![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Katalog Joanna Sułkowska Matematyka, Konspekty Cechy podzielności liczb ? rozwiązywanie zadań.Cechy podzielności liczb - rozwiązywanie zadańSCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 5CELE LEKCJI: 1. KSZTAŁCĄCE: a) utrwalenie cech podzielności liczb przez: 2,3,4,5,9,10,25 i 100 b) doskonalenie rozumienia pojęć: wielokrotność, dzielnik, wspólny dzielnik c) doskonalenie rozumienia pojęć: liczba pierwsza, liczba złożona d) doskonalenie umiejętności stosowania wybranych cech podzielności do klasyfikowania liczb e) zapoznanie uczniów z pojęciem liczby doskonałej 2. WYCHOWAWCZE: a) organizacja pracy własnej b) kształtowanie u uczniów postawy i odpowiedzialnego udziału w procesie uczenia się c) rozwijanie zainteresowania nauką d) analiza i samokontrola własnej pracy METODY PRACY: a) ćwiczenia indywidualne rachunkowe i praktyczne utrwalające dany materiał b) ćwiczenia prowadzące do wprowadzenia nowego pojęcia w formie ciekawostki dla zainteresowanych FORMY PRACY: a) praca indywidualna b) praca wspólna pod kierunkiem nauczyciela c) konkurs klasowy POMOCE: a) karteczki z cyframi b) plansza z hasłem c) karty pracy dla każdego ucznia PRZEBIEG LEKCJI 1. Podanie tematu i celu lekcji. 2. Krótkie powtórzenie cech podzielności. * Nauczyciel przypina na tablicy kartki z cyframi: 3, 7, 4, 0, 5, 6 Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb czterocyfrowych o różnych cyfrach podzielnych przez: 5, 4, 3, 9, 25 i 3 * Nauczyciel przypina na tablicy kartki z liczbami: 8236, 744, 645, 1075, 4635, 324, 501, 660. Zadaniem uczniów jest wybranie tych liczb, które dzielą się przez: 2, 3, 5, 9, 3 i 5 3. Konkurs klasowy Zasady: a) nauczyciel losuje z 36 kart z cyframi od 1 do 9 po jednej karcie b) wylosowaną liczbę uczniowie wpisują w wybrane przez siebie pole planszy na karcie pracy tak aby wpisana liczba była dzielnikiem liczby znajdującej się w nagłówku planszy
d) po wypełnieniu wszystkich pól, zawodnicy sprawdzają, ile zdobyli punktów e) punkt otrzymuje się wówczas jeżeli wpisana liczba jest dzielnikiem liczby znajdującej się w nagłówku planszy, zatem maksymalnie można uzyskać 8 punktów f) wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzymuje ona plusa za aktywność. Po zakończeniu konkursu dzieci wspólnie ustalają jaki układ cyfr był najlepszy. 4. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę.
a) Weź A - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 13 b) Weź K - gdy liczba dzieli się przez 2 i 5 c) Weź L - gdy liczba jest dzielnikiem każdej liczby parzystej d) Weź A - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 13 e) Weź K - gdy liczba dzieli się przez 2 i 5 f) Weź L - gdy liczba jest dzielnikiem każdej liczby parzystej g) Weź D - gdy liczba jest dwucyfrową liczbą pierwszą h) Weź Ł - gdy liczba jest podzielna przez 3 i 4 i) Weź C - gdy liczba jest trzycyfrowa oraz dzieli się przez 4 i nie dzieli się przez 3 j) Weź O - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 17 k) Weź B - gdy liczba jest dzieli się przez 4 i jest dwucyfrowa l) Weź N - gdy liczba jest dwucyfrowa i jest wielokrotnością liczby 19 m) Weź Z - gdy liczba jest nieparzysta i dzieli się przez 5 n) Weź S - gdy liczba ma dokładnie jeden dzielnik o) Weź Ł - gdy liczba dzieli się przez 3 i nie dzieli się przez 4 Na planszy zaszyfrowane jest hasło w postaci kodu liczbowego. Każdej liczbie odpowiada literka. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie hasła. Po wypełnieniu planszy otrzymują hasło "LICZBA DOSKONAŁA". Nauczyciel jako ciekawostkę, wyjaśnia uczniom pojęcie liczby doskonałej czyli takiej, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od niej. Uczniowie sprawdzają czy liczby: 6 i 28 są liczbami doskonałymi. 5. Uczniowie samodzielnie rozwiązują z karty pracy. Następnie wybrane osoby podają swoje rozwiązanie. Zadanie 1. W miejsce gwiazdki wpisz taką cyfrę aby liczba: a) 4512* dzieliła się przez 3 i 4 b) 6313* dzieliła się przez 3 i 5 c) 631** dzieliła się przez 5 i 9pewnych Zadanie 2. Podane liczby to kolejne wielokrotności pewnych liczb. Jakie liczby powinny się znaleźć w miejscu gwiazdek? a) 44,*,66,*,*,99,* b) 63,*,81,*,*,108,* Zadanie 3. Wujek Dominika przygotował paczki świąteczne dla swoich małych krewniaków. W tym celu kupił 8 batonów, 12 mandarynek, 24 jabłka i 36 cukierków. Ile jednakowych paczek mógł zrobić oraz w jaki sposób dokonał podziału tych owoców i słodyczy? SPOSTRZEŻENIA PO PRZEPROWADZONEJ LEKCJI Podczas lekcji panowała bardzo radosna atmosfera. Uczniom bardzo spodobał się pomysł powtórki materiału o liczbach pierwszych i złożonych w postaci zabawowej tzn. konkursu, szyfru liczbowego. Dzięki temu uczyli się mimowolnie. Opracowanie: Joanna Sułkowska Zgłoś błąd Wyświetleń: 9911
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |