Konspekt lekcji matematyki w klasie V.
Konspekt
Konspekt lekcji matematyki w klasie V
Zajęcia wg tego konspektu odbyły się w dniu 27 marca 2001 r. Obserwatorem zajęć byli rodzice uczniów klasy Vd oraz nauczyciele - w tym kontraktowi i stażyści z macierzystej szkoły. Głównym celem lekcji było rozwiązywanie zadań, które uwzględniają Standardy wymagań egzaminacyjnych (2002).
Temat: Rozwiązywanie zadań na zastosowanie działań na ułamkach.
Cele lekcji
- utrwalenie wiadomości o ułamkach;
- umiejętność rozwiązywania zadań schematycznych;
- umiejętność analizowania danych;
- umiejętność odczytywania i interpretowania problemu;
- umiejętność przedstawiania danych na diagramie;
- rozwijanie zdolności poznawczych, wytrwałość w wysiłku umysłowym;
- odpowiedzialność za wynik pracy;
- aktywna postawa wobec matematyki;
- respektowanie przyjętych zasad w grupie.
Osiągnięcia uczniów
- uczeń potrafi zbierać informacje;
- porządkuje dane w tabelkę;
- planuje i wykonuje obliczenia z wykorzystaniem kalkulatora (standard 5.4).
Metoda
Poszukująca, eksponująca, metoda plakatu, metoda aktywności kreatywnej.
Formy
Indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne
- plansza dla każdego ucznia z treścią zadań;
- plansze dla grup;
- mapka Polski z odległościami między niektórymi miastami;
- foliogram z zadaniami;
- papier A-3;
- kolorowe karteczki.
Przygotowanie uczniów do zajęć
- uczniowie sami tworzyli tekst użytkowy (standard 2.1 , 2.3) zaproszenie na lekcje otwartą;
do zadania III sami uczniowie szukali informacji w szkole, porządkowali wyniki w tabeli (standard 4.1)
Przebieg zajęć
Sprawy organizacyjne
Podzieliłam klasę na 5-osobowe grupy o niewielkim zróżnicowaniu poziomów. Wszystkie grupy miały do rozwiązania te same zadania.
Lekcja właściwa
Zadanie I (załącznik nr 1) dla każdego ucznia, dla obserwatorów foliogram:
- zaangażowanie i badanie problemu. Po otrzymaniu zadań uczniowie najpierw indywidualnie przeczytali treść poleceń, przeanalizowali mapkę i rozwiązali zadania. W grupie uzgodnili wyniki poprzez negocjację;
- prezentacja - przedstawiciele grup dokonali prezentacji , pozostali uczniowie mają możliwość porównania wyników;
- nauczyciel obserwuje sprawdza ile wiadomości uczniowie wnoszą do pracy oraz dokonuje oceny punktowej pracy w grupie.
Zadanie II (załącznik nr 2), zestaw jeden na grupę, dla obserwatorów foliogram:
- zaangażowanie i badanie problemu. Uczniowie zapoznali się z treścią zadań. Wypracowali wspólną metodę postępowania, każdy uczeń był zaangażowany w rozwiązywaniu problemu. Po dokonaniu potrzebnych obliczeń grupy przystępują do tworzenia plakatu - diagramu słupkowego, wiedza staje się użyteczna;
- prezentacja - plakaty każdej grupy zostają zawieszone na tablicy. Przedstawiciele grup relacjonują efekty pracy przed całym audytorium;
- prowadząca jest obserwatorem, dokonuje oceny punktowej prezentowanych prac oraz zbiorowo z klasą analizuje diagramy słupkowe.
Refleksja, ewentualne uwagi - nauczycielka pyta uczniów:
- które z zadań wydało im się najtrudniejsze;
- jak została zorganizowana praca w ich grupach.
Każdy uczeń miał możliwość ocenić swój udział w grupie (samoocena), poprzez rysunek na kolorowej kartce papieru:
Umiejętności kluczowe
- komunikowanie się nauczyciel-uczeń, uczeń-uczeń;
- ocena wyników własnego uczenia się, rozwiązywanie problemów, zbieranie informacji.
