Katalog

Alina Modlińska
Zajęcia zintegrowane, Referaty

Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży

- n +

"Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży" zaprezentowany na spotkaniu zespołu kształcenia zintegrowanego w dniu 12.03.2003r.

W wieku od 8 do 12 lat rozwijają się u dzieci kognitywne i społeczne zdolności. Zaczynają one pojmować abstrakcyjne związki, myśleć logicznie i zastanawiać się nad poszczególnymi wartościami. Przez konfrontację z innymi doświadczają i wyraźniej spostrzegają cudze nastawienia, potrzeby i uczucia. W tym wieku lepiej zaczynają rozumieć swoje otoczenie, stają się bardziej odważne i ciekawe i mogą wiele problemów rozwiązać na własną rękę.

Równocześnie okres ten jest bogaty w konflikty i męczący ze względu na ambiwalentny stosunek do własnego i obcego autorytetu. Im bardziej dzieci podporządkowują się rodzicom, tym szybciej tracą respekt dla samych siebie i w oczach rówieśników. Im bardziej są samodzielne i agresywne tym szybciej czują się winne ze względu na fakt odrzucenia autorytetu rodziców i innych osób dorosłych.

Aby dzieci mogły rozwinąć niezależność i tolerancję dla swoich frustracji, muszą zostać im przedstawione wyraźne cele i granice, które wytyczone będą wystarczająco daleko, aby inicjatywa dziecka nie została zahamowana.

Chodzi o to aby dziecko pojmowało bardziej zróżnicowane i obszerniej swoje uczucia, myśli, pomysły, życzenia, obawy i potrzeby oraz aby rozwinęło większą szczerość dla uczuć i myśli innych w swoim otoczeniu.

Cele te można osiągnąć dzięki grom i zabawom interakcyjnym, które uwzględniają całego uczącego się, jego myśli, uczucia, oddziaływują na jego wiedze, a szczególnie stymulują jego chęć do zabawy. Pobudzają do trenowania zdolności psychoosobowych, tzn. uczą postrzegać krytycznie, otwarcie porozumiewać się, stawiać żądania, podejmować decyzje, pomagać innym, współpracować, samemu szukać możliwości pomocy, stawiać opór i rozwijać odpowiedzialność. Mogą one prowadzić do wyrównania poziomu między dominującymi uczniami a tymi mniej aktywnymi, pobudzając aktywność dzieci, które zwykle były pasywne.

Zabawy interakcyjne przebiegają w czterech etapach
I etap - analiza sytuacji w grupie (czyli jaki jest mój cel zastosowania gier)
II etap - wprowadzenie gry interakcyjnej
a) informacja o celach nauczania
b) jasna instrukcja o przebiegu gry
c) podkreślenie charakteru eksperymentu
d) jasny styl prowadzenia gry
e) podkreślenie dobrowolnego wyboru (każde dziecko ma prawo do powiedzenia "nie" i do wycofania się z gry)
III etap faza eksperymentu
IV etap faza oceny
a) skłonienie do refleksji
b) zachęcenie do dzielenia się swoimi doświadczeniami
c) pomoc w zrozumieniu doświadczeń
d) zachęcenie do łączenia doświadczeń nabytych w grze z życiem codziennym
Propozycje gier


Literatura
Klaus W. Vopel "Gry i zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży" , Kielce 1999
 

Opracowanie: Alina Modlińska

Wyświetleń: 3357


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.