Katalog

Maria Górecka-Jaros
Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Podróż do wnętrza człowieka - budowa ciała człowieka

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców i dzieci czteroletnich pt.: "Podróż do wnętrza człowieka"

CELE:

1. Kształtowanie świadomości własnego ciała, poznawanie nazw jego poszczególnych części i określeń ich położenia w przestrzeni.
2. Umiejętność określania lokalizacji i kierunków. Rozróżnianie pojęć jak: góra, dół, za, obok.
3. Rozumienie konieczności jedzenia potraw niezbędnych dla zdrowia (np. owoce, warzywa).
4. Nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem.
5. Próby regulowania nacisku dłoni palców (napięcia mięśniowego) podczas odciskania śladów na gładkiej fakturze.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I. Rozdanie biletów wstępu na zajęcie rodzicom i dzieciom oraz znaczków z rysunkami owoców i warzyw.
II. Powitanie uczestników.
III. "Jaki jestem?" - zapoznanie dzieci z ogólną budową człowieka; krótka prezentacja i omówienie ilustracji, zdjęć rentgenowskich, książeczek z serii: "Sekrety ludzkiego ciała".
IV. Zabawa z elementem skłonu pt.: "Szmaciana laleczka".
Dzieci na dany sygnał wykonują ruchy zginając kończyny w stawach, poruszają głową, szyją itp. odkrywając różne możliwości ruchu.
V. "Serce" - określanie jego położenia, słuchanie bicia serca przy użyciu stetoskopu, odszukiwanie odpowiednich ilustracji na tablicach poglądowych i ilustracjach w książeczkach - przedstawiających serce.
VI. Zabawa relaksacyjna pt.: "Gazetowe kule".
Uczestnicy zgniatają gazetę w kulkę i dmuchając w nią starają się, by kulka poruszając się po przygotowanym torze dotarła "do mety".
VII. "Inni, czy tacy sami?" - odciskanie śladów palców na gładkiej fakturze, oglądanie linii papilarnych przy pomocy lupy, porównywanie ich linii z odciskami innych uczestników.
VIII. Zabawa ilustracyjna przy piosence pt.: "Twoje ręce".
IX. "Zabawa z balonami".
Uczestnicy po krótkiej rozmowie na temat pełnienia roli płuc w organizmie, nadmuchują balony, spokojnie nabierają i wypuszczają powietrze badając żebra, klatkę piersiową w czasie wykonywanych wdechów i wydechów.
X. Zabawa pt.: "Bańki mydlane"
XI. Zabawa dydaktyczna pt.: "Zdrowe i szkodliwe produkty'.
Dzieci klasyfikują ilustracje i opakowania po różnych produktach spożywczych na dwie kategorie: zdrowe i szkodliwe.
XII. Zabawa relaksacyjna pt.:" Dmuchaj w kubeczek ".
Uczestnicy zabawy siedzą wokół zastawionych stolików. Ich zadaniem jest dmuchanie w kubeczki w taki sposób, by przedmiot nie przewrócił się, nie spadł ze stołu i znalazł się w oznaczonym miejscu.
XIII. Doświadczenie" Żywe drożdże ".
Dzieci przy pomocy rodziców wkładają drożdże, wsypują cukier, nalewają ciepłą wodę do przygotowanej butelki, nakładają na szyjkę butelki balonik. Pod wpływem rośnięcia drożdży, balonik napełnia się powietrzem i zwiększa swoją wielkość.
XIV. Zabawa pt.:" Sałatka ".
Uczestnicy siedzą w kole na krzesłach. Na podane hasło np.:" marchewka "- osoby mające znaczek z tym rysunkiem zamieniają się ze sobą w jak najkrótszym czasie miejscami.
XV. Zabawa przy piosence pt.:" Głowa, ramiona, ręce ".
Podczas wspólnego śpiewu, uczestnicy pokazują odpowiednie części ciała: nogi, ręce, pięty, kolana itp. Gdy tempo piosenki wzrasta, zadaniem dzieci i rodziców jest prawidłowe pokazywanie poszczególnych części ciała adekwatnie do tempa piosenki.
XVI. Obserwacja wykonanego doświadczenia -" rosnących "balonów, krótka wymiana zdań.
XVII. Podziękowanie uczestnikom za przybycie i aktywny udział w zajęciu, rozdanie ankiet ewaluacyjnych, pożegnanie.

POMOCE:
tablice poglądowe (układ kostny, mięśniowy, krwionośny), zdjęcia Rtg. przedstawiające: obraz płuc, kości, stawów, tomografia komputerowa mózgu, książeczki z serii:" Sekrety ludzkiego ciała ", stetoskop, lupa, poduszeczki z tuszem, baloniki, słomki, kubeczki z pieniącym płynem do robienia baniek, drożdże, cukier, woda, butelki, ilustracje i puste opakowania po produktach spożywczych, koszyki, znaczki z ilustracjami owoców i warzyw, gazety, kubeczki po jogurtach, radiomagnetofon, kasety i płyty audio z wyselekcjonowaną muzyką poważną, rozrywkową i piosenkami dla dzieci.

Opracowanie: Maria Górecka - Jaros

Wyświetleń: 7424


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.