Dokonuję oceny pracy w grupach. Zadania są ułożone przez prowadzącą zajęcia.
Praca domowa - zadanie 5, podręcznik - str. 137
Spotkanie z rodzicami
Uwieńczeniem zajęć dydaktycznych było spotkanie z rodzicami uczniów tej klasy. Omówiono cele przeprowadzonych zajęć i osiągnięcia uczniów . Dzięki temu rodzice włączyli się czynnie do dyskusji oceniającej wkład i zaangażowanie uczniów w zastosowaniu nabytych umiejętności. Dokonali oceny prowadzenia tego typu zajęć, zapoznali się z nowymi formami informacyjnymi - standardami wymagań egzaminacyjnych.
Zadanie 1
Jest to mapa Polski. Liczby umieszczone na tej mapie oznaczają odległości drogowe w kilometrach między niektórymi miastami.
Zadanie 1
- z Gdańska do Warszawy jest ............ km
- z Krakowa do Warszawy przez Lublin jest ...................... km
Zadanie 2
- Podróż Piotrka z Lublina do Koszalina przez Poznań wynosi ............ km
- Podróż Ewy z Lublina do Wrocławia przez Kraków wynosi .............. km
- Które z nich odbyło dłuższą podróż ................... i o ile ....................... km
Zadanie 3
Na stacji benzynowej "BIEDRONKA " za 50 litrów benzyny zapłacono 160 zł. Jaki będzie przybliżony koszt podróży z Warszawy do Wrocławia (najkrótszą trasą), jeżeli samochód osobowy zużywa 6 litrów na 100 km?
| Nr zadania |
Badana czynność |
Nr standardu |
Typ zadania |
| 1 |
Uczeń odczytuje dane z mapki. Potrafi wybrać te, które są mu potrzebne. Umie odpowiedzieć na proste pytania |
1.4 |
L |
| 2 |
Wybiera dane z mapki, oblicza rzeczywistą odległość |
1.4
5.5 |
KO |
| 3 |
Uczeń potrafi wybrać z zadania potrzebne informacje. Wykonuje obliczenia. Wiedzę zdobytą szkole umie zastosować. Ustala sposób rozwiązania |
3.5
5.3
5.5
3.8 |
RO |
Zadanie 2
Tabela przedstawia zestawienie ocen z matematyki za I semestr 2000/2001
| Klasa |
Ilość uczniów |
Celujące |
Bardzo dobre |
Dobre |
Dostateczne |
Dopuszczające |
Niedostateczne |
Średnia ocena |
| 5a |
25 |
1 |
7 |
5 |
8 |
3 |
1 |
|
| 5b |
26 |
- |
9 |
6 |
5 |
4 |
2 |
|
| 5c |
28 |
- |
5 |
12 |
8 |
2 |
1 |
|
| 5d |
25 |
- |
5 |
8 |
8 |
4 |
- |
|
| 5e |
26 |
- |
1 |
12 |
8 |
3 |
2 |
|
| Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zadanie 1 - Uzupełnij tabelę.
Zadanie 2 - Oblicz średnią arytmetyczną ocen każdej klasy z dokładnością do 0,1.
Zadanie 3 - Oblicz średnią arytmetyczną ocen z matematyki na poziomie klas V-ch z dokładnością do 0,01.
Zadanie 4 - Przedstaw wyniki średnich arytmetycznych poszczególnych klas na diagramie słupkowym. (tworzenie plakatu)
| Nr zadania |
Badana czynność |
Nr standardu |
Typ zadania |
| 1 |
Uczeń zbiera informacje, porządkuje w tabelę, uzupełnia tabelę |
4.1 |
RO |
| 2 |
Uczeń potrafi znaleźć informację |
1.3 |
RO |
| 3 |
Wybiera z tabeli informacje te, które są mu potrzebne zapisuje w inny sposób ustala sposób rozwiązania |
1.3
1.4
3.5
3.8 |
RO |
| 4 |
Dane zawarte w tabeli przedstawia diagramem słupkowym |
2.4
3.5 |
RO |
Opracowanie: mgr Halina Boguta