Katalog

Katarzyna Lewicka
Informatyka, Rady

Korzystanie z wyszukiwarek internetowych

- n +

Korzystanie z wyszukiwarek internetowych

Skuteczność wyszukiwania informacji w Internecie zależy od tego jak posługujemy się wyszukiwarkami - czyli programami, które powstały aby ułatwić znalezienie potrzebnych informacji.

Istnieją zarówno wyszukiwarki polskie, jak i zagraniczne. Wszystkie dają możliwość wyszukiwania informacji w zasobach ogólnoświatowych, bądź tylko polskich. Najpopularniejsze wyszukiwarki to: Yahoo!, Altavista, Infoseek, HotBot, Excite, Netscape, Google, FAST, Lycos.

W zasadzie każdy użytkownik Internetu ma zarówno swoją ulubioną wyszukiwarkę jak i sposoby korzystania z niej. Wydawałoby się, że zupełnie niepotrzebne są jakiekolwiek podpowiedzi w tym temacie. A jednak badania pokazują jak rzadko korzystamy z bardzo przydatnych sposobów na szybsze i bardziej precyzyjne wyszukiwania zawężające do minimum ilość wyszukanych haseł. Oprócz tego okazało się, że tak naprawdę wiemy niewiele na temat samych wyszukiwarek.

W tym celu postanowiłam "przybliżyć" temat wyszukiwarek oraz pokazać proste sposoby szybkiego i precyzyjnego wyszukiwania potrzebnych informacji.

I. WYSZUKIWARKA

Część wyszukiwarki, która zbiera informacje to tak zwany robot. Samodzielnie, wędrując po sieci, stara się zapamiętać słowo po słowie, wszystko, co znajdzie na stronach www. Jego zadaniem jest odwiedzenie jak największej liczby stron, powrót w znane już miejsca i sprawdzenie czy coś się zmieniło. Jeśli robot stwierdzi zmiany, to uaktualnia swoją bazę (tzw. index). Użytkownik widzi drugą część wyszukiwarki - mechanizm pozwalający na zadawanie pytania i otrzymanie listy adresów odpowiednich stron. Po wpisaniu szukanego słowa pokazuje się lista tych stron, na których szukane słowo czy wyrażenie się pojawiły. Kolejność na liście jest ustalana w zależności od wielu parametrów (m.in. częstotliwości i miejsca występowania szukanego słowa: w tytule, słowach kluczowych przypisanych do strony lub liczby wystąpień na stronie) tak, aby prawdopodobieństwo pojawienia się najodpowiedniejszej strony na początku listy było jak najwyższe.

Zalety wyszukiwarek:
- wyszukiwarki mają w swojej pamięci miliony dokumentów,
- wyszukiwarka codziennie wędruje po milionach linków na napotkanych stronach, więc codziennie pojawiają się w jej bazie tysiące nowych stron,
- serwisy, które nie działają są natychmiast po wykryciu usuwane z rejestru wyszukiwarki,
- jeśli na stronie zmieni się treść to wyszukiwarka zauważy to w krótkim czasie , dzięki temu adresy stron są zawsze aktualne,

Wady wyszukiwarek:
- niełatwe jest zadanie właściwego pytania,
- opisy prezentowane przez wyszukiwarkę są tym, co zostało umieszczone na stronach przez autorów, mogą być zatem niepełne, nieobiektywne,
- czasami na zadane pytanie pojawia się kilkadziesiąt stron z tego samego serwera, przeglądanie może być wtedy uciążliwe.

II. WYSZUKIWANIE

Jeśli szukamy bardzo konkretnego sformułowania, łatwego do jednoznacznego określenia słowem, wyrażeniem, znamy konkretną nazwę, chcemy znaleźć wszystko na dany temat, nawet najdrobniejsze pojedyncze strony, wtedy używamy wyszukiwarki. Pokaże ona tylko te strony, na których pojawiło się dokładnie szukane słowo (słowa). Nie wskaże stron o podobnej tematyce, jeśli nie będzie tam dokładnie tego sformułowania. Aby w pewien sposób zniwelować tę niedogodność możemy użyć szukania z odmianą wyrazów lub ze słownikiem wyrazów podobnych (dostępne w wyszukiwarce polskich zasobów Infoseek).

