Katalog

Elżbieta Artym - Karpinal
Język angielski, Prezentacje

American Culture Day.

- n +

American culture day

Chciałabym się podzielić pomysłem na zorganizowanie przez uczniów szkoły podstawowej (klasy 4-6) imprezy mającej na celu przybliżenie kultury krajów anglosaskich. Uczniowie mogą pracować samodzielnie gromadząc materiały potrzebne do przeprowadzenia tej imprezy szkolnej. Cała impreza odbywała się w języku polskim, aby umożliwić wszystkim zwiedzającym zrozumienie (szczególnie młodszym uczestnikom - klasy 3 i 4, a także innym nauczycielom).

Uczniowie wraz z nauczycielem wybierają najciekawsze miejsca w Stanach Zjednoczonych. Następnie, przy pomocy nauczyciela uczącego plastyki, w parach, lub grupach budują wybrane przez siebie obiekty, a także szukają krótkich informacji o tych miejscach. Nauczyciel pomaga wybrać najciekawsze, wskazuje źródła, podpowiada jak można przedstawić te miejsca, sam przynosi uczniom interesujące materiały.
W dniu imprezy uczniowie przynoszą swoje budowle i ustawiają na szkolnych korytarzach. Cała impreza ma formę wycieczki po Stanach Zjednoczonych, zaczynamy od powitania przez Statuę Wolności, a następnie przewodnik (w moim przypadku był to kierowca nowojorskiej taksówki) zabiera zwiedzających kolejno do wyznaczony miejsc (np. zaczynamy od parteru, poprzez pierwsze piętro, drugie piętro). Wycieczka kończy się w wybranej sali lekcyjnej, w której uczniowie zwiedzający mogą pooglądać przedmioty związane z kulturą amerykańską, przejrzeć zdjęcia, książki, czasopisma itp. Ostatnim punktem programu może być sklepik, w którym uczniowie sprzedają np. popcorn. Moi uczniowie wraz z rodzicami przygotowali popcorn, a pieniążki ze sprzedaży tego przysmaku przekazaliśmy wychowankom domu dziecka.
Wraz z uczniami przygotowaliśmy mapkę, na której zostały zaznaczone kolejno zwiedzane miejsca.

Statua Wolności:
Witam wszystkich w dniu kultury amerykańskiej w naszej szkole. Chcielibyśmy was zaprosić do wycieczki po Stanach Zjednoczonych i najważniejszych i najciekawszych miejsc w tym kraju.
Ja jestem Statuą Wolności. Ta piękna i ogromna budowla przybyła do Stanów Zjednoczonych w 1886 roku z Francj w 355 kawałkachi. Usytuowana jest na wyspie Liberty Island w tak zwanej "Bramie Nowego Jorku". Wraz z cokołem jest wysoka na 92,99 metra. Statua w lewej ręce trzyma Deklarację Niepodległości z 4 lipca 1776 roku. W prawej - pochodnię symbolizującą oświecenie.

Taksówkarz:
Nowojorska taksówka zabierze was do następnego punku naszej wycieczki.

Empire State Building:
Empire State Building jest jednym z najpopularniejszych wieżowców na całym świecie. Znajduje się w Nowym Jorku. Powstał w 1931 roku i do 1972 roku był najwyższym budynkiem świata, pobitym przez jedną z wież World Trade Centre. Wznosi się na wysokość 443m, ma 102 piętra, 6500 okien i 73 windy. Na samym szczycie wieżowca znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać panoramę Nowego Jorku, a przy słonecznej pogodzie nawet sąsiadujące stany- New Jersey.

- World Trade Centre:
World Trade Center, nowojorski gmach zbudowany został w latach 1966-1973 za 750 milionów dolarów. Było to największe centrum handlowe na świecie, złożone z 7 budynków. Zlokalizowany na Manhattanie, był symbolem amerykańskiej - a nawet światowej - potęgi finansowej. Dwa najwyższe budynki WTC, zniszczone 11 IX 2001 podczas ataku terrorystycznego, miały po 110 pięter i wznosiły się na wysokość 411 metrów. Były najwyższe w mieście, a licząc z antenami telewizyjnymi - na świecie (526 metrów). Powierzchnia biurowa wynosiła 800 tysięcy metrów kwadratowych. World Trade Center miało własną stację metra, 50 sklepów w podziemnym pasażu oraz największy na świecie system klimatyzacyjny. W skład WTC wchodziło w sumie 7 budynków - biura, sklepy, a także pokoje hotelowe. Był siedzibą ponad 500 międzynarodowych firm, agencji rządowych oraz międzynarodowych organizacji hadlowych. WTC był wcześniej celem ataku terrorystycznego w 1993. Bomba podłożona w samochodzie w garażu WTC w lutym 1993 roku zabiła sześć osób, zraniła około 500.

