Katalog

Barbara Kutera
Język niemiecki, Scenariusze

Tust du was für deine Gesundheit?

- n +

Tust du was für deine Gesundheit?

Cele lekcji
* cel główny:
- rozwijanie sprawności mówienia(wyrażanie opinii, sądów, argumentowanie wypowiedzi)
* inne:
- rozwijanie następujących umiejętności;
- rozumienie tekstu pisanego
- praca ze słownikiem
- wykorzystanie poznanego na lekcji materiału leksykalnego w różnorodnych konstrukcjach językowych
- budowanie wypowiedzi spójnych
- poznanie preferencji żywieniowych swoich niemieckich rówieśników, ich podejścia do spraw higieny i kondycji fizycznej
- rozwijanie wśród uczniów ciekawości i otwartości wobec innych kultur, przyzwyczajeń, tradycji
- aktywny udział w lekcji oraz umiejętność pracy w zespole

Metody
- burza mózgów
- mapa pojęciowa z elementami meta-planu
- dyskusja dydaktyczna

Formy
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne
- duże arkusze papieru
- flamastry
- kredki
- tablica
- magnesy
- kserokopie tekstów- wypowiedzi młodzieży niemieckiej nt. zdrowia (różne źródła)

Przebieg lekcji

1. Czynności organizacyjno - porządkowe
- powitanie
- sprawdzenie obecności
- sprawdzenie ewentualnej pracy domowej

2. Rozgrzewka językowa
- burza mózgów
Nauczyciel wiesza na tablicy duży arkusz papieru z hasłem "gesund leben"



gesund leben


 

Uczniowie chodzą kolejno do tablicy i zapisują flamastrem swoje skojarzenia. Następuje krotka
dyskusja, prowadząca do tematu lekcji.

3. Zapisanie tematu lekcji - Tust du was für deine Gesundheit?

4. Faza ćwiczeń

- praca w grupach
Klasa zostaje podzielona na 4 - 4-osobowe grupy. Każda losuje 1 z 4 przygotowanych przez nauczyciela krótkich tekstów, przedstawiających wypowiedzi ich niemieckich kolegów i koleżanek nt. ich preferencji żywieniowych, podejścia do higieny i sprawności fizycznej. Otrzymują też duży arkusz białego papieru ( mieli przynieść na lekcję kredki lub flamastry). Na nim - w oparciu o przeczytany tekst - ma zwizualizować główne tezy swojego bohatera (nieznane słówka mogą sprawdzić w otrzymanym przez grupę słowniku).

- wywieszenie plakatów na tablicy
Stanowią one teraz ciekawy materiał do dyskusji.

- szczegółowe omówienie każdego plakatu (w razie małej aktywności klasy każda z grup wybiera swojego lidera, którego zadaniem będzie zaprezentowanie swego bohatera na podstawie grupowego plakatu)

- dyskusja ogólna
Was ist gesund?
Was ist nicht gesund? - Begründe deine Antwort!

5. Zebranie i podsumowanie rozważań. Ewaluacja

Nauczyciel ponownie zawiesza na tablicy duży arkusz z napisem "gesund leben"



gesund leben


 

Uczniowie - ponownie - podchodzą i zapisują swoje skojarzenia.
Można porównać obie karty (z początku i końca lekcji) i wskazać na ewentualne różnice co do podejścia do problemu.
Uczniowie najbardziej aktywni otrzymują oceny / plusy.

6. Objaśnienie pracy domowej

Uczniowie maja za zadanie rozpisać się na jeden z podanych tematów:
- Was tust du für deine Gesundheit? (min. 10 Sätze)
- Welche von den im Unterricht vorgestellten Personen pflegt um ihre Gesundheit und warum? (min. 10 Sätze)
 

Opracowanie: Barbara Kutera

Wyświetleń: 3324


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.