Katalog

Krzysztof Samecki
Informatyka, Konspekty

Konspekt lekcji - "Tworzenie rysunków przy pomocy edytora graficznego".

- n +

Konspekt lekcji Elementów Informatyki


Wymiar czasu: 2 x 45 min. (w cyklu 1 godz. tygodniowo)

CELE KSZTAŁCENIA


CEL OGÓLNY:


ukazanie możliwości tworzenia rysunków (elementów graficznych) w edytorze graficznym

CELE SZCZEGÓŁOWE:


Uczeń MUSI umieć:

  • zachować utworzony rysunek na dyskietce i dysku "twardym"
  • odtworzyć wcześniej utworzony plik z dysku "twardego" lub dyskietki
  • korzystać z narzędzi dostępnych w programie
  • wydrukować rysunek


Uczeń POWINIEN umieć:

  • zaznaczać i kopiować wielokrotnie fragmenty rysunku
  • - zmieniać narzędzia w zależności od potrzeby (rodzaj pędzla, aerografu(popularnie zwanego sprajem, rodzaj czcionki i jej wielkość)
  • korzystać z "lupy" (powiększania fragmentów rysunku)


Uczeń MOŻE umieć:

  • definiować kolory niestandardowe
  • zmieniać (przeskalowywać) wielkość rysunku, dostosowywać go do rozmiaru papieru rysować rysunki większe niż ekran okienka



METODY KSZTAŁCENIA:



  • elementy wykładu
  • pokaz z instruktażem
  • ćwiczenia



FORMY ORGANIZACYJNE PRACY UCZNIÓW:


- praca indywidualna i zespołowa, jednolita i zróżnicowana


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:



  • zestaw komputerowy ( jednostka, monitor, klawiatura, mysz )
  • program edytor graficzny PAINT
  • dyskietki uczniowskie


PRZEBIEG LEKCJI 1:


1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie celów.
3. Omówienie zasad organizacyjnych.

  • uczniowie mają pracować na zmianę
  • trudniejsze i nieznane pojęcia zapisują w zeszycie

4. Uruchamianie programu.
5. Omówienie elementów okienka dialogowego "Zapisz jako" - "Otwórz" (pole "Nazwa pliku" oraz pole "Zapisz w:" i obszar z nazwami katalogów)
6. Omówienie paska narzędzi i sposobów posługiwania się nimi połączone z ćwiczeniami w ich używaniu (pędzel, spray, zmiana koloru linii lub wypełnienia, tekst, figury wypełnione lub nie, korzystanie z "lupy", zmiana kształtu pędzla i spraju i ich wielkości)
7. Ćwiczenie odtwarzania istniejących wcześniej rysunków i zachowywania zmienionych, przygotowywania do tworzenia nowego rysunku i czyszczenia ekranu.
8. Podsumowanie. Ocena pracy polegająca na przypomnieniu co sprawiało najwięcej trudności i jak sobie z nimi radzić.
9. Praca domowa. Przejrzyj i ewentualnie uzupełnij notatki, jeśli czegoś nie zapamiętałeś lub nie rozumiesz zapisz to i zapytaj na początku następnych zajęć.


PRZEBIEG LEKCJI 2:


1. Sprawy organizacyjne.
2. Przypomnienie najważniejszych treści z poprzedniej lekcji (odtwarzanie i zachowywanie rysunków, wskazanie katalogu i wprowadzanie nazwy pliku w okienku dialogowym) i wyjaśnienie ewentualnych niejasności.
3. Różnica między poleceniem "Zapisz" a "Zapisz jako".
4. Narzędzia do zaznaczania fragmentu rysunku (blok).
5. Omówienie menu "Obraz" połączone z ćwiczeniami.
6. Omówienie menu "Edycja" (cofanie ostatniej operacji, zaznaczanie fragmentu rysunku, wielokrotne kopiowanie i wstawianie tego fragmentu w tym samym dokumencie i innym, jego zmiany) połączone z prostymi ćwiczeniami
7. Pisanie tekstu różnymi rodzajami czcionek oraz zmiana jej wielkości, stylu i koloru - ćwiczenia
8. Zmiana wielkości rysunku i rysowanie rysunków większych niż ekran.
9. Podsumowanie. Ocena pracy uczniów na lekcji i utrwalenie najważniejszych treści.
10. Praca domowa. Przemyśl jak powinien wyglądać rysunek wykorzystujący jak najwięcej możliwości programu (ewentualnie naszkicuj), bowiem za tydzień najlepsze rysunki będą wydrukowane i ocenione.

Opracowanie: Krzysztof Samecki

Wyświetleń: 4794


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.