Katalog

Agnieszka Sieczkowska
Język angielski, Konspekty

What do you like eating? - konspekt lekcji z języka angielskiego

- n +

Adventures starter body and mind - lekcja 3a

KONSPEKT LEKCJI Z J. ANGIELSKIEGO I.ZAŁOŻENIA OGÓLNE DATA: KLASA: gimnazjalna I CZAS TRWANIA: dwie jednostki lekcyjne (90 min) POZIOM: starter (uczniowie którzy nie mięli kontaktu z językiem angielskim w podstawówce) LICZBA UCZNIÓW: ok. 15 PODRĘCZNIK: Adventures Starter TEMAT: What do you like eating? PROWADZĄCA: Agnieszka Sieczkowska CELE LEKCJI: - wprowadzenie nowego słownictwa związanego z jedzeniem i piciem - umiejętność wyrażenia swoich preferencji (I like, I don't like, my favourite...) - wprowadzenie i utrawalenie czasu Present Simple dla czynności stałych (I like, I prefer, I eat, I don't drink..) - rozwijanie umiejętności korzystania ze słowniczków w podręczniku i słowników dwujęzycznych - zachęcenie uczniów do nauki poprzez grę i zabawę METODA: - dedukcyjna (przy pracy z nowym słownictwem, oraz materiałem gramatycznym) - komunikacyjna  TECHNIKI: - dopasowywanie ilustracji do słówek - uzupełnianie tabelki nowym słownictwem (co jest dobre a co niedobre dla zdrowia) - słuchanie tekstów i dopasowywanie właściwych imion do tekstów - czytanie tekstów o ulubionych potrawach - odpowiedź na pytania do tekstu - uzupełnianie tabelki, brakujące osoby w zdaniach - wybór właściwego czasownika w zdaniu - uzupełnianie tekstu odpowiednią formą czasownika - mówienie-wyrażanie swoich preferencji-co się lubi a czego się nie lubi (dzieci korzystają z opakowań które same przyniosły) - gra na zapamiętywanie-uczniowie mówią co lubią nasi koledzy a czego nie lubią jeść - praca w parach-mówienie o tym co się lubi/nie lubi jeść w restauracji - samodzielne tworzenie menu swojej ulubionej restauracji-pisanie i odczytywanie menu FORMY PRACY: - praca indywidualna, kierowana przez nauczyciela - praca w parach - praca uczeń-nauczyciel POMOCE DYDAKTYCZNE: - podręcznik - kaseta, magnetofon - własne notatki - słowniczek - materiały autentyczne-opakowania żywności II. PRZEBIEG LEKCJI: Materiał ten przewidziany jest na dwie jednostki lekcyjne. Przed tymi zajęciami nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie opakowań po jedzeniu i piciu. 1. Na początku nauczyciel mówi uczniom, że będzie wprowadzane nowe słownictwo związane z jedzeniem i piciem i że nauczą się mówić co lubią a czego nie. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. 3 min 2. Wszyscy otwierają książki na stronie 27 i patrzą na ilustracje różnych potraw. Starają się sami dopasować nowe słowa do zdjęć. Następnie słuchają kasety i zwracają uwagę na prawidłową wymowę poszczególnych słów. 5 min 3. Następnie uczniowie uzupełniają tabelkę na stronie 27- jaka żywność jest dobra a jaka nie dobra dla zdrowia. Nauczyciel zwraca uwagę na dodatkowe słownictwo które znajduje się na stronie 126 w słowniczku. Uczniowie sami sprawdzają znaczenie nieznanych słówek. ok. 8 min. 4. Następnie uczniowie przy zamkniętych książkach słuchają tekstów na kasecie, gdzie różne osoby mówią o swoich preferencjach. Starają się zapamiętać ich imiona. 5 min. 5. Następnie wszyscy otwierają podręcznik i czytają te teksty, podkreślając słówka których nie rozumieją. Nauczyciel wyjaśnia wszelkie nieporozumienia szczególnie zwracając uwagę na przymiotniki dzierżawcze: my, his, her. Następnie uczniowie odpowiadają na pytania do tekstu. 10 min. 6. Przechodzimy do części gramatycznej. Nauczyciel krótko objaśnia zasady zastosowania czasu Present Simple. Zdania oznajmujące i przeczące. 5-6 min 7. Na tej podstawie uczniowie uzupełniają tabelkę brakującymi osobami I, he, she, a następnie dokonują właściwego wyboru czasownika w zdaniu z dwóch podanych. 5 min. 8. Następnie uczniowie czytają krótki tekst o rodzinie i ich upodobaniach wstawiając brakujące czasowniki w odpowiedniej formie. 5 min. 9. Teraz po części gramatycznej następuje speaking exercise. Uczniowie korzystają z przyniesionych wcześniej opakowań i przed cała klasą indywidualnie mówią co lubią a czego nie. Np. I like chocolate but I don't like milk, pokazując opakowanie swojej ulubionej czekolady czy opakowanie po mleku. 10 min 10. Przechodzimy do gry! Nauczyciel zbiera opakowania od dzieci. Ustawia je wszystkie na ławce z przodu i zadaje pytania typu: Who likes milk? Who doesn't like coffee? Uczniowie którzy pamiętają zgłaszają się i całym zdaniem odpowiadają na pytania nauczyciela: Marek likes milk. Ania doesn't like coffee. -ćwiczą w ten sposób zastosowanie czasownika w 3 osobie l.p 10 min. 11. Potem wracamy do książki. Teraz dzieci pracują w parach. Mówią sobie nawzajem jakie jedzenie lubią a jakie nie, np. I like Italian food. I like spagetti. I don't eat meat, I prefer salad. 5 min. 12. Dzieci czytają przykładowe menu z książki a następnie samodzielnie tworzą swoje własne menu swej ulubionej restauracji. To ćwiczenie również może być robione w parach. Dzieci wymyślają tu nazwy swoich ulubionych potraw. Uczniowie wykazują się tu swoją kreatywnością. Po skończeniu menu sekretarz każdej dwójki odczytuje wspólne menu. 10 min. 13. Nauczyciel podsumowuje całą lekcję: sprawdza czy uczniowie pamiętają nazwy potraw i jak wyrazić preferencje po angielsku, np.: What is it? -pokazując na ilustracje w książce What do you like eating?/ What does she like eating? 5 min. 14. Nauczyciel zadaje zadanie domowe-Napisać w zeszytach o naszych ulubionych potrawach i ulubionych potrawach naszej rodziny, np I like spagetti but my brother doesn't like it. He likes pizza. 3 min. Szczególnie dobre punkty lekcji: - dobry podręcznik!! - nacisk na komunikację - wprowadzenie gry, która pozwala na lepsze przyswojenie nowego materiału - praca z materiałami autentycznymi- opakowania - dobre tempo lekcji-nie ma czasu na nudę!

Opracowanie: Agnieszka Sieczkowska

Wyświetleń: 8847


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.