Katalog

Czesława Nowakowska
Przyroda, Scenariusze

Ratujmy Ziemię - scenariusz obchodów Światowego Dnia Ziemi

- n +

Scenariusz obchodów Światowego Dnia Ziemi pod hasłem "Ratujmy Ziemię"

Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów klas IV - VI.

Cele ogólne:
- kształtowanie proekologicznych postaw wśród uczniów
- uwrażliwienie jej na piękno przyrody
- integracja poprzez zabawę i wspólną naukę

Cele operacyjne:
Uczeń:
- wymienia przyczyny, źródła i skutki zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego
- zna globalne skutki zanieczyszczeń (efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze)
- zna skutki smogu
- zna formy ochrony przyrody w Polsce
- zna rozmieszczenie i symbole parków narodowych w Polsce
- uświadamia sobie współodpowiedzialność za stan środowiska-przyrodniczego
- prezentuje postawę szacunku dla przyrody

Formy i metody pracy: pantomima, drama, poglądowa, słowna praktyczna

Środki dydaktyczne: plansze, plakaty, elementy dekoracji Sali, hasła ekologiczne

Przebieg:

Faza przygotowawcza:

1. Trzy tygodnie przez zaplanowanymi obchodami Dnia Ziemi każda z klas zostaje poinformowana poprzez pisemne komunikaty o zadaniach do wykonania:
- wykonanie plakatu promującego hasło obchodów "Ratujmy naszą Ziemię"
Uwaga!! Termin wykonania zadania 3 dni przez obchodami
- wykonanie i prezentacja stroju ekologicznego
- wytypowanie 3 - osobowych reprezentacji klas do Turnieju Wiedzy Ekologicznej.
2. Wybór jury oceniającego wykonanie zadań poszczególnych klas (nauczyciele, uczniowie)

Faza realizacji:

I Zapoznanie z ideą obchodów Dnia Ziemi - wystąpienie ucz. KL V
22 kwietnia obchodzimy święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono s Stanach Zjednoczonych w 1970. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. Od tej chwili upłynęło 35 lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje ZIEMIA byłaby oazą piękną i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmiecili, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. Z wielką nadzieją patrzymy na ekologów, być może uda im się odwrócić zło, jakie zafundowała nam cywilizacja. Musimy więc dołączyć do przyjaciół Ziemi i wspólnie z nimi walczyć o nasz dom.
.
II Pantomima w wykonaniu członków SK LOP
"Ratujmy Ziemię"

Pantomima na Dzień Ziemi

Osoby:
matka Ziemia - uczennica w niebiesko- zielonej sukience z globusem na ręku lub mapą kilka drzew - 2- 3 osoby ubrane na zielono z przyczepionymi listkami, gałązkami lub sztuczne choinki drzewa z kartonu
zwierzęta - uczniowie przebrani za zwierzęta np: zająca, żabkę, sowę, lub inne.
dwie dziewczyny. modne nastolatki
chłopiec na motorynce ubrany na czarno
drwal z siekierą
dwie pielęgniarki z termometrem
lekarz ze słuchawkami
leśnik z sadzonkami leśnych drzew
uczennica - która wiesza napisy na chmurkach oraz ustawia eksponaty

Akt 1 (muzyka wesoła ze śpiewem ptaków np. Wiosna Vivaldiego)

Dekoracja sali - wiosna w lesie. (dużo kwiatów, kolorowo) Drzewa łagodnie szumią, zwierzęta wesoło figlują. Matka Ziemia uśmiechnięta opiekuje się zwierzętami głaszcze je, robi gniazdko dla ptaszków na drzewie
AKT 2 (muzyka hałaśliwa, zgrzytliwa np: metal.)
Uczennica stawia na scenie dymiący komin a potem zawiesza na niebie chmurkę z napisem SO2, NO, CO2 CO, Czarnobyl, kwaśny deszcz (drzewa, zwierzęta kaszlą). Na polanę w lesie przychodzą dwie nastolatki, urządzają piknik: rozkładają koc, wyjmują rożne słodycze i napoje. Jedzą i wyrzucają śmieci do lasu. Jedna się rozbiera opala, używa dezodorantu - gra głośno radio tranzystorowe
Do dziewcząt podjeżdża na hałaśliwym motorze chłopak - wszyscy tańczą przy głośnej muzyce (w tym czasie uczennica zawiesza chmurkę z napisem: hałas, freony)
Zwierzęta w popłochu uciekają, chowają się za drzewa. Matkę Ziemię zatykają sobie uszy, kaszlą od spalin
Matka Ziemia rozkłada dziurawy parasol. Uczennica wiesza napis - dziura ozonowa

AKT 3
Wchodzi drwal i zaczyna ścinać drzewa. Zwierzęta chowają się za Matkę Ziemię. Uczennica wiesza chmurkę - efekt cieplarniany Matka Ziemia mdleje i osuwa się na podłogę, zwierzęta też. Drwal z choinką pod pachą wychodzi

AKT 4 (muzyka ponura, smutna)

