|
|
Katalog Agnieszka Kłujszo-Ju?cikowska Różne, Scenariusze Dwie godziny zajęć koła teatralnegoZajęcia koła teatralnegoPierwsze spotkanieCele: wzajemne poznanie się nauczyciela z uczniami oraz uczniów pomiędzy sobą; pobudzenie uczniów do aktywności poprzez autoprezentację; prezentacja nastrojów kontrastowych: zadość - smutek, złość - dobroć itp.; zapoznanie z techniką prawidłowego oddechu oraz ze sposobami doskonalenia dykcji. Kolejność działań: AUTO PREZENTACJA Wszyscy siedzą w kole. 1. Nauczyciel przedstawia się oraz w skrócie prezentuje plan pracy koła. Autoprezentacja Nauczyciel wyjaśnia uczniom, co to jest autoprezentacja (polega ona na przedstawieniu siebie swoich zainteresowań, sposobu ich realizacji oraz tego, co lubimy i czego nie lubimy itp.) następnie dokonuje sam autoprezentacji by uczniowie mieli na czym się wzorować. Uczniowie kolejno dokonują autoprezentacji (według kierunku wskazówek zegarka) na zakończenie przedstawiają powody, dla których chcą uczęszczać na zajęcia koła teatralnego. ĆWICZENIA DYKCYJNE I ODDECHOWE 2. Głośne mówienie, które jest potrzebne w czasie występów wymaga prawidłowego oddychania, dlatego też nauczyciel przedstawia zasady oddechu przy użyciu przepony. Oddychanie przeponą polega na głębokim wciągnięciu powietrza tak, aby powietrze będące w płucach wypchnęło przeponę. Widoczne jest to, gdy przy każdym wdechu widać ruch brzucha. Łatwo uzyskuje się ten efekt wciągając szybko powietrze przez nos. Nauczyciel - prezentuje prawidłowy oddech (postawa stojąca) następnie wszyscy razem próbują wykonać ćwiczenie (uczniowie - stojąc kładą sobie ręce na brzuch wciągają powietrze nosem i sprawdzają czy powietrze wypchnęło brzuch następnie liczą szeptem do dziesięciu, po czym zwiększana jest liczba za każdym razem, co pięć. Uczniowie sprawdzają kto z nich najdłużej będzie liczył. 3. Ponieważ prawidłowa dykcja jest bardzo potrzebna by osoby słyszące tekst po raz pierwszy każde słowo dobrze zrozumiały konieczna jest prawidłowa wymowa. Pomagają nam w tym ćwiczenia dykcyjne. Uczniowie wypisują na tablicy ćwiczenia dykcyjne, z który do tej pory się spotkali. Do ćwiczeń wypisanych przez uczniów nauczyciel dodaje swoje np.: "stół z powyłamywanymi nogami", "w czasie suszy szosa sucha", "Jola lojalna, Jola nielojalna", itp. Uczniowie wraz z nauczycielem w wolnym tempie wykonują wypisane ćwiczenia. Aby wykonać prawidłowo ćwiczenie na początku należy wymawiać je bardzo wolno z przesadną mimiką twarzy. Gdy tekst wypowiadany wolno wychodzi dobrze to można trochę przyspieszyć. Należy stopniowo zwiększać tempo. NASTRÓJ 4. Uczniowie odpowiadają na pytanie: co to jest nastrój i jak się go wyraża? U - odpowiadają: nastrój to aktualny stan uczuć. Można go wyrażać gestem, mimiką twarzy, tonem głosu, słowem itp. Pierwsza próba przedstawienia nastroju Wszyscy uczniowie razem z nauczycielem chóralnie głośno recytując wiersz "Siała baba mak" próbując przedstawić nastrój radości a potem przeciwstawny smutku 5. Uczniowie odpowiadają na pytanie: jakie jeszcze uczucia przeciwstawne można w ten sposób przedstawić wspólnie recytując wiersz "Siała baba mak". Uczniowie - proponują: złość - dobroć, miłość - nienawiść, szczęście - nieszczęście itp. 6. Wszyscy razem wykonują wiersz na sposoby zaproponowane przez uczniów. ZAKOŃCZENIE 8. Na zakończenie nauczyciel poleca ćwiczenia dykcyjne by uczniowie powtarzali je w wolnych chwilach oraz poszukali inne ćwiczenia doskonalące dykcję. Drugie spotkanie Cele: przypomnienie zagadnień z poprzednich zajęć: prezentacja nastroju, ćwiczeni doskonalące dykcję i prawidłowy oddech; pobudzenie uczniów do indywidualnych wystąpień; usamodzielnienie w kreowaniu postaci i sposobu interpretacji wybranego tekstu; przełamywanie tremy. Kolejność działań: NAWIĄZANIE DO POPRZEDNICH ZAJĘĆ 1. Nauczyciel wraz z uczniami przyjmują postawę stojącą następnie wykonują ćwiczenie oddechowe z poprzednich zajęć. Wszyscy siadają i przypominają sobie ćwiczenia dykcyjne poznane na poprzednich zajęciach następnie wykonują je wspólnie. Uczniowie prezentują ćwiczenia dykcyjne przygotowane przez nich w domu. Najciekawsze z nich wykonują wszyscy zbiorowo. INDYWIDUALNE WYSTĄPIENIA 2. Przed indywidualnymi wystąpieniami nauczyciel proponuje uczniom by wzięli kilka głębokich oddechów i pomyśleli o czymś przyjemnym, aby się zrelaksować, co pomoże w przezwyciężeniu tremy przed publicznym wystąpieniem. Uczniowie zgłaszają się na ochotnika i prezentują wybrany przez siebie nastrój na podstawie wiersza: "Siała baba mak". Każde wystąpienie nagradzane jest brawami w celu ośmielenia uczestników do publicznych wystąpień. 3. U - dostają do wyboru po kilka tekstów (wiersze i proza) i przeglądają je poszukując tekstu najodpowiedniejszego dla siebie. Następnie około pięciu minut jest na przemyślenie, w jaki sposób dany tekst przedstawić przed grupą. 4. N - wybiera dla siebie tekst i prezentuje go przed grupą by pokazać uczniom wzór tego, co od nich oczekuje. (np. dla każdej postaci inna barwa głosu, ton tajemniczy, wypowiadanie tekstu tak jakby działa się akcja obok narratora, granie głosem: zdziwienie, strach, ironia, radość itp.) 5. Uczniowie zgłaszają się na ochotnika do wykonania zadania. Nauczyciel w raz z uczniami po każdym wystąpieniu dzielą się z grupą swoimi wrażeniami mówiąc, co im się podobało a co należałoby poprawić. ZAKOŃCZENIE 6. Podsumowanie spotkania: nauczyciel przedstawia uczniom wynik swojej obserwacji i określa co i komu udało się, co należy poprawić i nad czym należy popracować. Opracowanie: Agnieszka Kłujszo-Juścikowska Wyświetleń: 4169
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |