Katalog

Katarzyna Barcz
Język niemiecki, Konspekty

Czasopisma na lekcjach języka niemieckiego

- n +

Czasopisma na lekcjach języka niemieckiego

Co zrobić, by zachęcić uczniów do pracy, a naukę języka obcego uczynić przyjemną? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie czasopism obcojęzycznych.

Na lekcjach języka niemieckiego w gimnazjum sięgam po czasopisma młodzieżowe, takie jak RAD, SCHUSS, JUMA, VITAMIN.DE. Korzystam także z gazetek uczniowskich dostępnych na stronach internetowych (np. www.schule.de), które dostarczają cennych materiałów i pomysłów na lekcje.

Uważam, że czasopisma jako pomoc dydaktyczna mają wiele zalet:
- Zawierają artykuły podejmujące aktualne tematy, opisujące bieżące wydarzenia i sprawy nurtujące nastolatków.
- Pisane są we współczesnym języku.
- Stanowią źródło informacji krajoznawczych.
- Zawierają interaktywne gry i ćwiczenia.
- Szeroki wybór tekstów pozwala na ich wykorzystanie w grupach o zróżnicowanych umiejętnościach.
- Kontrowersyjne tematy sprzyjają dyskusji w klasie.
- Za ich pośrednictwem młodzież może nawiązać kontakt z rówieśnikami z innych krajów.
- Umożliwiają zamieszczenie własnego tekstu na swoich łamach.
- Motywują uczniów do nauki języka obcego.
- Zachęcają do czytania tekstów autentycznych.

Zamieszczam poniżej konspekt lekcji, oparty na artykule zatytułowanym "Zukunftwünsche" z czasopisma SCHUSS nr 6/2001.

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Klasa III gimnazjum (3 godziny tygodniowo)

Temat: Zukunftwünsche - praca z tekstem.

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- czytać tekst ze zrozumieniem,
- opisać ilustrację,
- wypowiadać się na temat przyszłości,
- przedstawić za pomocą słowa i obrazu swoje życzenia i obawy,
- operować nowym słownictwem.

Formy pracy: praca indywidualna, plenum.

Metody pracy: "burza mózgów", dyskusja, collage

Pomoce dydaktyczne:

- czasopismo SCHUSS nr 6/2001,
- kolorowe magazyny,
- foliogram z nowym słownictwem,
- blok, flamastry, nożyczki, klej, duży arkusz papieru.

Ścieżka edukacyjna: edukacja czytelnicza i medialna.

Przebieg lekcji:

1. Faza wstępna (3 min)
Proszę uczniów o przyjrzenie się ilustracji towarzyszącej artykułowi i opisanie jej. Zbieramy słownictwo, które wprowadzi nas w temat "Zukunft". Hasła zapisujemy na tablicy.

2. Faza prezentacji nowego materiału i praca nad nim (22 min)
a) Podaję uczniom nowe słownictwo, wyjaśniam je przy pomocy synonimów:
- die Umwelt zerstören - die Erde, die Luft, das Wasser und die Pflanzen zunichte machen,
- die Arbeitslosigkeit - der Zustand, arbeitslos zu sein/ der Mangel an Arbeitsplätzen,
- das Universum - der Kosmos, der Weltraum, das (Welt)All,
- die Raumfahrt - die Erforschung des Weltraums mit Raketen und Sonden,
- zusammenwachsen - zwei oder mehrere Dinge bilden ein Ganzes/ zwei oder mehrere Personen werden zu (festen) Freunden.
- fruchtbar - so, dass die Pflanzen darauf gut wachsen können,
- vereint - zusammengebracht, zu einer Einheit gemacht,
- miteinander - zusammen, gemeinsam,
- das Volk - alle Menschen, die dieselbe Sprache, Kultur und Geschichte haben,
- erfüllt - voll von etwas
- sich eine neue Existenz aufbauen - sich ein neues Leben schaffen/organisieren.
b) Uczniowie wypełniają ankietę:
Und du? Stimmst du mit den Folgenden Aussagen zum Thema Zukunft überein?
1. Kinder haben auf diesem Planeten keine gute Zukunft.
2. Die Umwelt - Zerstörung wird immer größer werden.
3. In Zukunft wird es weniger Arbeitslosigkeit geben.
4. In fünfzig Jahren werden wir Urlaub im Universum machen.
5. Unsere Kultur wird es in ein paar Jahrhunderten nicht mehr geben.
6. Politisch wird es auf der Welt immer weniger Probleme geben.

Prezentujemy wyniki ankiety na plenum i dyskutujemy o nich.
c) Uczniowie czytają wypowiedzi czworga nastolatków dotyczące przyszłości.
Zwracam się do nich z pytaniem, z którą z tych osób identyfikują się i dlaczego.

3. Faza ćwiczeń (15 min)
a) Proszę uczniów o dokończenie zdań:
Ich wünsche mir für die Zukunft, dass...
Ich habe Angst davor, dass...
Do każdego zdania uczniowie wykonują rysunek lub wycinają odpowiednie zdjęcie z kolorowych magazynów.
b) Na dużym arkuszu papieru rysuję okręg i dzielę go poziomo na dwie części. W górnej części uczniowie przyklejają zdjęcia lub rysunki związane z ich życzeniami dotyczącymi przyszłości, w dolnej zaś związane z ich obawami. Wokół okręgu uczniowie zapisują odpowiednie zdania.

4. Faza końcowa (5 min)
Wieszam collage na tablicy i omawiam z uczniami:
Was wünschen sich die meisten für die Zukunft?
Wovor haben die meisten Angst? usw.
Praca domowa: Schreib eine Aussage zum Thema: Wie stelle ich mir die Zukunft vor.


 

Opracowanie: Katarzyna Barcz

Wyświetleń: 3761


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.