Katalog

Irena Stadnik
Zajęcia przedszkolne, Artykuły

Bawmy się origami

- n +

Bawmy się origami

Nazwa origami pochodzi z dosłownego tłumaczenia słów: ori - składanie, zginanie; kami - papier.

Przeżywająca w ostatnich latach renesans sztuka składania papieru swój początek bierze z Azji Wschodniej: Chin i Japonii, gdzie prawdopodobnie początkowo związana była z ceremoniałem religijnym. Z papieru robiono tam różne przedmioty codziennego użytku, które wkładano zmarłemu do grobu.

Nieco później, gdy pojawił się tani papier, składanie papierowych figurek stało się zajęciem powszechnym, a obecnie sztuka ta jest bardzo popularna w Japonii, zwłaszcza wśród dzieci; ostatnio również w Polsce.

Obecnie we współczesnej sztuce origami zaznaczają się trzy kierunki:
- pierwszy najbardziej związany z tradycją, gdzie formą wyjściową jest kwadrat; nie można używać kleju ani nożyczek;
- drugi kierunek dopuszcza formy podstawowe prostokąta i trójkąta;
- trzeci - dopuszcza wycinanie i klejenie.

Do składania origami niezbędna jest wyobraźnia przestrzenna i znajomość podstaw geometrii. Nie bez znaczenia jest też dobór papieru, który nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt sztywny. Specjalny papier do origami produkuje się w różnych grubościach, fakturze i kolorach, przeważnie z jednej strony kolorowy - z drugiej biały. Do początkujących ćwiczeń jednak w zupełności można używać papieru maszynowego, zawsze w formie kwadratu. Ważna jest kolejność poszczególnych złożeń, gdyż nawet niewielki błąd sprawi, że nie osiągniemy efektu końcowego. Dlatego trzeba skrupulatnie przestrzegać kolejnych etapów pracy i po każdym kroku porównywać wygląd powstałej formy z wzorem. Jeżeli coś nie wyjdzie od razu, trzeba powtórzyć po kolei jeszcze raz wszystkie etapy składania.

Jedną z najpopularniejszych form origami jest żuraw, który stał się sławny dzięki młodej Japonce Sadako, zmarłej wskutek choroby popromiennej. W czasie choroby Sadako podtrzymywała się na duchu robiąc papierowe żurawie, które według japońskich wierzeń są symbolem życia.

Dzisiaj origami coraz powszechniej stosowane jest w różnych dziedzinach życia. Lekarze i terapeuci wykorzystują origami przy rehabilitacji ludzi starszych i chorych, upośledzonych ruchowo, gdyż poprawia sprawność manualną i intelektualną.

Przede wszystkim jednak jest to doskonała zabawa dla dzieci, która rozbudza ciekawość, fantazję; uczy cierpliwości, dokładności i dyscypliny, a jej możliwości są naprawdę niewyczerpane.

Z kartki papieru można bez trudu wykonać różne drobiazgi: zabawki, elementy dekoracyjne. Składanie najlepiej zaczynać od form najprostszych korzystając z gotowych wzorów, a w miarę rozwijania swoich umiejętności można wymyślać własne formy.

Zainteresowanych odsyłam do literatury, gdzie można znaleźć formy łatwe i trudniejsze, dla początkujących i zaawansowanych:
Dorota Dziamska: Cuda w papierowym ogrodzie.
Dorota Dziamska: Papierowe cuda w bajkach.
Ilse Nimschowski: Dziecinnie proste origami.
Pham Dinh Tuyen: Formy klasyczne origami.
 

Opracowanie: Irena Stadnik

Wyświetleń: 2291


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.