstawowej w Czernicy
Ewa Koźlik - Gawliczek - nauczyciel przyrody
w Szkole Podstawowej nr 2 w Rydułtowach

Wyświetleń: 2250


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.