W okienku wyszukiwarki wystarczy wpisać kilka słów lub fraz. Im więcej słów zostanie użytych w zapytaniu tym lepsze będą wyniki wyszukania. Aby wyniki były trafniejsze, warto stosować dodatkowo poniższe zasady:

1. Pojedyncze słowa.

Używamy pojedynczych słów np.: piłka ręczna.

Każde słowo jest traktowane oddzielnie. Wyszukiwarka wyszukuje strony, które zawierają jak najwięcej słów bądź fraz użytych w zapytaniu. W tym wypadku najpierw zostaną wyświetlone strony gdzie występują obok siebie słowa piłka i ręczna (czyli np. o drużynie sportowej), następnie te, na których znajdują się te słowa w znacznej odległości od siebie a na końcu strony, w których występuje choćby jedno z podanych słów (czyli także o piłkach do metalu i robótkach ręcznych).

2. Użycie cudzysłowu.

Używamy cudzysłowu np.: "piłka ręczna".

Frazy składające się z większej ilości słów powinny być ujęte w cudzysłów, gdyż tylko wtedy wyszukiwarka traktuje je jako całość. Poszczególne frazy należy oddzielać przecinkami. Pierwsze zapytanie jest zbyt wieloznaczne. Przy zastosowaniu cudzysłowu wyszukiwarka znajduje tylko strony z tekstem piłka ręczna bez innych odmienionych wariantów pojawienia się tych słów.

3. Użycie wielkich liter.

Używamy wielkie litery np.: zamiast czerwone gitary, piasek piszemy Czerwone Gitary, Piasek.

Używając wielkich liter precyzujemy, że szukanie ma dotyczyć słów dokładnie tak zapisanych. Słowa rozpoczynające się wielką literą są traktowane jak oddzielne frazy. Użycie małych liter powoduje, że wyszukiwane są wyrazy zaczynające się zarówno z małej jak i z dużej litery (np. Onet, onet). Jeśli wpiszemy słowo zaczynające się dużą literą (np. Onet), to zostaną znalezione wyłącznie wyrażenia zaczynające się dużą literą.

4. Użycie operatorów.

Używamy operatorów + i - np.: zamiast Republika wpisujemy Republika, +serwis-kraj.

Używając znaku "+" precyzujemy, że podane słowo musi wystąpić na stronie. Używając znaku "-" określamy, że podane słowo nie może wystąpić na stronie. Dlatego w pierwszym przykładzie wyszukane zostaną zarówno Republika Południowej Afryki, Republika Czeska, itp. W drugim tylko serwisy o nazwie Republika, a nie kraje.

5. Przeszukiwanie w polach "title", "url", "site", itp.

Np.: zamiast onet.pl wpisujemy site:onet.pl lub url:onet lub link:onet.pl lub title:onet.pl.

Można ograniczyć szukanie do konkretnych miejsc na stronach www, np. tytułu, adresu, serwera, itp. Nazwa pola musi być napisana małymi literami. Zapytanie trzeba oddzielić od nazwy pola dwukropkiem (bez spacji).

Wszystkie zawarte tu informacje na pewno przybliżają temat wyszukiwarek i pomogą niejednemu Internaucie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zapamiętanie wszystkich sposobów precyzujących wyszukiwanie nie jest proste. Korzystający z Internetu może wypisać lub wydrukować sobie wszystkie sposoby i trzymać wydruk przy komputerze. Przy częstym używaniu, wielokrotnym powtarzaniu tych samych zaznaczeń, sposoby zostaną na pewno zapamiętane.
 

Opracowanie: Katarzyna Lewicka

Wyświetleń: 2282


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.