Katalog

Jadwiga Wilk, Iwona Staszewska-Werner, Grażyna Staszewska-Mączyńska
Przyroda, Artykuły

Charakterystyka walorów przyrodniczych rezerwatu "Dębowa Góra"

- n +

Charakterystyka walorów przyrodniczych rezerwatu "Dębowa Góra"

I CHARAKTERYSTYKA FIZJOGRAFICZNA REZERWATU.

1. Opis ogólny rezerwatu:

a. Położenie:
Rezerwat
"Dębowa Góra" wchodzi w skład lasów państwowych Nadleśnictwa Kłobuck, Leśnictwa Krzeszów, Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Katowicach. Pod względem administracyjnym opisany rezerwat położony jest na terenie miasta Kłobuck-koloni Zakrzew, w województwie śląskim.

b. Powierzchnia, opis granic, cel utworzenia rezerwatu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Leśnictwa i przemysłu drzewnego z dnia 18.12.1953 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody, w skład rezerwatu wszedł teren o powierzchni 5,01 ha. W 1962 r. dokonano ponownego, dokładniejszego pomiaru, w wyniku czego powierzchnia rezerwatu w dniu dzisiejszym wynosi 5,43 ha.

Granice rezerwatu "Dębowa Góra" są bardzo wyraźne i zabezpieczone ogrodzeniem. Rezerwat został utworzony w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych fragmentu lasu o cechach zespołu naturalnego. Cały obszar rezerwatu otoczony jest młodszymi drzewostanami, stanowiącymi strefę ochronną, czyli otulinę.

c. Dojazd do rezerwatu:

Rezerwat "Dębowa Góra" znajduje się w odległości l km od centrum Kłobucka. Do rezerwatu można dojechać następująco:
- pociągiem do stacji PKP w Kłobucku, następnie 5 km pieszo do rezerwatu,
- autobusem PKS do Kłobucka, następnie 3 km pieszo do rezerwatu.

2. Opis przyrodniczy:

a. Geograficzne cechy rezerwatu:

Obszar, na którym położony jest opisywany rezerwat charakteryzuje się licznymi płaskimi wzniesieniami. Jurajskie wapnienie zwałowe budujące jądra wzniesień zostały pokryte przez gliny zwałowe zlodowacenia środkowo-polskiego. Rezerwat "Dębowa Góra" znajduje się po południowej stronie wzniesienia położonego pomiędzy dolinami rzecznymi Białej i Czarnej Okszy, które poprzez Liswartę (lewy dopływ Warty) odprowadza swe wody do Odry.

b. Gleby:

Gleby rezerwatu zostały opisane na podstawie jednego dołu glebowego i kilku wierceń glebowych. Zaliczają się do głębokich gleb brunatnych kwaśnych, wytwarzanych z glin zwałowych zalegających na wapieniach. Pod względem składu mechanicznego gleby rezerwatu stanowią pyły gliniaste i gliny pylaste.

c. Klimat:

Zgodnie z podziałem Polski na dzielnice klimatyczne rezerwat leży w XV Dzielnicy Klimatycznej częstochowsko-kieleckiej. Obejmuje ona zachodnią część Wyżyny Małopolskiej, gdzie długość zalegania pokrywy śnieżnej w zależności od wzniesienia n.p.m. wynosi około 80 do 100 dni. Okres wegetacyjny trwa tu przeciętnie od 200 do 210 dni. Według obserwacji dokonanej w najbliższej od rezerwatu stacji meteorologicznej w Częstochowie wartości poszczególnych elementów klimatycznych przedstawiają się następująco:
- średnie roczne opady: 680 mm
- średnia temperatura roczna: +8,0 °C
- średnia temperatura okresu wegetacji: +15,4 °C
- średnia temperatura zimy: -2,7 °C

d. Charakterystyka zbiorowisk roślinnych:

Rezerwat "Dębowa Góra" stanowi dobrze zachowany płat zespołu grądu typowego. Istniejący tu drzewostan zaliczany jest do typu siedliskowego - las świeży z gospodarczym typem drzewostanu dębowo-bukowym o składzie: dąb-60%, buk-30%, inne-10%.
Znaczny procent roślin w rezerwacie stanowią rośliny zielne. Należą do nich przylaszczka, kopytnik, kokoryczka wielkokwiatowa, trawa perłówka, konwalia majowa.

e. Fauna:
Na terenie rezerwatu nie przeprowadzono w czasie prac urządzeniowych specjalnych badań faunistycznych. Poniższa lista faunistyczna sporządzona została na podstawie obserwacji miejscowej służby leśnej.

SSAKI:

a) wiewiórka pospolita
b) kuna leśna
c) sarna
d) lis pospolity
e) zając pospolity
f) mysz leśna
g) nornica polna
h) dzik

PTAKI:

a) dzięcioł czarny
b) dzięcioł pstry
c) jastrząb gołębiarz
d) kukułka
e) makolągwa
f) sikora bogatka
g) sójka
h) sroka
i) szczygieł
j) szpak
k) turkawka
l) wilga
m) wrona
n) myszołów zwyczajny

3. Wartości estetyczne i rekreacyjne:

Brak odpowiedniej drogi dojazdowej, brak miejsc parkingowych i wypoczynkowych nie stwarzają dogodnych warunków dla chcących zwiedzić ten ciekawy obiekt florystyczny. Rezerwat "Dębowa Góra" winien być w jak najszerszym zakresie wykorzystany do celów naukowych i dydaktycznych. Względy turystyczne schodzą tu na miejsce drugoplanowe z uwagi na oddalenie od jakichkolwiek szlaków komunikacyjnych.

Pomimo znaczącego oddalenia rezerwatu od szlaków komunikacyjnych, teren jest doskonałym miejscem, gdzie młodzież szkolna może zapoznać się z przyrodą czystą, nie uszkodzoną postępem cywilizacyjnym.

BIBLIOGRAFIA:


1. Dokumentacja z Urzędu Miasta Kłobuck, dotycząca ewidencji lasów.
2. Materiały dotyczące urządzenia rezerwatu "Dębowa Góra", udostępnione przez Nadleśnictwo Kłobuck.
3. Plan Urządzania i Gospodarki Leśnej Nadleśnictwa Kłobuck.
 

Opracowanie: mgr Jadwiga Wilk,
współautorki: mgr Iwona Staszewska-Werner, mgr Grażyna Staszewska- Mączyńska

Wyświetleń: 1624


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.