Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych w zadaniach tekstowych
Scenariusz zajęć z matematyki w klasie V szkoły podstawowej.
Cel ogólny: Utrwalenie umiejętności działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
* zasadę zamiany ułamków zwykłych na ułamki dziesiętne:
─ metodę rozszerzania ułamka,
─ metodę dzielenia licznika przez mianownik.
Uczeń umie:
* zamienić ułamek zwykły na dziesiętny i odwrotnie,
* stosować zasadę kolejności działań,
* stosować obliczenia na ułamkach,
* formułować w języku matematycznym proste problemy spotykane w życiu
codziennym,
* czytać informacje ze zrozumieniem,
* analizować i rozwiązywać zadania tekstowe związane z działaniami na ułamkach.
Uczeń potrafi:
* prezentować wyniki swojej pracy w zespole,
* współdziałać w grupie.
Metody i formy pracy:
* praca w grupach,
* praca indywidualna,
* praca z tekstem,
* pogadanka,
* pytania i odpowiedzi.
Środki dydaktyczne:
* podręcznik z matematyki dla klasy V - Dobrowolska Małgorzata, Karpiński
Marcin, Zarzycki Piotr, "Podręcznik dla klasy piątej szkoły podstawowej",
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,
* kartki z zadaniami,
* kartki oceny grupy,
* zestawy zadań,
* mazaki.
Typ lekcji: ćwiczeniowa.
| |
PRZEBIEG LEKCJI |
ZADANIA |
STANDARD |
CZAS |
| WPROWADZENIE |
Czynności porządkowe: * sprawdzanie obecności * kontrola
pracy domowej * uczniowie siadają w grupach * podanie tematu i celu zajęć
* przypomnienie zasad pracy w grupach * uczniowie wyznaczają między sobą
lidera grupy |
|
|
8 minut |
| CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
* Wykonanie zadania nr 1 na przygotowanych kartkach
papieru * lider wypełnia kartę pracy grupy * porównuje wyniki pracy grupy,
ocenia ich poprawność |
Zad nr 1 Wykonaj
obliczenia: (2½+2,5)×3= 4×(8,4-1¼)= 259,4:100= 0,59×10= Uzupełnij: 25,4:x=2,54 x
×100=351 Wykonaj przybliżenie do liczby naturalnej: 5,62= 582,5= |
* Efektywna współpraca w zespole * Rozwijanie sprawności w
rachunkach pamięciowych i w obliczaniu praktycznym |
5 minut |
| |
Praca indywidualna: Uczniowie otrzymują na kartkach dane do
zadania nr 2 i odpowiadają na pytania nauczyciela kierowane do całej
klasy: * Ile zapłacisz za 1,5 kg gruszek? * Ile zapłacisz za 4 kg gruszek? *
Ile kosztuje 0,5 sztuki chleba? * Ile kosztują 2 sztuki chleba? * Ile
zapłacisz za ⅔ kg gruszek? * Ile zapłacisz za 2 butelki wody mineralnej i 2
kg gruszek? |
Zad. Nr 2 * 2 kg gruszek kosztuje 7,6 zł * 1,5 sztuki
chleba kosztuje 2,8 zł *1 butelka (1,5 litrowa) wody mineralnej kosztuje 1,9
zł |
Wykorzystanie wiadomości przedmiotowych w praktyce |
8 minut |
| |
Grupy otrzymują na kartkach treść zadania nr 3 wraz z
poleceniem: * Przeczytaj uważnie zadanie i zaplanuj jego rozwiązanie *
Zapisz obliczenia * Przygotuj prezentację rozwiązania ─ Zadania prezentuje
jedna grupa, pozostałe przedstawiają wyniki, ewentualnie inny sposób
rozwiązania. |
Zad nr 3 Za 4 kg pomarańczy zapłacono 16,8 zł. Ile należy
zapłacić za 10 kg pomarańczy? |
Efektywna współpraca w grupach |
5 minut |
| |
Uczniowie w grupach otrzymują karteczki z zadaniem nr 4
wraz z poleceniem: * Z otrzymanych zadań wybierz te, z których ułożysz
zadania * Ułóż zadania w odpowiedniej kolejności * Przeczytaj, przeanalizuj
i zapisz obliczenia * Przygotuj prezentację rozwiązania * W razie
konieczności skorzystaj z pomocy nauczyciela. ─Podanie treści zadania przez
jedną z grup ─ Ocena prezentacji przez uczniów i nauczyciela ─ Wypełnienie
karty pracy przez lidera ─ Przedstawiciele pozostałych grup prezentują
ewentualnie inny sposób rozwiązania ─ Zebranie kart oceny zespołów. |
Zad nr 4 Siostra Piotrka ma dwa razy więcej oszczędności
niż Piotr. Piotrek ma 56,55 zł oszczędności * Ile razy siostra jest starsza
od brata? * Ich brat Marek ma o 52¾ zł mniej niż siostra i Piotrek razem *
Czy wystarczy rodzeństwu na zakup radiomagnetofonu w cenie 270 zł?. |
Analizowanie i rozwiązywanie zadań tekstowych Współpraca w
grupach |
15 minut |
| CZĘŚĆ KOŃCOWA |
Rozdanie kart samooceny i wypełnienie ich przez uczniów. |
Uczniowie wypełniają karty samooceny |
samoocena |
2 minuty |
Ewaluacja: Nauczyciel prosi uczniów o ocenę swojego nastroju po przeprowadzonej
lekcji. Uczniowie zaznaczają mazakiem w wybranym przez siebie miejscu kropkę:
| |
TEMAT |
FORMA PRACY |
ATMOSFERA |
 |
|
|
; |
 |
|
|
; |
 |
|
|
; |
Praca domowa:
Zaprojektuj zakup pewnych produktów spożywczych w dowolnej ilości tak aby Tobie
starczyło 20 zł i zostało jak najmniej pieniędzy.
Uczniowie otrzymują cennik produktów spożywczych.
Opracowanie: Teresa Krzystek