Katalog

Stanisława Dudek
Różne, Scenariusze

Scenariusz lekcji - "Źródła energii - Degradacja środowiska naturalnego spowodowana wydobyciem i eksploatacją surowców energetycznych. Alternatywne źródła energii."

- n +

Cel ogólny:

  • Uświadomienie zagrożenia środowiska naturalnego spowodowane wydobywaniem i eksploatacją surowców energetycznych.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

  • Wymienić skutki niszczenia środowiska przez eksploatację węgli kopalnych.
  • Wymienić alternatywne źródła energii.
  • Zaproponować i stosować sposoby oszczędzania energii.

Czas:

45 min.

Metoda pracy:

aktywna praca w grupach

Środki dydaktyczne:

arkusze szarego papieru, flamastry, wycinki z gazet, klej, książki, encyklopedie, słowniki, informacje wyszukane w internecie

Etapy lekcji Przebieg lekcji Umiejętności kluczowe Czynności nauczyciela
Zaangażowanie (5 min.) Lekcję rozpoczęłam od przedstawienia uczniom celu ogólnego i tematu lekcji. Następnie podzieliłam klasę na 5 pięcioosobowych grup, rozdałam zadania i materiały. Poprosiłam by każda z grup wybrała sprawozdawcę, który przedstawi wyniki pracy grupy.
  • Komunikowanie się
Przygotowanie instrukcji do zadań, kart oceny, materiałów potrzebnych do prezentacji ( papier, flamastry, artykuły z gazet, książki, magnesy)
Badanie (10 min.) Uczniowie przystępują do pracy w grupach. Czytają instrukcje, rozdzielają między siebie pracę i wyszukują informacje. Sprawozdawcy przygotowują się do zaprezentowania pracy wykonanej przez swoją grupę.
  • Planowanie
  • Organizowanie własnego uczenia się
  • Komunikowanie się
  • Efektywna współpraca w grupie
  • Rozwiązywanie problemu
Obserwacja i kontrola pracy uczniów, mobilizowanie do pracy
Przekształcenie (10 min.) Grupy wykonują plakaty, uzgadniają ostateczną wersję. Sprawozdawca grupy przyczepia do tablicy plakat. Wszyscy członkowie grupy oceniają na przygotowanych przez nauczyciela kartach pracy swój wkład podczas wykonywania zadania.
  • Komunikowanie się
  • Rozwiązywanie problemów
  • współdziałanie
Koordynacja pracy grup, przygotowanie taśmy samoprzylepnej i magnesów. Obserwacja pracy uczniów.
Prezentacja (15 min.) Sprawozdawcy przedstawiają pracę grup całej klasie. Kolejno omawiają źródła energii, ich wpływ na środowisko, alternatywne źródła energii oraz możliwości ograniczenia zużycia energii.
  • Ocenianie efektów własnej pracy
  • Komunikowanie się
Obserwacja i kontrola poprawności wypowiedzi.
Refleksja (5 min.) Dwóch uczniów poprosiłam o podsumowanie lekcji, czego się na lekcji dowiedzieli o niebezpieczeństwie wynikającym z eksploatacji surowców energetycznych oraz możliwości zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska. Zadanie domowe: Napisz krótką notatkę na temat: Dlaczego należy oszczędzać energię?
  • Ocenianie własnego uczenia się
  • Komunikowanie się
Zachęca do refleksji. Zadaje pracę domową. Wypełnia karty oceny.


Propozycje zadań dla poszczególnych grup:


GRUPA I

Wydobywanie i eksploatacja węgli kopalnych powodują duże zmiany w środowisku naturalnym. Krajobraz ulega przekształceniu, a powietrze zanieczyszczeniu. Na podstawie dostępnych źródeł i wiadomości z poprzednich lekcji przedstaw w formie plakatu jak zmienia się środowisko naturalne w wyniku pozyskiwania energii z węgli kopalnych. Odpowiedz na następujące pytania.
  • Jakie zmiany zachodzą w krajobrazie?
  • Jak zmienia się skład atmosfery i czym to grozi?

GRUPA II

Ropa naftowa jest mieszaniną węglowodorów ale może być zanieczyszczona związkami siarki i azotu. Po wydobyciu jest transportowana do rafinerii i zakładów petrochemicznych. Zdarzają się różne wypadki i ropa naftowa oraz produkty jej przerobu wylewają się i zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze. Ropa naftowa jest cieczą lżejszą od wody i nie rozpuszcza się w niej ale gdy wypływa z uszkodzonego statku to ekolodzy ogłaszają alarm. Ostatnio zaproponowali nawet aby w miejscach najczęstszych katastrof tankowców pingwiny ubierać w wełniane sweterki. Dlaczego ? Przedstaw w formie plakatu jakie zagrożenia dla flory i fauny ma zanieczyszczenie wód ropą naftową i jej pochodnymi (benzyną, naftą, olejami napędowymi, mazutem).

GRUPA III

"Największym zagrożeniem naszego społeczeństwa nie jest dziś bomba atomowa, lecz samochód. Wskutek monstrualnych błędów konstrukcji i wynaturzenia koncepcji użytkowania, zabijając rocznie więcej ludzi niż zginęło w Hiroszimie, niszcząc krajobrazy i naturę betonem parkingów i dróg, zatruwając atmosferę, stał się on koszmarnym molochem naszej cywilizacji". (Philippe Saint-Marc doradca w rządzie de Gaulle'a )

Jakie są przyczyny nadmiernego zużycia paliw i jak można temu zapobiegać ?


GRUPA IV

Jedna elektrownia węglowa o mocy 1000 MW wydziela do atmosfery 23 kg silnie szkodliwych związków azotu i 114 kg dwutlenku siarki (w Szwajcarii: 9 kg, w Niemczech 40 kg ). Ponad 4 mln ton dwutlenku siarki emitowanego każdego roku z polskich elektrowni i elektrociepłowni niszczy lasy ("kwaśne deszcze"), również już u 40 % Polaków stwierdza się w organizmie zmiany spowodowane zanieczyszczeniami dwutlenkiem siarki. Na całym świecie naukowcy poszukują nowych źródeł energii bardziej przyjaznych środowisku. Przedstaw na plakacie jakie są alternatywne źródła energii.

GRUPA V

"ENERGIA ZAOSZCZĘDZONA JEST NAJTAŃSZA" jak rozumiesz to hasło. Podaj w jaki sposób każdy z nas we własnym domu i szkole może oszczędzać energię. Przygotowując plakat weź pod uwagę szczególnie oświetlenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, ogrzewanie.

Opracowanie: Stanisława Dudek
Gimnazjum Nr 9
Wrocław

Wyświetleń: 3150


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.