Na pobojowisko wchodzą pielęgniarki rozglądają się, badają bezwładne zwierzęta, są przerażone, załamują ręce, wzywają lekarza. Lekarz mierzy temperaturę Matce Ziemi, stwierdza z przerażeniem ze jest b. wysoka. Bada zwierzęta, kręci głową, wyjmuje bloczek z receptami i wypisuje lekarstwa (muzyka się ożywia)
Leśnik
- każe złożyć filtr na komin, daje Ziemi "zielone płuca"
- dziewczyny przybiegają, zbierają śmieci i segregują je - pomaga im chłopiec, który przyjechał ma motorze
- pielęgniarki piją wodę mineralną, zwierzęta przywracają je do życia
- drzewa zostaję posadzone na nowo
Uczennica odwraca chmurki czarne na białe z odpowiednimi napisami. Odwraca również słoneczka <->

AKT 5

(muzyka wesoła np.: Oda do radości Mozarta)
Ogólna radość, Matka Ziemia otrzymuje wieniec z kwiatów na głowę.
Wszyscy tańczą w dużym kole (drzewa, zwierzęta, ludzie)

III Turniej Wiedzy Ekologicznej
1. Konkursu wiedzy ekologicznej - zasady
- pytania konkursowe obejmują wiadomości ekologiczno- przyrodnicze z kl IV - VI
- w konkursie biorą udział 3 osobowe reprezentacje klas
- drużyny wybierają numer pytania 1 - 35 i w ciągu minuty udzielają odpowiedź
- za każdą prawidłową odpowiedź drużyna otrzymuję 1 pkt
- pytanie na które drużyna nie udzieli odpowiedź kierowane jest do widowni
- pytania konkursowe:

1) Źródłem największych zanieczyszczeń atmosfery jest:
a. proces wytwarzania energii elektrycznej
b. praca pojazdów mechanicznych,
c. przemysł chemiczny

2) Decydującą rolę w zanieczyszczeniu powietrz w Polsce odgrywają
a. aerozole
b. SO i NO
c. amoniak i fenole

3) Opakowania aerozoli nie powinny zawierać freonu, gdyż:
a. zawiera on SO2
b. niszczy warstwę ozonową
c. ogranicza on procesy fotosyntezy

4) Największą zawartość siarki w paliwach:
a. węgiel kamienny i brunatny,
b. gaz ziemny,
c. ropa naftowa

5) Zakładem przemysłowym emitującym najwięcej dwutlenku siatki w Polsce jest:
a. Elektrownia "Bełchatów"
b. Huta "Katowice"
c. Mazowsze Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne

6) W naturalny sposób siarka do atmosfery dostaje się przez:
a. proces oddychania żywych organizmów
b. wybuchy wulkanów
c. eksploatację złóż rud żelaza

7) Kwaśne deszcze są wynikiem zanieczyszczeń
a. pyłowych
b. metalami ciężkimi
c. gazowych

8) Kwaśne deszcze działają negatywnie na:
a. zabytkowe obiekty kamienne
b. częstotliwość opadu deszczu
c. amplitudę wahań temperatury

9) Gazem uważanym za główny czynnik wpływający na ocieplenie klimatu Ziemi jest:
a. CO2
b. NO
c. SO2

10) "Efekt cieplarniany" zależy przede wszystkim od:
a. spalania węgla i produktów ropopochodnych
b. nieracjonalnej gospodarki leśnej
c. emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazów z zakładów

11) Tzw. "efekt szklarniowy" na Ziemi powstaje w wyniku:
a. zwiększenia zawartości NO
b. emisji zanieczyszczeń pyłowych
c. wzrostu zawartości CO2 w atmosferze

12) Za "efekt cieplarniany" odpowiedzialne obok CO2 jest rosnące stężenie
a. ozonu
b. NO
c. Metanu

13) Głównym źródłem emisji tlenku azotu do atmosfery są:
a. procesy produkcji stali
b. spaliny samochodowe
c. technologie odsiarczania paliw

14) Sadza powstaje w wyniku
a. niepełnego spalania paliw
b. spalania paliw o dużej zawartości siarki
c. zmielenia węgla

15) Niszczenie warstwy ozonowej powoduje:
a. opad pyłu
b. freon
c. tlenek węgła

16) Warstwa ozonowa zatrzymuje szkodliwe promieniowanie w zakresie
a. ultrafioletu
b. podczerwieni
c. zieleni

17) Tzw. Dziura ozonowa może stanowić przyczyny:
a. zwiększenia zachorowań na choroby nowotworowe
b. zmniejszania liczby zawałów
c. zmniejszenia oddziaływania promieniowania ultrafioletowego

18) Nawet przy natychmiastowym zaprzestaniu stosowania freonów odbudowa płaszcza ozonowego nastąpi po:
a. 50 latach
b. 10 latach
c. 5 latach

19) Główną przyczyną degradacji gleb w Polsce jest:
a. nadmiernie ich wapniowanie
b. nieprawidłowe stosowania nawozów, zwłaszcza azotowych, osadów komunalnych i gnojowicy
c. biologiczna ochrona roślin

