|
| ||||||||||||||||||||||||
Katalog Stanisława Dudek Różne, Scenariusze Scenariusz lekcji - "Źródła energii - Degradacja środowiska naturalnego spowodowana wydobyciem i eksploatacją surowców energetycznych. Alternatywne źródła energii."Cel ogólny:
Cele szczegółowe:Uczeń potrafi:
Czas:45 min.Metoda pracy:aktywna praca w grupachŚrodki dydaktyczne:arkusze szarego papieru, flamastry, wycinki z gazet, klej, książki, encyklopedie, słowniki, informacje wyszukane w internecie
GRUPA I Wydobywanie i eksploatacja węgli kopalnych powodują duże zmiany w środowisku naturalnym. Krajobraz ulega przekształceniu, a powietrze zanieczyszczeniu. Na podstawie dostępnych źródeł i wiadomości z poprzednich lekcji przedstaw w formie plakatu jak zmienia się środowisko naturalne w wyniku pozyskiwania energii z węgli kopalnych. Odpowiedz na następujące pytania.
GRUPA II Ropa naftowa jest mieszaniną węglowodorów ale może być zanieczyszczona związkami siarki i azotu. Po wydobyciu jest transportowana do rafinerii i zakładów petrochemicznych. Zdarzają się różne wypadki i ropa naftowa oraz produkty jej przerobu wylewają się i zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze. Ropa naftowa jest cieczą lżejszą od wody i nie rozpuszcza się w niej ale gdy wypływa z uszkodzonego statku to ekolodzy ogłaszają alarm. Ostatnio zaproponowali nawet aby w miejscach najczęstszych katastrof tankowców pingwiny ubierać w wełniane sweterki. Dlaczego ? Przedstaw w formie plakatu jakie zagrożenia dla flory i fauny ma zanieczyszczenie wód ropą naftową i jej pochodnymi (benzyną, naftą, olejami napędowymi, mazutem). GRUPA III "Największym zagrożeniem naszego społeczeństwa nie jest dziś bomba atomowa, lecz samochód. Wskutek monstrualnych błędów konstrukcji i wynaturzenia koncepcji użytkowania, zabijając rocznie więcej ludzi niż zginęło w Hiroszimie, niszcząc krajobrazy i naturę betonem parkingów i dróg, zatruwając atmosferę, stał się on koszmarnym molochem naszej cywilizacji". (Philippe Saint-Marc doradca w rządzie de Gaulle'a ) Jakie są przyczyny nadmiernego zużycia paliw i jak można temu zapobiegać ? GRUPA IV Jedna elektrownia węglowa o mocy 1000 MW wydziela do atmosfery 23 kg silnie szkodliwych związków azotu i 114 kg dwutlenku siarki (w Szwajcarii: 9 kg, w Niemczech 40 kg ). Ponad 4 mln ton dwutlenku siarki emitowanego każdego roku z polskich elektrowni i elektrociepłowni niszczy lasy ("kwaśne deszcze"), również już u 40 % Polaków stwierdza się w organizmie zmiany spowodowane zanieczyszczeniami dwutlenkiem siarki. Na całym świecie naukowcy poszukują nowych źródeł energii bardziej przyjaznych środowisku. Przedstaw na plakacie jakie są alternatywne źródła energii. GRUPA V "ENERGIA ZAOSZCZĘDZONA JEST NAJTAŃSZA" jak rozumiesz to hasło. Podaj w jaki sposób każdy z nas we własnym domu i szkole może oszczędzać energię. Przygotowując plakat weź pod uwagę szczególnie oświetlenie, sprzęt radiowo-telewizyjny, ogrzewanie. Opracowanie: Stanisława Dudek Wyświetleń: 3150
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |