Działalność Parlamentu Uczniowskiego III LO w Gorzowie Wlkp
1. Struktura
Istotą wychowania do demokracji jest przygotowanie do samodzielnego podejmowania decyzji. Młodzi ludzie chcą współdecydować o tym co dzieje się w szkole, stwarzamy więc im taką możliwość. Każdy może włączyć się w pracę Parlamentu Uczniowskiego, którego przewodniczący wybierany jest w wolnych wyborach odbywających się we wrześniu każdego roku. Zastępca przewodniczącego oraz sekretarz to osoby, które w głosowaniu zajęły dwa kolejne miejsca.
W skład Parlamentu Uczniowskiego wchodzą przewodniczący klas oraz osoby chcące w nim działać, a różnorodność zadań, realizacją których zajmuje się Parlament, sprawia, że każdy może tu zrealizować swoje pasje i zamiłowania.
Przy Parlamencie Uczniowskim działa instytucja Rzecznika Praw Ucznia. Zadaniem rzecznika jest rozpatrywanie spraw spornych między uczniami oraz między uczniami i nauczycielami. Działalność Parlamentu jest również wspierana przez Trybunał Uczniowski, organ rozpatrujący sprawy konfliktów uczniowskich, jak i dyscyplinujący np. w sytuacji kiedy uczeń ma liczne nieobecności nieusprawiedliwione.
Każdego roku w szkole organizowane są wolne wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gorzowa. Szkoła nasza posiada dwa mandaty, a młodzi radni mają możliwość współdecydowania o losach dzieci i młodzieży w naszym mieście.
2. Działalność
Członkowie Parlamentu Uczniowskiego naszej szkoły mają możliwość pracy w czterech sekcjach:
- artystycznej
- porządkowej
- promocji zdrowia
- charytatywnej.
Sekcja artystyczna - jej członkowie odpowiedzialni są za oprawę plastyczną, muzyczna oraz choreograficzną imprez organizowanych przez Parlament.
Sekcja porządkowa - uczniowie zajmują się koordynacją dyżurów pełnionych przez poszczególne klasy oraz sprawdzaniem identyfikatorów.
Sekcja promocji zdrowia - jej zadaniem jest planowanie, przeprowadzanie i koordynacja wszelkich działań związanych z promocją zdrowego trybu życia wśród naszych uczniów.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie zorganizowali i przeprowadzili dwa duże przedsięwzięcia, za które Parlament odpowiedzialny jest od kilku lat. Pierwszym z nich było przygotowanie prowadzonych wśród uczennic klas I zajęć profilaktyki raka sutka
"Różowa wstążeczka" . Na spotkania została zaproszona przewodnicząca stowarzyszenia "Amazonki" oraz pielęgniarka z Gabinetu Promocji Zdrowia szpitala przy ul. Warszawskiej. Uczennice nasze miały możliwość poznania i przetrenowania różnych metod samobadania piersi oraz zdobycia wiadomości na temat szeroko rozumianej profilaktyki.
Drugim ważnym przedsięwzięciem był udział w miejskiej akcji organizowanej przez Oddział Oświaty Zdrowotnej gorzowskiego Sanepidu z okazji
Światowego Dnia bez Papierosa. Uczniowie naszej szkoły wręczali przechodniom palący papierosy ulotki mandaty zachęcające do rzucenia palenia oraz do udziału w ogólnopolskim konkursie "Rzuć palenie razem z nami".
Włączyliśmy się również do ogólnopolskiej akcji PTZN
"Obudź się" organizacją happeningu o tematyce antynarkotykowej.
Sekcja charytatywna - jej zadaniem jest zaplanowanie na dany rok i przeprowadzanie w szkole i poza nią akcji wspierających najbardziej potrzebujących. Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi na potrzeby i krzywdę innych, stąd uczniowie nasi angażują się w wiele akcji charytatywnych.
Co roku przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji "
Góra Grosza" , od kilku lat ciałem i duchem wspieramy siostrę Michaelę Rak i
11 lutego w Dniu Chorego młodzi ludzie kwestują wśród mieszkańców naszego miasta na rzecz hospicjum.
Przez wiele lat w okresie świątecznym wspieraliśmy wychowanków Domu Dziecka przy ul. Warszawskiej.
W bieżącym roku szkolnym z inicjatywy Parlamentu, w okresie przedświątecznym, została zorganizowana w naszej szkole aukcja, z której dochód został przeznaczony na rzecz dzieci z Zespołu Kształcenia Specjalnego przy ul. Walczaka. Zakupione prezenty uczniowie przekazali w trakcie
noworocznego balu, na którym bawili się wraz z wychowankami ośrodka.
Większość osób, które działają w grupie charytatywnej, tworzy
szkolną grupę wolontariatu.
Ich ogromnym sukcesem, połączonym z dużym wysiłkiem jest otwarcie przy SP 17 świetlicy środowiskowej. Młodzież z naszej szkoły, popołudniami, przez cztery dni w tygodniu opiekuje się swoimi młodszymi kolegami w wieku 7-8 lat. Razem z nimi odrabiają lekcje i bawią się. Chcąc wesprzeć działalność naszej świetlicy w szkole przeprowadziliśmy giełdę ciast, a dochód w całości wsparł konto wolontariatu.
Tak wygląda realizacja zadań statutowych Parlamentu Uczniowskiego III LO. Jednakże poza ciężką pracą młodzież ma również okazję do dobrej zabawy. Okazję taką stwarza organizowany już od 13 lat
Szkolny Tydzień Kultury, którego organizatorem i koordynatorem są członkowie Parlamentu Uczniowskiego. Przez pięć dni w roku, gdy młodzież otrzymuje symboliczne klucze od szkoły, w jej murach królują dobra zabawa i nauka (jednakże nauka w całkowicie odmiennej formie). W bieżącym roku szkolnym hasło przewodnie
XIII Szkolnego Tygodnia Kultury brzmiało:
"Oto leci kabarecik" czyli kultura polska w kabarecie. Przez trzy dni mięliśmy okazję oglądać zmagania konkursowe. Uczniowie wszystkich klas przedstawiali dokonania kabaretów z okresu ich świetności: XX-lecia międzywojennego, czasu komunizmu oraz współczesności. Zwycięskie klasy prezentowały scenki z Kabaretu Starszych Panów, Zielonego Balonika oraz kabaretu Potem. Przewodnikiem po historii polskiej satyry był szkolny kabaret "Ała".
Tradycją SzTK jest konkurs
"Omnibus" promujący szkolnych erudytów. Omnibusem 2004 roku został uczeń klasy II, Maciej Kubała. Po raz kolejny odbył się również
Międzyszkolny Maraton Matematyczny, w trakcie którego "łamią sobie głowy" uczniowie większości gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych. Szkolny Tydzień Kultury od wielu lat zamykają
Spotkania z Nauką. W tym dniu uczniowie mają okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli ciekawych profesji, odwiedzić miejsca niedostępne dla zwykłych ludzi (wydział kryminalistyki, radio, telewizja). W bieżącym roku szkolnym Spotkania z Nauką odbywały się pod hasłem "Mój region". Uczniowie mięli okazję do zaprezentowania swoich projektów naukowych dotyczących regionu, nad którymi przez wiele tygodni pracowali na większości przedmiotów. Pamiątką ich pracy są piękne plakaty, wykresy, grafiki oraz plansze, które zawisły w gabinetach przedmiotowych.
Nieodłącznym elementem Spotkań z Nauką jest
Kiermasz Szkół Wyższych. Młodzież klas maturalnych oraz ich młodsi koledzy maja okazję spotkać się z przedstawicielami wszystkich szkół wyższych, policealnych oraz pomaturalnych naszego miasta i regionu oraz zapoznać się z ich ofertę edukacyjną.
Demokracja nie jest rzeczą łatwą. Wszyscy uczymy się jej każdego dnia, ale upór młodych ludzi oraz doświadczenie i cierpliwość ich opiekunów pozwalają na osiągnięcie zaskakujących efektów.
Opracowanie: Dorota Kowalska