AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Katarzyna Nalborska
Religia, Różne

Rozważania Drogi Krzyżowej

- n +

Droga krzyżowa

Powyższy artykuł stanowi rozważania Drogi Krzyżowej, które mogą przydać się katechetom w czasie uczestnictwa dzieci w tym nabożeństwie. Napisane są językiem prostym i dostosowanym do poziomu szkoły podstawowej. Sama odczytałam te stacje w czasie prowadzenia Drogi Krzyżowej w czasie rekolekcji szkolnych. Można to też wykorzystać w inny sposób. Drogę Krzyżową mogą poprowadzić dzieci i czytać rozważania przy poszczególnych stacjach.

WSTĘP

Na drogę krzyżową nie idź sam. Weź ze sobą Jezusa i wież swoje życie i tych, z którymi żyjesz. Tylko wtedy z niej skorzystasz, jeśli będziesz szczery wobec siebie i z pokorą staniesz przed Bogiem.

Panie Jezu staję przed Tobą jako grzesznik. Potrzebuję Twojego miłosierdzia.


STACJA I - JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY

Piłat był zdziwiony, gdy zobaczył Jezusa. Bał się Go. Ale był ciekawy jak wygląda ten, którego słuchały tak wielkie tłumy. Zobaczył cichego, spokojnego, cierpiącego człowieka. Zlekceważył sprawę. Piłat oceniał tylko z pozorów. Czy i ty nie oceniasz ludzi na pierwszy rzut oka? Ten jest taki i owaki i kropka. a to boli!
Przypomnij sobie jak koledzy powiedzieli nauczycielce, że to ty...
A ty nic nie zrobiłeś. Pamiętasz jak bolało? Jak się tłumaczyłeś? Innych też boli kiedy ty tak osądzasz. tak osądzili Jezusa.

----------------------------------------

Kiedy źle myślisz o koleżance, nie lubisz kolegi, bo uważasz, że jest taki i owaki to tak jak byś osądzał Jezusa. Sądzisz drugiego człowieka! A może on jest całkiem inny niż myślisz? Czy zauważyłeś w nim coś dobrego? Przepraszam Cię Panie Jezu, za to, że tak się nie lubimy.


STACJA II - JEZUS BIERZE KRZYŻ NA RAMIONA

Nie chce mi się iść do szkoły. Nie chce mi się odrabiać lekcji. Nie pójdę wyrzucić śmieci, jestem zmęczony.
Gdyby Jezus tak powiedział, nie mógłbyś pójść do nieba. Jeśli chcesz iść za Jezusem do nieba to weź swój krzyż na każdy dzień. To znaczy, że jeśli teraz się potrudzisz, trochę pomęczysz nad matematyką, to kiedyś będziesz w niebie.

-----------------------------------------

Kiedy ktoś cię skrzywdzi, źle osądzi, jest niesprawiedliwy wobec ciebie - to jeszcze nie powód do tego, by złościć się na cały świat. Przyjmij to cierpienie, tak jak Pan Jezus w milczeniu wziął krzyż. On go niósł za ciebie. Ty możesz to znieść dla niego. Przepraszamy Cię Panie Jezu za udawanie siłą swych racji.

STACJA III - JEZUS UPADA POD KRZYŻEM

To Twoja wina, że On się przewrócił. Dlaczego Go bijesz?! Dlaczego się bijesz z siostrą? Dlaczego ciągle kłócisz się z bratem? Jezus wstał. I daje ci siłę żebyś się poprawił.

----------------------------------------

Ile razy nie chce ci się uczyć. Ile razy nie przygotowałeś się do lekcji? Gdyby Pan Jezus nie wstał, nie byłbyś zbawiony. Chrystus się nie poddał, wstał i poszedł dalej. Ty też mimo, że ci się nie chce wstań i przygotuj lekcje. Nie zniechęcaj się. twój trud jest bardzo potrzebny. Przepraszamy Cię Panie Jezu, za nasze lenistwo.

STACJA IV - JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ

Kiedy ciebie coś boli, albo jesteś chory, być może twoja mama wtedy sobie myśli: wolałabym ja cierpieć, żeby on nie cierpiał. A jednak tak być nie może. tak mówić nie wolno nawet Matce Jezusa. Tylko Jezus może zanieść ten krzyż. Tylko tobie jest potrzebne twoje cierpienie. Więc kiedy będziesz chory nie narzekaj, nie mów wciąż mamie jak ci źle, tylko ją pociesz, bo ona cierpi z tobą.


