Katalog

Dariusz Cichy
Historia, Scenariusze

Unia w Krewie w 1385 roku - scenariusz lekcji historii

- n +

Unia w Krewie w 1385r.

Hasło programowe: Geneza unii polsko-litewskiej
Poziom: I klasa gimnazjum

CELE:
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
- Wyjaśnić znaczenie pojęć i dat: unia, 1385 r.
- Wyjaśnić przyczyny i znaczenie unii w Krewie
- Opowiedzieć o okolicznościach zawarcia unii
- Wyjaśnić następstwa wynikające z unii
- Wskazać na mapie terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego, Polski, Żmudzi, Mazowsza, Rusi Halickiej oraz państwa zakonnego
- Łączyć informacje pochodzące z różnych źródeł.

METODY:
pogadanka
praca pod kierunkiem
elementy wykładu.

CZAS: 1 godzina lekcyjna

ŚRODKI DYAKTYCZNE:
- mapa ścienna - Polska i Litwa za Jagiellonów
- portrety królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły pędzla Jana Matejki
- tekst źródłowy - "Akt umowy polsko-litewskiej w Krewie, 1385 r."
- Mapa konturowa - Polska i Litwa za Jagiellonów 1386-1572
- opis dotyczący Jadwigi zaczerpnięty z "Roczników..." Jana Długosza

PRZEBIEG LEKCJI:

1.Nauczyciel zapoznaje uczniów krótko ze stosunkami polsko-litewskimi do XIV w. (ok. 4 min).

2. Uczniowie przedstawiają sytuację w Polsce po śmierci Kazimierza Wielkiego (ok. 3 min)

3.Uczniowie na podstawie tekstu Jana Długosza oraz portretu Jadwigi opisują postać królowej (ok. 5 min).

4.Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wymieniają przyczyn zawarcia unii w Krewie w 1385r. (ok. 5 min).

5.Uczniowie dokonują analizy tekstu źródłowego dotyczącego postanowień unii polsko-litewskiej i odpowiadają na pytanie:
- jakie były główne postanowienia unii polsko-litewskiej;
- jakie państwo mogło czuć się zagrożone unią polsko-litewską

6. Nauczyciel przedstawia uczniom portret króla Władysława (ok. 6 min).

7. Wspólnie nauczyciel i uczniowie układają notatkę. (ok.. 4 min)

8.Nauczyciel rozdaje uczniom mapki przedstawiające Koronę i Litwę, zadanie uczniów polegać będzie na zaznaczeniu na mapie kolorem:
- zielonym - terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego w omawianym okresie,
- czerwonym - terytorium Polski,
- żółtym - Żmudzi,
- pomarańczowym - Mazowsza (które po śmierci Kazimierza Wielkiego uniezależniło się od Polski, a w 1388 r. ponownie stało się jej lennem),
- fioletowym - Rusi Halickiej (która za panowania Ludwika Węgierskiego została zabrana Polsce, a w 1387 r. ponownie znalazła się w jej granicach),
- niebieskim - granic państwa zakonnego (ok. 10 min).

9. Nauczyciel zapoznaje uczniów ze znaczeniem unii w Krewie oraz z faktem odnowienia Akademii Krakowskiej przez Jadwigę i Władysława (ok. 5 min).
10. Praca domowa:
Unia w Krewie jakie przyniosła korzyści Polsce i Litwie.
Praca może zawierać maksymalnie dziesięć zdań.

 

Opracowanie: mgr Dariusz Cichy

Wyświetleń: 6286


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.