Katalog

Jolanta Wypych
Język angielski, Artykuły

Portfolio z nauki języka angielskiego

- n +

Portfolio z nauki języka angielskiego.

Według definicji słownikowej portfolio oznacza zbiór zdjęć, rysunków, itd., które używamy jako przykład naszej pracy, szczególnie w momencie, kiedy staramy się o posadę.

W krajach Europy Zachodniej, uczniowie najmłodszych klas są zachęcani do prowadzenia swojego osobistego portfolio z nauki języka angielskiego.
Jest to najczęściej teczka lub segregator, w której uczniowie gromadzą swoje świadectwa i zaświadczenia z nauki języka angielskiego w szkole i na kursach krajowych i za granicą, testy i prace semestralne, najciekawsze wypracowania
i projekty. W ten sposób systematycznie gromadzone materiały ukazują ich postępy w nauce języka angielskiego oraz aktualny poziom znajomości tego języka.

Obecnie pracodawcy, poszukując pracowników, coraz częściej proszą kandydatów o przedstawienie językowego portfolio. Takie portfolio
w pełniejszy sposób niż świadectwa ukazuje poziom umiejętności językowych kandydatów.

Językowe prtfolio pomaga uczniom usystematyzować ich wiedzę, uczy samodzielności i kontroli nad zdobywanymi umiejętnościami. Dlatego też gorąco zachęcam nauczycieli języków obcych, aby przedstawili swoim uczniom taka formę pracy i nakłonili ich do założenia porfolio.

Można kontrolować zawartość takiego portfolio dopóki uczniowie nie nabęda nawyku systematycznego gromadzenia materiałów. Także można zaproponować im pomoc w gromadzeniu materiałów rozwijających zainteresowania i poprawie
błędów. Portfolio może stanowić ciekawe źródło informacji dla nauczyciela
o umiejętnościach i pasjach jego uczniów. Należy jednak zachować dyskrecję, gdyż jest to osobisty dokument ucznia.
 

Opracowanie: Jolanta Wypych

Wyświetleń: 7859


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.