Matka Boża cierpiała razem z Tobą. Nie mogła zrozumieć, dlaczego ludzie są tak okrutni dla jej syna. Mogę wynagrodzić Matce najświętszej tamten ból moimi dobrymi czynami. To przez nie, razem z Panem Jezusem, przyczyniam się do zbawienia ludzi.
Za to, że dałeś nam swoją Matkę
 dziękujemy Ci Jezu!
 dziękujemy Ci Jezu!

------------------------------------------

Pomyśl sobie jak byś się czuł, gdybyś wiedział tak jak Pan Jezus, że ostatni raz w życiu widzisz swoją mamę? Czy dalej byłbyś zły na nią? Czy gniewałbyś się? Czy byłbyś taki obrażony? Pomyśl sobie jakbyś z nią rozmawiał, gdyby to było po raz ostatni? Panie Jezu przepraszamy Cię za brak szacunku i posłuszeństwa wobec rodziców.

STACJA V - SZYMON POMAGA JEZUSOWI NIEŚĆ KRZYŻ

Pomyśl z jakiego przedmiotu w szkole jesteś dobry...? A teraz pomyśl, ile osób w klasie jest z tego przedmiotu słabych? Czy pomogłeś któremuś? Nie czekaj aż cię o to poproszą. Szymon pomógł Jezusowi, a ty możesz pomóc komuś w klasie.

-------------------------------------------

Szymon spieszył do domu, wracał z pracy, miał swoje własne zajęcia. Trzeba go było do tej pomocy zmuszać, nie chciał pomóc. Może mnie to dziwi? Jak mógł być taki obojętny? Ale czy ja spieszę z pomocą ludziom, którzy jej potrzebują? Może jestem podobny do tamtego Szymona? Przepraszam za to Pana Jezusa.
Za wszystkich, którzy nam w życiu pomagają
 dziękujemy Ci Jezu!
 dziękujemy Ci Jezu!

-------------------------------------------

Pan Jezus był już słaby, dlatego zmusili Szymona by mu pomógł. Kiedy nie jest ci to na rękę, masz co innego zaplanowane, a twój przyjaciel prosi cię o pomoc zrób to dla niego. W ten sposób zyskasz coś bardzo cennego: nauczysz się kochać. Przepraszamy Cię Panie Jezu, za to, że tak mało pomagamy innym.


STACJA VI - WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSOWI

Trzeba mieć odwagę, aby nie bać się żołnierzy i podejść do Jezusa. Wszyscy bali się żołnierzy, ale Weronika wiedział, że od lęku ważniejsza jest miłość. Panie Jezu spraw, żebym nigdy nie bał się przyznać do Ciebie.

----------------------------------------

Nie wstydziła się żołnierzy, gapiów. Może ktoś z niej się wyśmiewał, albo jej dokuczał? A czy ja zawsze jestem tak odważny, by zdjąć czapkę przed kościołem, pochwalić Pana Jezusa słowami: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem, gdy ksiądz niesie Go do chorego?

-----------------------------------------

Ktoś się przewrócił i skaleczył w nogę. Niektórzy śmieją się z tego, że taki niezdara. Czy też będziesz się śmiać? Ile razy po prostu przechodzisz obok i nic cię to nie obchodzi. A może byś pomógł? Tak jak Weronika? Panie Jezu przepraszamy Cię za naszą obojętność wobec czyjegoś cierpienia.

STACJA VII - JEZUS UPADA PO RAZ DRUGI

Pan Jezus drugi raz upadł i drugi raz wstał. Nie zniechęcaj się kiedy ci coś nie wyjdzie za pierwszy razem. Spróbuj to zrobić jeszcze raz. Zobacz ile razy małe dziecko musi upaść zanim nauczy się chodzić. Ty też sobie poradzisz tylko musisz ciągle próbować.

-------------------------------------------

Może ktoś popchnął Pana Jezusa i upadł? Nie wiemy, czy go bolało. Często jest tak, że kogoś popchniemy i ten zaraz bije nas albo przezywa. Pan Jezus milczał. Nie buntował się. Musimy nauczyć się przebaczać tak jak Pan Jezus. Panie Jezu przepraszamy Cię za bicie się w szkole.

STACJA VIII - JEZUS SPOTYKA PŁACZĄCE NIEWIASTY

Nie wyśmiewaj się z drugiego gdy się przewróci. Nie śmiej się z kolegi w klasie, bo to go boli, nawet jeśli się śmieje. Zobacz: niewiasty płakały, kiedy widziały jak Jezus cierpi. czy ty umiesz zauważyć, że ktoś drugi cierpi?