20) Trawy z przydrożnych rowów nie nadają się na pasze dla krów, ponieważ mleko ich będzie zawierało związki
a. ołowiu
b. cynku
c. chloru

21) Czad to
a. dwutlenek węgla
b. tlenek węgla
c. dwutlenek azotu

22) C F C to:
a. symbol biodegradacji
b. freony
c. skrót angielskiej nazwy organizacji ochrony środowiska

23) Plastik zanieczyszcza nasze środowisko przyrodnicze przez
a. jeden rok
b. kilkanaście lat
c. setki

24) Do ochrony powietrze atmosferycznego przez zanieczyszczeniem w Polsce przyczynia:
a. oszczędność energii elektrycznej
b. zwiększenie produkcji energii elektrycznej
c. systematyczne podwyższania emitorów

25) Do ochrony powietrza atmosferycznego przez zanieczyszczeniem w Polsce przyczynia się:
a. oszczędność energii elektrycznej
b. zwiększenie produkcji energii elektrycznej
c. systematyczne podwyższania emitorów

26) Urządzanie ograniczające uciążliwość samochodów ze względu na spaliny to:
a. filtr komorowy
b. katalizator
c. filtr kontaktowy

27) Najmniej zanieczyszczeń powietrza podczas spalania wytwarza:
a. węgiel kamienny
b. gaz ziemny
c. olej opałowy

28) Najwyższą formą ochrony przyrody jest:
a. park krajobrazowy
b. park narodowy
c. strefa ochronna

29) Recykling to:
a. proces umożliwiający powtórne wykorzystania danego materiału
b. metoda kompostowania odpadów organicznych
c. proces przetwarzania odpadów na energię

30) Władysław Szafer był:
a. znakomitym botanikiem i zajmował się ochroną przyrody
b. polskim zoologiem, który uratował żubra przez zagładą
c. geologiem, który przyczynił do powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego

31) Brazylia zajmuje 4 miejsce w świecie pod względem emisji CO2 dlatego że:
a. spala duże ilości węgla i ropy
b. wypala ogromne ilości lasów tropikalnych
c. ma dobrze rozwiniętą motoryzację

32) Nauką badającą wzajemnie zależności pomiędzy organizmami i organizmami a ich środowiskiem to:
a. ochrona przyrody
b. ochrona środowiska
c. ekologia
d. biologia

33) Ekosystem stucznym jest:
a. las
b. sad
c. park narodowy
d. rezerwat

34) Najtrudniej utrzymać równowagę biologiczną:
a. w lesie
b. na łące
c. w jeziorze
d. w szklarni

35) Mikoryza to współżycie:
a. grzybów z glonami
b. grzybów z korzeniami drzew.

2. Rozpoznawanie gatunków roślin chronionych z rysunków (paprotniki chronione)
- za prawidłowe podanie nazwy paprotnika można otrzymać max 2 pkt

3. Rozpoznawanie zwierząt chronionych na podstawie opisu (opis podzielony na trzy części)
- drużyna, która rozpozna zwierzę po odczytaniu I - ej części otrzyma 3 pkt
- drużyna która rozpozna zwierze po odczytaniu II -ej części otrzyma 2 pkt
- drużyna która rozpozna zwierze po odczytaniu III -ej części otrzyma 1 pkt
Drużyna ma rozpoznania 3 zwierzęta: np: niedźwiedź, ropucha, kozica.

4. Rozpoznanie i lokalizacja parków narodowych:
- na mapie konturowej Polski należy wkleić w odpowiednim miejscu nazwę parku narodowego z jego symbolem.
- za prawidłowe wykonanie zadania można otrzymać maksymalnie 10 pkt (5 x 2pkt)

5. Segregacja odpadów
- do kolorowych 5 koszy (wyciętych z kartonu) należy wkleić paski z nazwami odpadów
- maksymalnie można otrzymać 10 pkt (za każdy kosz prawidłowo wypełniony - 2 pkt

6. Pokaz i prezentacja mody ekologicznej
- punkty przyznawane są za wykonanie stroju:
elementy ekologiczne, pomysłowość, estetykę wykonania, dobór materiałów, przydatność stroju oraz humorystyczny sposób prezentacji
(za każde kryterium maksymalnie można otrzymać 2pkt)

7. Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Ratujmy Ziemię"
- punkty przyznawane za wykonanie plakatu wg kryterium: estetyka wykonania, technika, pomysłowość (maksymalnie można otrzymać 6 pkt)

8. Wspólne podjęcie zadań na rzecz ochrony środowiska:
Będziemy oszczędzać wodę!
Będziemy segregować odpady!
Będziemy oszczędzać energię elektryczną!
Nie będziemy niszczyć zieleni!
Nie będziemy męczyć zwierząt!
Na zakupy będziemy chodzić z torbą wielokrotnego użytku!

9. Podsumowanie obchodów Dnia Ziemi przez dyrektora szkoły. Wręczenie nagród zwycięzcom. Najlepsza klasa otrzymała kwiat doniczkowy, którym zobowiązuje ma się opiekować
 

Opracowanie: Czesława Nowakowska

Wyświetleń: 5290


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.