Katalog

Agnieszka Joanna Wronka
Zajęcia pozaszkolne, Artykuły

Pakiet Wrześniowy w Gimnazjum Gminnym w Karolewie

- n +

Pakiet Wrześniowy w Gimnazjum Gminnym w Karolewie

Jest to program zajęć pozalekcyjnych dla gimnazjalistów, promujący nowoczesną przedsiębiorczość z wykorzystaniem komputerów i Internetu oraz kreujący aktywne postawy wśród gimnazjalistów. Program objęli patronatem Kuratorzy Oświaty.

W ciągu 27 spotkań uczniowie zapoznają się dwudziestominutowymi lekcjami multimedialnymi dostarczonymi na płytach CD-ROM, gdzie zawarta jest teoria wprowadzająca do symulacji i zadań praktycznych. Zadaniem uczniów jest stworzenie miniprzedsiębiorstwa, przygotowanie zestawów artykułów potrzebnych uczniom w szkole i wypromowanie ich w Internecie w tzw. Internetowej Przeglądarce Ofert.

Nasze gimnazjum podjęło wyzwanie i przystąpiło do tego programu. Miniprzedsiębiorstwo stworzyła trzynastoosobowa grupa uczniów z klasy II f: Ewa Nowińska i Ewa Boczulak, Natalka Pryciak i Natalka Hańba, Martyna Brodzik, Ewelina Bieniak, Mariola Schielke oraz Piotr i Włodek Wołkowscy, Kamil Bartoszewicz i Kamil Obolewicz, Tomek Filipkowski i Andrzej Lemański.

16 listopada 2004r. podpisaliśmy umowę o zawiązaniu spółki jawnej działającej pod firmą GIMKAR-SHOP. Siedzibą spółki jest Gimnazjum Gminne w Karolewie. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa spółki jest przygotowanie, przedstawienie i wypromowanie oferty artykułów szkolnych i podręczników do gimnazjów w ramach programu edukacyjnego Pakiet Wrześniowy.

W naszym miniprzedsiębiorstwie funkcjonują następujące działy: dział marketingu z Ewą Nowińską jako dyrektorem i Ewą Boczulak, dział sprzedaży i obsługi klienta z Piotrem Wołkowskim jako dyrektorem oraz z Włodkiem Wołkowskim, Tomkiem Filipkowskim i Kamilem Obolewiczem, dział finansowo-księgowy z kierującym nim Andrzejem Lemańskim i Kamilem Bartoszewiczem, dział administracyjno-personalny z Martyną Brodzik jako dyrektorem oraz Natalką Hańba, dział zaopatrzenia, którym kieruje Ewelina Bieniak. Z Eweliną współpracują Natalka Pryciak i Mariola Schielke. Całą firmą zarządza Ewa Nowińska.

W ramach programu wzięliśmy udział w konkursie na "Logo naszej firmy". Do konkursu włączyliśmy wszystkich uczniów uczących się informatyki. Na tych właśnie zajęciach każdy miał możliwość zaprojektowania logotypu naszej firmy. W wyłonieniu najciekawszej propozycji pomogła pani Ewa Bartasun. I tak I miejsce zajęło logo wykonane przez Martina Rutkowskiego z klasy II e, I miejsce - logo Włodka Wołkowskiego z II f, a III miejsce logo Izy Siembidy z II a. Logotyp Martina wysłaliśmy do organizatorów konkursu i tam komisja konkursowa przyznała II miejsce wśród laureatów województwa warmińsko-mazurskiego.

Na lekcjach przedsiębiorczości uczniowie poznają formy działalności przedsiębiorstw, określają misję firmy, rejestrują swoją firmę, poznają prawa rządzące rynkiem, biorą udział w zajęciach praktycznych: pracują z programem finansowo - księgowym RAKS i tak np. księgują listy płac a potrzeby Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ewidencjonują zdarzenia gospodarcze (księgują faktury i rachunki), tworzą działy firmy i wprowadzają dane pracowników do programu, generują umowy o pracę i tworzą listy płac.

W ramach zajęć z przedsiębiorczości zaprosiliśmy 22.02.2005r. panią Łucję Gawińską, przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej PZU. Pani przedstawiła zasady ubezpieczania firmy i pracowników oraz rodzaje ubezpieczeń. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, jak zawiera się takie ubezpieczenie, jak i kiedy wypłacane są odszkodowania, dostali do wglądu przykładowe umowy ubezpieczeniowe, omówili wątpliwości z agentem.

Myślę, że są to ciekawe dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla gimnazjalistów, niemniej jednak stosunkowo trudne. Wymagają zaangażowania uczniów i ścisłej ich współpracy. Już teraz wiemy, że nie wszystko nam wyszło. Zbyt wiele zadań ciąży na trzynastoosobowej grupie. Są osoby, które pełnią kilka funkcji. Czasami też okazuje się, że 45 minut za szybko mija i część zadania musimy wykonać na następnym naszym spotkaniu. Czasami zawodzi nas sprzęt, musimy mieć zawsze połączenie z siecią Internet, by spokojnie realizować wytyczone zadania. Ale i tak jest to nowe, ciekawe doświadczenie, w którym warto było wziąć udział.


 

Opracowanie: Agnieszka Wronka - opiekun grupy
nauczyciel w Gimnazjum Gminnym w Karolewie

Wyświetleń: 1117


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.