------------------------------------------

Niewiasty litowały się nad Panem Jezusem: o jaki on biedny... jaki obdarty... Czasem litujemy się nad kimś myśląc, że jesteśmy w lepszej sytuacji... A Pan Jezus upominał niewiasty, bo nie widziały nędzy swoich grzechów, jak same nędznie wyglądają przed Bogiem. Panie Jezu przepraszamy Cię za to, że wywyższamy się nad innych.

STACJA IX - JEZUS UPADA PO RAZ TRZECI

Pan Jezus trzeci raz upadł i trzeci raz się podniósł. Kochać to ciągle powstawać. Święty Piotr pytał Jezusa - ile razy ma przebaczać? Jezus mu odpowiedział, że aż 77 razy na dzień- to znaczy zawsze. Jeśli obrazisz kolegę - idź i przeproś go. Jeśli pokłóciłaś się z koleżanką idź do niej żeby porozmawiać o tym. To nic, że ci się nie udało, że czasem zrobisz źle. ważne, aby to naprawić. Ucz się kochać ludzi, tak jak Jezus Cię kocha. To dlatego wstał, aby iść z krzyżem dalej.

------------------------------------------

Niektórzy upadają bardzo mocno. Na przykład popadają w nałóg pijaństwa, albo od lat palą papierosy i nie mają już nadziei, że z tego wyjdą. Dla pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Pan Jezus powstał z tego upadku, aby ci powiedzieć: nie poddawaj się, jestem z tobą, uwierz we mnie, pomogę ci.
STACJA X - JEZUS Z SZAT OBNAŻONY

Lubimy rozmawiać o innych. Szczególnie o tym, co im się nie udało, o tym co źle zrobili. To tak jakbyśmy chcieli zobaczyć to co się kryje w nich, w środku. Koniecznie chcemy ich zdemaskować: jacy to oni naprawdę są! Zdzieramy z nich wierzchnią szatę. Ale zdzierając na siłę to co jest na zewnątrz naprawdę nie poznasz jaki ktoś jest od środka. Nie zapominaj, że ten rozebrany przez ciebie na części obgadany człowiek, jest dalej człowiekiem.

-------------------------------------------

Pomyśl, gdyby obnażyć cię z szat... z szat twych stanowisk, godności, teatralnych gestów, różnych udawań, gdyby to wszystko wyrzucić w kąt - jakim byś był? Czy ktoś by wtedy powiedział "ecce homo" - oto człowiek, czy raczej by osądzili "to przecież zero, kompletne nic", oklejone tandetą. Myśl o tym często, zwłaszcza przed obnażonym Panem Jezusem.

-------------------------------------------

Żołnierze wymyślili dla Pana Jezusa jeszcze jedno cierpienie. Zdjęli z niego ubranie. Chcieli, żeby Pan Jezus czuł się upokorzony. A tymczasem to oni powinni się wstydzić swojego braku skromności. Pan Jezus cierpiał także za wszystkie nasze grzechy nieczystości.

STACJA XI - JEZUS DO KRZYŻA PRZYBITY

Człowiek wymierzył sprawiedliwość Bogu. Kolega cię uderzył, więc mu oddałeś. Teraz płaczesz. Może myślisz: dobrze mu tak, po co się zaczynał. Jak często bijesz się w szkole? Myślisz, że to jedyne wyjście? Pan Jezus nie bił żołnierzy, gdy go przybijali do krzyża. Zło można zwyciężyć tylko dobrem. Przepraszam Cię Panie Jezu za wszystkie bójki w szkole.

------------------------------------------

Chryste Boże, nie tylko oni, nie tylko wtedy pluli na Ciebie, biczowali, krzyżowali... ja, moi znajomi, miliony ludzi na świecie, robimy to samo: plujemy na Ciebie, co dzień biczujemy Ciebie, co dzień krzyżujemy Ciebie...

-------------------------------------------

Każdy z nas boi się bezradności, tego, że nie możesz nic zrobić, gdy inny cię krzywdzi. Boimy się cierpienia tak, jakby miało nas zabić, za bardzo przejmujemy się swoim bólem, problemami. Pomyśl o tym, że za tydzień już nie będzie bolało, a za miesiąc już o tym zapomnisz. Panie Jezu przepraszamy Cię, że boimy się o siebie tak bardzo.

