Katalog

Halina Jabłońska
Ogólne, Program nauczania

Program Szkolnego Koła Wolontariatu w Gimnazjum nr 58 w Poznaniu

- n +

Program Szkolnego Koła Wolontariatu w Gimnazjum nr 58 w Poznaniu

1. Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie.
2. Koło jest organizacją młodzieżową działającą na zasadzie wolontariatu na terenie szkoły pod nadzorem dyrekcji.
3. Patronat nad kołem sprawuje Stowarzyszenie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Poznaniu. (SRCW).
4. Pracę koła w szkole koordynuje wyznaczony nauczyciel.

Cele działalności koła.

1. Ukazanie wolontariatu jako jednego ze sposobów na życie.
2. Propagowanie i rozwijanie umiejętności pomagania innym i kształtowania szacunku do osób starszych i niepełnosprawnych.
3. Uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha pomocy potrzebującym.
4. Szerzenie idei wolontariatu.
5. Stwarzanie atmosfery mobilizującej do wymagania od siebie pracy nad sobą w dążeniu do wszechstronnego rozwoju młodego człowieka i odpowiedzialności za siebie i innych.
6. Troska o podnoszenie kwalifikacji wolontariusza.
7. Współdziałanie z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Poznaniu i parafialnym Caritasem.
8. Uwrażliwienie na potrzeby bezpańskich zwierząt.

Zadania działalności koła.

1. Stała współpraca z Dziecięcym Szpitalem Ortopedycznym Poznaniu:
- Odwiedzanie i czytanie dzieciom książek
- Organizowanie zbiórki książek, zabawek, materiałów szkolnych
- Przygotowanie kartek i paczek świątecznych dla małych pacjentów
- Przedstawianie inscenizacji (np. Jasełek kukiełkowych)
2. Włączenie się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom."
3. Rozeznanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku.
4. Nawiązanie kontaktu z Domem Opieki Społecznej w Poznaniu przy ulicy Sielskiej. (przedstawienie Jasełek dla pensjonariuszy)
5. Stała współpraca ze Stowarzyszeniem Regionalnego Centrum Wolontariatu:
- Uczestnictwo w szkoleniach wolontariuszy
- Uczestnictwo w akcjach zleconych przez SRCW
6. Współpraca z parafialnym Caritasem:
- Udział w kiermaszach świątecznych
- Udział w spotkaniach dla osób starszych i przedstawienie inscenizacji
7. Współpraca z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami - okręg w Poznaniu. (zbieranie żywności dla zwierząt).

Trzy lata temu zaczęłam zachęcać uczniów do pomocy innym, do ofiarowania im swojego czasu i umiejętności. Powstała grupa wolontariuszy. Przez ten czas ewaluowała ona do dzisiejszej postaci Szkolnego Koła Wolontariatu.

Do działania częściowo zainspirowała mnie ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta dzieciom".

Czytanie dzieciom stało się więc motorem działania. Nawiązaliśmy kontakt z Dziecięcym Szpitalem Ortopedycznym w Poznaniu. Mali pacjenci spędzają tam niekiedy dłuższy czas na rehabilitacji. Z grupą uczniów zaczęliśmy odwiedzać dzieci w szpitalu. Młodzież starała się wnieść promień słońca w ich trudne życie, które często jest nieustannym zmaganiem się z chorobą. Uczniowie czytają małym pacjentom. Wystarczy ujrzeć emocje na twarzach maluchów, by dostrzec sens tego działania, dzieci słuchają z wypiekami na twarzy, uśmiechnięte z iskrami w oczach. Młodzi bawią się również z podopiecznymi szpitala, grają na gitarze, wspólnie śpiewają. Starają się umilić czas i wypełnić monotonne życie szpitalne. Po roku, z tej grupy młodzieży powstało Szkolne Koło Wolontariatu, do którego zapisali się również uczniowie z młodszych klas. Rozszerzyliśmy naszą działalność przez współpracę z parafialnym Caritasem i Domem Opieki Społecznej przy ul. Sielskiej w Poznaniu. Pensjonariusze tej placówki z utęsknieniem czekają na cotygodniowe odwiedziny, gdyż często są bardzo samotni. Młodzi ludzie swoją energią i entuzjazmem nadają sens jesieni życia mieszkańcom Domu Opieki Społecznej. W zamian otrzymują ich doświadczenie życiowe i nieopisaną wdzięczność. Te wizyty uczą również odpowiedzialności i systematyczności. Świadomość, że ktoś na nich czeka z pewnością ich mobilizuje do dalszej pracy.

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu mają również szansę poznać innych wolontariuszy. Uczestniczymy w obchodach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. (5grudnia). Wolontariusze brali udział w szkoleniach oraz konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Poznaniu.

Z opracowanym projektem pt: "Nikt z nas nie żyje tylko dla siebie" uczestniczyliśmy w III edycji konkursu "Serce na dłoni".

Wolontariusze z mojego Gimnazjum mają szansę na wszechstronny rozwój. Wykazują się przedsiębiorczością, gdyż z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy przygotowują paczki dla dzieci. Zbierają artykuły szkolne, maskotki i słodycze. Uczniowie mogą zainwestować swoje zdolności manualne. Przygotowują okolicznościowe kartki, z których część dołączają do upominków dla podopiecznych Szpitala i pensjonariuszy Domu Opieki. Kartki świąteczne można również nabyć przed Kościołem, a pieniądze przekazywane są na słodycze dla dzieci.

Jeden z uczniów przy pomocy swojego ojca wykonał drewnianą scenę teatrzyku kukiełkowego, a inni uczniowie przygotowali kukiełki. W Szkolnym Kole Wolontariatu młodzież wykazuje się talentami aktorskimi. Do tej pory w Szpitalu miały miejsce dwa przedstawienia kukiełkowe: jasełka oraz inscenizacja bajki pt: "Czerwony Kapturek".

Na zakończenie zeszłego roku szkolnego uczniowie wcielili się tym razem w role z bajki pt: "Jaś i Małgosia". Pod względem teatralnym nie zaniedbujemy również Domu Opieki Społecznej. Pensjonariusze ze łzami wzruszenia obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe i śpiewali razem z uczniami kolędy.

W tym roku nawiązaliśmy także kontakt z Towarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami - okręg w Poznaniu. Przez cały miesiąc wolontariusze zbierali żywność w puszkach, suchą karmę dla bezpańskich psów i kotów. Żywność została przekazana Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu jest nastawiona na rozwój. Każdy uczeń może wnieść swoimi pomysłami coś nowego. Ci młodzi są przecież kreatywnymi i pełnymi entuzjazmu. Cieszą się z tego, że mogą komuś pomóc, wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Taka działalność, na całe życie może uwrażliwić na krzywdę drugiego człowieka i jest pewnym sposobem na życie.

Wolontariusze chcą być po prostu DOBRYMI LUDŹMI.
To takie proste, a jednocześnie tak trudne...

 

Opracowanie: Halina Jabłońska

Wyświetleń: 3684


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.