AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Barbara Urban
Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Czy materialny i duchowy dorobek ludzi związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, można nazwać wielokulturowym dziedzictwem narodowym? Wyszukiwanie w różnych źródłach informacji

- n +

Czy materialny i duchowy dorobek ludzi związanych z wrocławiem i dolnym śląskiem, można nazwać wielokulturowym dziedzictwem narodowym? wyszukiwanie w różnych źródłach informacji

Motto lekcji:
"...TUTAJ W JAKIŚ SPOSÓB SPOTYKA SIĘ TRADYCJA DUCHOWA WSCHODU I ZACHODU."
JAN PAWEŁ II, 1997

CEL GŁÓWNY: kształtowanie umiejętności w posługiwaniu się różnymi źródłami informacji

CELE OPERACYJNE:
uczeń zna:
a) różne źródła informacji
b) przedstawicieli nauki, sztuki, duchowieństwa związanych z Dolnym Śląskiem i Wrocławiem,
c) ich narodowość
d) noblistów pochodzących z naszego regionu i polskich noblistów

uczeń umie:

- korzystać z piśmienniczych źródeł informacji
- korzystać przy pomocy komputera z dokumentów elektronicznych dostępnych w bibliotece oraz w Internecie
- kojarzyć osobę z dziedziną, którą ona reprezentuje
- sformułować wnioski

uczeń rozumie:
a) Wpływ wielokulturowości na kształt i specyfikę miasta i regionu (uwarunkowania historyczne i polityczne).
b) Znaczenie dziedzictwa regionu dla rozwoju kulturowego Polski.

EWALUACJA
Wstępna: Sprawdzenie znajomości zagadnień przez uczniów.
Bieżąca: Obserwacja i konsultacje przy wykonywaniu poleceń.
Końcowa: Sprawdzenie wykonanych ćwiczeń i ocena pracy wykonanej przez ucznia.

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- encyklopedie, słowniki, podręczniki, czasopisma, Internet, płyty CD, albumy dotyczące Dolnego Śląska i Wrocławia

CZAS TRWANIA - 45min.

UCZESTNICY- II klasa liceum profilowanego

TOK LEKCJI
- Powitanie uczniów i zapoznanie ich z celem lekcji.
- Podział uczniów na grupy i rozdanie przygotowanych haseł.
- Samodzielna praca uczniów, którzy wyszukują w różnych źródłach informacje na temat wrocławskich uczonych, ich narodowości.
- Wspólne sprawdzenie pracy:
objaśnienie terminów: Nobel, dziedzictwo duchowe, materialne, wielokulturowość podawanie źródła informacji, z którego korzystano.

Podsumowanie pracy i sformułowanie wniosku:
1.dotyczącego wpływu wielokulturowości na rozwój regionu i miasta
2. uzasadniającego znaczenie dziedzictwa wielokulturowego dla rozwoju Polski
3. wykazującego znaczenie historii regionu i miasta dla kształtowania postaw akceptacji i tolerancji
- Ocena aktywności uczniów.

Ćwiczenia


Wyszukiwanie w różnych źródłach informacji związanych z wrocławskimi uczonymi

Grupa I
1.Paul Ehrlich
2. Ida Kamińska
3.Błogosławiony Czesław
4. Otto Stern
5. Pinchas Neustad

Grupa II
1. Fritz Haber
2. Max Berg
3. Eugeniusz Romer
4. Benedykt Polak
5. Edyta Stein

Grupa III
1. Frydrich Bergius
2. Alois Alzheimer
3. Franciszek Celakovsky
4. Wiktor Bross
5. Frydrich Bergius

Grupa IV
1. Max Born
2. Jan Ewangielista Purkynie
3. Hugo Steinhaus
4. Reinhard Selten
5. Paweł Włostowic
 

Opracowanie: Barbara Urban

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1221


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.