STACJA XII - JEZUS UMIERA NA KRZYŻU

Śmierć czasami jest dobra, bo wreszcie kończy się cierpienie. Kiedy ktoś umiera to nie jest sam w tym cierpieniu, bo Jezus też umarł i dlatego może pomóc wszystkim, którzy umierają. Trzeba najpierw umrzeć, żeby żyć wiecznie. Panie Jezu proszę Cię, żeby umierał we mnie egoizm i pycha.

------------------------------------------

Chryste Boże, Tyś umarł za mas na krzyżu, więc czasem chwalimy Cię za to słowami, śpiewaniem, papieroplastyką...

------------------------------------------

Cierpienie boli. Bolało niesienie krzyża, bolało przybijanie gwoźdźmi. Bolało to, że został sam. Ale dzięki Bogu - każde cierpienie ma sens. Krzyż nie jest celem, jest środkiem. Pan Jezus powiedział na krzyżu - "wykonało się". Miał świadomość, że jego cierpienie ma sens. Jego śmierć dała ci życie. Panie Jezu, przepraszamy Cię za brak nadziei, że cierpienie się kiedyś skończy i że wszyscy będziemy w niebie.

STACJA XIII - JEZUS ZDJĘTY Z KRZYŻA

Czy pomyślałeś kiedyś, jak ci dobrze, kiedy przyjdziesz ze szkoły i zdejmujesz z ramion ciężki plecak? Przypomnij sobie jak wtedy lekko się czujesz. Twoje grzechy są jak ciężki plecak na ramionach. Kiedy go nosisz to go nie czujesz, po prostu ci ciężko. Dopiero kiedy go zdejmujesz czujesz jak lekko. Tak samo jest ze spowiedzią: dopiero kiedy wszystkie grzechy do końca wyznasz w konfesjonale czujesz jak ci lekko. Zostaw swój grzech pod krzyżem Jezusa, a potem idź i nie grzesz więcej.

--------------------------------------------

Twoje myśli, uczucia, praca, radości, smutki, cierpienia, kontakty z ludźmi i światem, całe twe życie - Na jakim drzewie kwitnie? Na jakim drzewie dojrzewa? Na jakim drzewie umiera? Czy na tym, z którego zdjęto Pana Jezusa?

--------------------------------------------

Dlaczego zdjęli ciało Pana Jezusa? Bo chcieli mu ulżyć tak jak umieli. Często coś nas rani i nikt nie jest w stanie nam pomóc. Nie złość się wtedy na innych, że nie cierpią tak jak ty. To cierpienie musisz znieść sam. A inni? Zobacz, są przy Tobie. Nie zadręczaj ich narzekaniem. Przecież każdy ma swój krzyż, z którego tylko Jezus go zdejmie.

STACJA XIV - JEZUS ZŁOŻONY W GROBIE

Byli ludzie, którzy tak kochali Jezusa, że go nie zostawili kiedy umarł. Jego Matka, umiłowany uczeń Jan, Maria Magdalena, Józef z Arymatei. A jakim ty jesteś przyjacielem? Czy zostawiasz przyjaciela, kiedy go nie potrzebujesz? Czy zostawiasz przyjaciela, kiedy musisz coś dla niego zrobić? Czy jesteś wiernym przyjacielem?

----------------------------------------

Dlaczego chodzimy na cmentarz zapalić świeczkę, postawić kwiatki? Bo wierzymy, że zmarli są w niebie. Bo kochamy ich nawet wtedy, kiedy ich nie widać. Tak było i z Panem Jezusem. Złożyli Go do grobu ci, którzy go kochali i byli przy nim nawet wtedy. Dlatego pierwsi doczekali się Jego zmartwychwstania. A czy ty pamiętasz w modlitwie o swoich zmarłych?

ZAKOŃCZENIE

Na tej drodze krzyżowej przypomniałeś sobie wiele niedoskonałości. Bądź dobry dla siebie! Nie chciej w sobie zmieniać od razu wszystkiego. Nie spodziewaj się natychmiastowych wyników swoich postanowień. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami, umiej przeczekać okresy, gdy cię głowa boli, gdy ci jest smutno, gdy ci się nic nie chce robić. Bądź cierpliwy dla siebie samego. Jezus zwyciężył bo zmartwychwstał i na pewno pomoże Tobie dźwigać twój krzyż.
 

Opracowanie: Katarzyna Nalborska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2455


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.