Katalog

Edyta Laskowska, Katarzyna Sośnicka, Kazimiera Łosiowska
Ekologia, Sprawozdania

Poznać, pokochać, chronić - sprawozdanie

- n +

Sprawozdanie - poznać, pokochać, chronić

Jednym z nadrzędnych problemów współczesnego świata jest zjawisko dewastacji środowiska naturalnego. Człowiek bezmyślnie eksploatuje

bogactwa przyrody, co pociąga za sobą katastrofalne skutki. Wymieranie wielu gatunków roślin i zwierząt, erozja gleb, pustoszenie krajobrazów, masowe pojawianie się szkodników, efekt cieplarniany, smog, nie mogą zostać niezauważone. Z powodu takich zagrożeń jak hałas, alkoholizm, palenie tytoniu i narkomania zagrożone jest zdrowie i życie człowieka.

Wzbudzenie w mlodych ludziach świadomości ekologicznej jest zatem jednym z głównych zadań współczesnej szkoły, dlatego też w myśl przesłania Św. Franciszka z Asyżu {patrona ekologów}: "Troszcz się o człowieka, o zwierze, o zioło, o wodę i powietrze, aby Ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona" nasza szkoła realizuje ścieżkę ekologiczną. Co roku bardzo świątecznie, obchodzimy ekologiczne święta; Dni Ziemi, Dzień Ochrony Środowiska, Dni wiosny. Uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach: "Sprzątanie Świata", "Zużyte baterie", "Zielona butelko wróć", w którym trzy nasze uczennice otrzymały wyróżnienie w małopolskim konkursie plastycznym. Nagrody książkowe odebrały w Polskim Klubie Ekologicznym w Krakowie. W drugiej edycji konkursu młodzież rozprowadziła 100 pakietów edukacyjnych do 100 placówek handlowych na terenie Wadowic. W ramach zbiórki baterii odstawiliśmy do zielonego punktu 25 kg. zużytych baterii. Co roku młodzież bardzo chętnie uczestniczy w licznych ekologicznych konkursach:
- plastycznych- Przyjaciel Środowiska, Szukamy rady na odpady, Eko-stworek z odpadów, Ekologiczne drzewko...,
- wiedzy - Turniej Wiedzy Ekologicznej dla kl.4-6, gminny "Ekologuś" I miejsce,
- wędkarskich - I miejsce w 2003 roku, II w 2004 roku w Gminie.

Co roku organizujemy "Ekologiczny Tydzień". W 2003 roku przebiegał on pod hasłem "Moja Planeta" Codziennie od poniedziałku do piątku młodzież prezentowała: inscenizacje: Narada ssaków, Ekologiczne dziady, Spotkanie Matki Ziemi z jej domownikami. Gimnazjaliści wygłaszali referaty na temat szkodliwości używania nikotyny, alkoholu, narkotyków. Odbyły się także prelekcje i spotkania z ciekawymi ludźmi. Na zakończenie tygodnia młodzież wyjechała do gospodarstwa ekologicznego by zapoznać się z ekologiczną produkcją żywności. Szkołę naszą odwiedzają ciekawi ludzie: pan Wiesław Kantor- płetwonurek z Centrum Turystyki Podwodnej Nautica, student IV roku fizyki Akademii Pedagogicznej pan Lewandowski, pani Alicja Kolasa z ODR w Wadowicach, pan Mirosław Badan producent alternatywnych źródeł energii, pani Katarzyna Sośnicka koordynator z WOEE - organizują wspaniałe pokazy, warsztaty. Członkowie szkolnego koła LOP redagują miesięcznik Ekoexpress w którym co miesiąc opisują inny Park Narodowy, gdyż naszym marzeniem jest zwiedzić je wszystkie. Zimą szkolni ekolodzy dokarmiają ptaki a latem śledzą dzikie wysypiska śmieci. Wykonana została mapa dzikich wysypisk śmieci na naszym terenie mamy nadzieję że z czasem ich ilość zostanie zredukowana. W roku szkolnym 2003/2004 nasza szkoła podpisała deklarację współpracy z Grupą Partnerską dla ziemi wadowickiej. W ramach współpracy zrealizowaliśmy całoroczny program edukacji ekologicznej "Czysta Gmina Czysty Świat" Cała społeczność segregowała odpady. Młodzież wyjeżdżała bezpłatnie na liczne warsztaty: "Czy wiesz co jesz", "Rady na odpady".

Odwiedziliśmy składowisko odpadów w Choczni, pani K. Sośnicka przeprowadziła także dla młodzieży zajęcia: Skąd się biorą dziuple w drzewie?... Co 2 miesiące młodzież opisywała na zielonej gazetce inny odpad: jak należy go zbierać i dlaczego? W maju zgłosiliśmy scenariusz obchodów "Dni Ziemi 2004" na konkurs organizowany przez UMiG w Wadowicach. Otrzymaliśmy wyróżnienie a za otrzymane fundusze zakupione zostały nagrody dla młodzieży uczestniczącej w konkursach ekologicznych oraz sadzonki na przyszkolny skalniak. Rabata skalna wykonana została przy pomocy rodziców i uczniów w ramach realizacji autorskiego projektu; "Nasz zielony ogród", zgłoszonego do konkursu H-P "W harmonii z przyrodą". Skalna rabata i zakupione ławeczki ogrodowe umożliwią nauczycielom prowadzenie zajęć w plenerze a młodzieży wypoczynek. Drugi zgłoszony do tegoż konkursu projekt "Użyteczne odpady" realizujemy dalej. Dotyczy on szeroko pojętej segregacji i uświadomienia mieszkańcom celowości tych działań. W trakcie realizacji programów, projektów nawiązaliśmy współpracę z szeregiem organizacji ekologicznych z którymi korespondujemy używając poczty elektronicznej: z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie, firmą REBA, firmą EKO, Polskim Klubem Ekologicznym. Współpracujemy również z Nadleśnictwem w Andrychowie. Zorganizowaliśmy w tym roku akcję "drzewko za paczkę makulatury". Otrzymaliśmy od leśniczego 60 sadzonek, które rozprowadzone zostały wśród młodych ekologów. Dzieci zrozumiały że taniej i przyjaźniej dla środowiska będzie wyprodukować papier z makulatury, dlatego bardzo chętnie uczestniczyły w akcji.Za realizację całorocznego programu "Czysta Gmina Czysty Świat" otrzymaliśmy I miejsce spośród 20 szkół w gminie Wadowice. Nagrody, które otrzymaliśmy to: aparat cyfrowy, zestaw sprzętu RTV,DVD oraz Certyfikat " Szkoły propagującej ekologiczny styl życia". Młodzież naszej szkoły zaczyna myśleć ekologicznie, jest bardziej otwarta, spontaniczna, ma szereg własnych nowych pomysłów, które będę na bieżąco uwzględniać w mojej pracy dydaktycznej.

 

Opracowanie: mgr Edyta Laskowska

Wyświetleń: 1997


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.