Washington Monument:
Washington Monument, zwany przez mieszkańców Waszyngtonu 'ołówkiem', jest pomnikiem upamiętniającym Wojnę o Niepodległość. Budowę tego pomnika zakończono w 1884 roku, ale sama historia budowy pomnika jest dość burzliwa. Pomnik ten jest perfekcyjnym odwzorowaniem egipskich obelisków, ale jest 10 razy większy od swojego egipskiego pierwowzoru, jest 10 razy wyższy od jakiegokolwiek budynku w Waszyngtonie. Aby dostać się na sam szczyt pomnika można jechać windą, lub też pokonać 898 schodów. Wewnątrz klatki schodowej, na ścianach znajdują się tablice ufundowane przez różnorodne stowarzyszenia, prywatne osoby czy też Stany.

White House:
Biały Dom, siedziba prezydentów Stanów Zjednoczonych, znajduje się w stolicy Ameryki-Waszyngtonie. Biały Dom otoczony jest pięknymi ogrodami, i ogromnym trawnikiem, który jest także lądowiskiem dla prezydenckiego helikoptera. Budowę Białego Domu rozpoczęto w 1792 roku. Pierwszym lokatorem Białego Domu był drugi prezydent Stanów Zjednoczonych, John Adams i jego rodzina. Kiedy państwo Adamowie wprowadzili się do Białego Domu w 1800 roku, budynek jeszcze nie był wykończony. Każdy kolejny mieszkaniec Białego domu coś w nim zmieniał, dobudowywał piętra, pokoje. Najstraszniejszym momentem w historii tego budynku jest rok 1814, kiedy to Anglicy wzniecili pożar. Po tym wydarzeniu dom odremontowano i pomalowano na biało. Nazwa "Biały Dom" zaczęła oficjalnie funkcjonować od 1902 roku.

Floryda:
Floryda leży na półwyspie o tej samej nazwie sięgając Alabamy i Georgii na północy aż do wysepek Florida Keys na południu. Florydę nazwał hiszpański poszukiwacz Ponce de León, co znaczy "kraina kwiatów". Stan powstał tu w 1845 roku, ze stolicą w St. Augustine, pierwszej europejskiej osadzie w Ameryce.
Floryda jest chętnie odwiedzanym regionem z powodu ciepłego i łagodnego klimatu. Najpopularniejsze atrakcje to Miami Beach z fantastycznymi plażami i luksusowymi hotelam, Disney World, Everglades National Park chroniący bagna pełne aligatorów i wysokiej trawy oraz Florida Keys. Floryda leży najbliżej równika co pozwala wykorzystywać ją
jako platformę startową do lotów kosmicznych.
Floryda słynie z produkcji najlepszego w Stanach Zjednoczonych soku pomarańczowego, a także z pięknych flamingów. Symbolem tego stanu jest kwiat pomarańczy.
(Uczniowie mogą przygotować drzewko pomarańczowe i flamingi.)

Grand Canyon:
The Grand Canyon znajduje się w stanie Arizona i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych, i także na całym świecie. W najgłębszym miejscu liczy 1,6 kilometra. Powstał w skutek erozji rzeki Kolorado. W najbardziej atrakcyjnym miejscu ustanowiono Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Najlepszym sposobem na podziwianie tego miejsca jest z okien helikoptera.

Devil's Tower
Devil's Tower - czyli w języku polskim - diabelska góra, znajduje się w stanie Wyoming. Niektórzy ludzie uważają, że góra o wysokości 365 metrów powstała za sprawą sił magicznych, kiedy to gigantyczny niedźwiedź chciał pożreć 7 indiańskich dziewczyn. Indianki wskoczyły na małą skałę, która nagle przemieniła się w wysoką górę. Prawda, czy też nie, lecz na skale widoczne są dziwne znaki, które wyglądają jakby zrobione przez wielkiego niedzwiedzia. Naukowcy uważają, że góra ta powstała na wskutek erupcji wulkanu przez milionami lat. Miejsce to jest ulubionym celem wycieczek trustów turystów całej Ameryki.
Góra ta jest również znana z filmu "Bliskie spotkanie trzeciego stopnia".

Golden Gate Bridge:
Golden Gate Bridge- most złote wrota, znajduje się w San Francisco. Jest znakiem rozpoznawczym tego miasta, leżącego nad brzegami Oceanu Wielkiego. Budowa mostu trwała tylko 4 lata, a została zakończona w maju 1937 roku. Przez 20 lat The Golden Gate był najdłuższym mostem na świecie. Długość tego mostu wynosi 2,7 km. Dziennie mostem przejeżdża około 120 tys. Samochodów.

- TIPI i Indianie:
W 1492 r. Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży nowego kontynentu, którego mieszkańców niefortunnie nazwał "Indianami". Dla Białych odkrycie Ameryki łączyło się z dostępem do niezmierzonych bogactw, szansy rozwoju osadnictwa i powstania nowego, silnego mocarstwa. Dla Indian był to czas walki o życie, tożsamość plemienną i przetrwanie.

TIPI: namiot Indian Ameryki Północnej zamieszkujących prerie. Z zewnątrz ozdobiony malowidłami, zwykle przedstawiającymi zwierzęta. Budowany z żerdzi pokrytych skórami, lekki o łatwy do ustawienia mimo dość znacznych rozmiarów. Wewnątrz tipi znajdowało się ognisko, z którego dym uchodził na zewnątrz poprzez otwór wycięty w górze.

 

Opracowanie: Elżbieta Artym-Karpinal

Wyświetleń: 2902


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.