Katalog

Bożena Jażdżewska
Informatyka, Konspekty

Konspekt lekcji - Instrukcja "dla" For ... To ... Do.

- n +

Konspekt lekcji - Instrukcja "dla" For ... To ... Do
Konspekt lekcji

Instrukcja "dla" For ... To ... Do

Klasa: III LO
Czas trwania: 45 minut

Cele lekcji

Poznawczy

  • uczeń powinien poznać praktyczne podstawy pisania programów;
  • utrwalić podstawy tworzenia algorytmów;

Kształcący

  • uczeń powinien umieć skonstruować prosty algorytm oraz napisać prosty program do skonstruowanego algorytmu;

Metody nauczania

  • ćwiczenia;
  • wykład;

Środki dydaktyczne

  • tablica;
  • podręcznik;
  • komputer i oprogramowanie;

Przebieg lekcji

  • podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji;
  • sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej (np. z takich zagadnień, których znajomość jest niezbędna na obecnej lekcji);
  • podanie nowego materiału;
  • kontrola i utrwalenie wiadomości i umiejętności: sformułowanie pytań dotyczących celów lekcji;
  • podsumowanie;
  • zakończenie: zadanie pracy domowej.

Kierowanie procesem przyswajania wiadomości i kształtowania umiejętności.

W wielu sytuacjach istnieje konieczność powtarzania wykonywania instrukcji i wykonania "porządnego" skoku. Do realizacji tego służą specjalne instrukcje.

Instrukcja for ... to ... do (instrukcja "dla")

Instrukcja ta służy do organizacji obliczeń, które będą wykonywane z góry określoną liczbę razy. Instrukcja "dla" może mieć jedną z dwóch postaci:

for zmienna := wyrażenie_l to wyrażenie_2 do
instrukcja

lub

for zmienna := wyrażenie 1 downto wyrażenie 2 do

Zmienna sterująca musi być identyfikatorem typu porządkowego, a oba wyrażenia powinny być zgodne w sensie przypisania z typem zmiennej sterującej. W czasie realizacji pętli to zmiennej sterującej przypisywana jest następna wartość w danym typie, w pętli downto poprzednia. Zabroniona jest "ręczna" zmiana wartości zmiennej sterującej. W przypadku takiej próby zostanie zasygnalizowany błąd. Po wyjściu z pętli wartość zmiennej sterującej jest nieokreślona. W szczególnych przypadkach instrukcje znajdujące się po do mogą nie zostać wykonane ani razu. Przykładem może być sumowanie z góry określonej liczby wielkości całkowitych.

Liczba:=44;
Suma:=0;
for Licznik:=l to Liczba do
Suma. =Suma+Licznik;

Innym przykładem zastosowania pętli for może być określenie liczby małych i dużych liter w alfabecie.

Ile Liter'=0;
for-Znak:='A' to 'Z' do
Ile Liter'=Ile Liter+l;
WriteLn(Ile_Liter_);

Opracowanie: Bożena Jadżdżewska

Wyświetleń: 2122


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.