![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Joanna Wojdyła Sztuka, Konspekty Malarstwo bez postaci, malarstwo bez treści?Konspekt zajęć do lekcji sztuki - Malarstwo bez postaci, malarstwo bez treści?Klasa: II gimnazjumTreści programowe: - wartość ekspresyjna barw, - przestrzenne działanie koloru, - walor barwny, - tematyka w malarstwie: abstrakcja. Cele ogólne: - stymulowanie wyobraźni i twórczego myślenia, - kształcenie umiejętności posługiwania się wybranymi środkami plastycznymi, - rozwijanie percepcji i ekspresji twórczej. Cele operacyjne: - uczeń potrafi tworzyć kompozycję o charakterze abstrakcyjnym, - zwraca uwagę na jej charakter ekspresyjny, geometryczny i fakturalny, - zna wybrane przykłady dzieł o charakterze abstrakcyjnym, - poszerza warsztat pracy o nową technikę, Technika: - półprzestrzenna - fakturalna lub fakturalna z kolorem. Materiały: - karton, kredki świecowe, farby plakatowe, kalka, kalafonia, wikol, szczeciniak, "ścinki", drobiazgi. Środki dydaktyczne: - B. Kowalska, Henryk Stażewski, - J. Ciesielska Podręcznik Sztuka, - F. Winzer Słownik sztuk pięknych, - przezrocza lub reprodukcje z cyklu sztuka abstrakcyjna - cytaty z wypowiedzi twórców sztuki abstrakcyjnej Metody: - aktywność plastyczna; ekspresja malarska, - aktywność percepcyjna: obserwacje medialne dzieł sztuki, obserwacje prac plastycznych, - aktywność werbalna; wyjaśnianie znaczenia kluczowych pojęć (abstrakcja geometryczna i niegeometryczna), komentarz, debata (argumenty za i przeciw). Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie uczniów z treścią cytatów z wypowiedzi twórców sztuki abstrakcyjnej, np.: "Dzieło sztuki plastycznej nie wyraża nic. Dzieło sztuki nie jest znakiem czegokolwiek. Ono jest (istnieje) samo przez się." Władysław Strzemiński "Nowa forma w malarstwie jest czystym malarstwem, środkami kształtowania pozostaje forma i kolor ich najgłębszym uduchowieniu: linia prosta i płaski kolor" Piet Mondrian Charakter dzisiejszego życia tłumaczy abstrakcyjny rodzaj dzisiejszej sztuki ... nowa sztuka jest spowodowana wielkimi zmianami, jakie zaszły w dzisiejszym życiu i manifestuje się jako nowe teorie świadomości artystycznej ... Henryk Stażewski 2. Komentowanie wypowiedzi artystów, definiowanie pojęć abstrakcja i abstrakcjonizm z pomocą słownika i podręcznika. 1. Sformułowanie zadania plastycznego: - skorzystaj ze wskazówek artystów tworzących sztukę abstrakcyjną, - przedstaw na płaszczyźnie "Malarstwo bez postaci, malarstwo bez treści", - zwróć uwagę na kolor, układ plam i charakter kompozycji: ekspresyjny, geometryczny, fakturalny. 2. Aktywność plastyczna, ekspresja malarska: uczniowie przeważnie używają barw czystych, podkreślając dekoracyjność kompozycji, niektórzy ograniczają ich paletę do gammy np. błękitów, zróżnicowanych kolorystycznie i walorowo, inni opierają malarskie kompozycje na kontrastowych zestawieniach barw; oprócz plam pojawiają się linie dzielące płaszczyznę obrazu na mniejsze prostokąty lub swobodne linie konturowe wyznaczające jakieś "pseudokształty", nadające kompozycji malarskiej nadrealne kształty. Korekta prac, pomoc w rozwiązywaniu problemów plastycznych. 5. Wystawa prac plastycznych na tablicy magnetycznej. Debata TAK i NIE wywołana własną aktywnością plastyczną i poznanymi dziełami sztuki abstrakcyjnej - "Czy przemawia do ciebie ten rodzaj malarstwa?": - uczniowie podają argumenty za i przeciw, - wnioski notowane są przez nauczyciela na arkuszach papieru przytwierdzonych do tablicy, - podsumowanie wyników debat, - ocenianie jakości argumentów przez nauczyciela.
Opracowanie: Joanna Wojdyła Zgłoś błąd Wyświetleń: 2912
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |