Katalog

Czesława Nowakowska
Przyroda, Scenariusze

Przegląd roślin iglastych i środowisk ich życia - scenariusz lekcji w klasie V szkoły podstawowej

- n +

Przegląd roślin iglastych i środowisk ich życia

Scenariusz lekcji w klasie V szkoły podstawowej

Cele ogólne:
1. Doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy,
2. Wykorzystanie obserwacji przyrodniczych w zdobywaniu wiedzy
3. Poznanie pospolitych i chronionych gatunków roślin iglastych
4. Doskonalenie pracy z mapą

Cele operacyjne:
- uczeń rozpoznaje krajowe rośliny iglaste po igłach, szyszkach i pokroju
- interpretuje zależności między budową a występowaniem gatunków drzew iglastych a występowaniem ich środowiskom
- przyporządkowuje gatunki drzew iglastych środowisko ich życia
- wymienia zbiorowiska roślinne, w który rosną drzewa iglaste
- używa właściwie pojęć: nagozalążkowe, nagonasienne, wiatropylne, wiatrosiewne.
- wykazuje role kosodrzewiny
- wymienia i rozpoznaje chronione gatunki roślin

Pomoce dydaktyczne: naturalne okazy liści krajowych drzew i krzewów iglastych, plansze drzew iglastych, barwne, ilustracje tablice, atlasy, mapa Polski

Forma pracy: grupowa, indywidualna.

Metody pracy: praca z podręcznikiem, drama, opis, rozmowa nauczająca, pokaz

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie:


1. Sprawy organizacyjno - porządkowe
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji
Zadanie pytania - w jaki sposób rośliny iglaste przystosowały się do życia w północnych regionach półkuli północnej?
3. Podanie tematu lekcji
4. Zapoznanie z głównymi zagadnieniami, celami lekcji.

Opracowanie tematu:

1. Uczniowie w grupach przygotowują pomoce dydaktyczne: okazy liści i gałązki roślin iglastych, plansze, ilustracje, opisy roślin, które będą omawiać (przygotowane w domu) wiadomości o drzewach i krzewach iglastych
2. Prezentacje grup:
- Uczniowie podają nazwę przedstawionej rośliny i jej charakterystyczne cechy (kształty igieł, szyszek, pokrój drzewa)
- Omawiają miejsca występowania, oraz wymagania pokarmowe i cieplne roślin iglastych
- Pokazują na mapie Polski zasięgi występowania drzew i krzewów iglastych
3. Wyjaśnienie znaczenia kosodrzewiny w górach.
4. Wymienianie leśnych zbiorowisk, tworzonych przez rośliny iglaste.
5. Rozpoznawanie chronionych gatunków roślin iglastych - plansze
6. Ocena prezentacji poszczególnych grup przez jury (załącznik)
7. Ćwiczenia w rozpoznawaniu roślin iglastych:
- Nauczyciel pokazuje okazy liści, chętni uczniowie podają nazwę drzewa lub krzewu (za prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje +)
- Uczniowie otrzymują przygotowane wcześniej ilustracje drzew, krzewów (w koszulkach) i wieszają na szyi. Nauczyciel podaje nazwę rośliny, a dziecko, które jest danym drzewem wstaje i podaje charakterystyczne cechy drzewa, w którego rolę się wcieliło (poprawna odpowiedź oceniany stopniem)
- Nauczyciel podaje charakterystyczne cechy roślin iglastych a dzieci będące tym gatunkiem wstają
- Uczniowie odgadują nazwę drzew z zagadek

8. Podsumowanie - wypełnienie karty pracy w zeszycie ćwiczeń

Zadanie pracy domowej - utrwalić wiadomości o drzewach i krzewach iglastych, a także granicy zasięgów drzew
Dla chętnych uczniów - wyszukać ciekawostki o daglezjach.

Załączniki:

Karta oceny grupy dla jury z udziałem zaproszonych gości i uczniów.
GRUPA Czy liczba wykorzystanych materiałów była wystarczająca Czy informacje, które podano były ciekawe? Czy zostały przekazane interesująco? Czy prezentowanie materiały są estetycznie wykonane? Łączna liczba punktów

 
         
Maksymalna liczba punktów za każde kryterium: 5
Maksymalna liczba punktów za całość prezentacji: 20

Karta oceny pracy w grupie.
Udzielanie sobie informacji Podsumowanie decyzji (czy wspólne) Słuchanie się nawzajem Rozwiązywanie konfliktów Zaangażowanie innych w pracę Samoocena postępów pracy w grupie

 
         
Maksymalna liczba punktów za każde kryterium: 5
Maksymalna liczba punktów za całość prezentacji: 20
 

Opracowanie: Czesława Nowakowska

Wyświetleń: 2862


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.