Katalog

Agnieszka Kostrzewa-Maniak
Lekcja wychowawcza, Konspekty

Co warto wiedzieć o stresie? Konspekt lekcji GDDW

- n +

Co warto wiedzieć o stresie?

Konspekt lekcji GDDW w liceum ogólnokształcącym

Cele:
1. Zrozumienie istoty i przyczyn stresu.
2. Poznanie metod pokonujących stres.
3. Nabywanie umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Materiały: karta pracy "Czynniki stresogenne" , karton, flamastry, zeszyt.

Przebieg zajęć:

1. Uczniowie, siedząc w kręgu, kolejno określają swoje samopoczucie w skali od 1 do 6.

2. Podział klasy na grupy. Przydzielenie zadania. Zespoły poszukują własnych hipotez interpretacyjnych do podanej wstępnie formuły "Stres to........" Następnie po uzgodnieniu wspólnego stanowiska zapisują na tablicy propozycje, np.:
- Stres to siedzenie w domu, kiedy koledzy poszli na dyskotekę.
- Stres to chcieć, a nie mieć.
- Stres to siedzieć na klasówce i marzyć o plaży.
- Stres to powiększenie wszystkiego.
- Stres to niespełnione pragnienia.
- Stres to wstać rano i przypomnieć sobie, że dziś egzamin, matura.
- Stres to brak wolności.
- Stres to zmora naszych czasów.
- Stres to sprzymierzeniec słabych.
- Stres to hamulec uczenia się.
- Stres to przeszkoda w wędrówce na szczyt.
- Stres to potocznie nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przykrymi doznaniami i trudnościami życia codziennego.

3. Praca indywidualna - karta pracy "Czynniki stresogenne"
Uczniowie porządkują listę stresorów według nasilenia i częstości występowania ich w życiu.
niepowodzenia w szkole  
konflikty w rodzinie  
egzaminy, klasówki, sprawdziany  
samotność, izolacja, nuda  
nadmiar obowiązków  
utrudnienia w realizacji planów  
przewlekła choroba  
publiczne wystąpienia  
nieszczęśliwa miłość  
brak poczucia własnej wartości  

4. Po uporządkowaniu wymieniają najczęstsze przeżycia towarzyszące sytuacji stresowej. Uzupełniają zdanie: Ogarnia mnie wówczas....................

Przykład:
Ogarnia mnie wówczas: rozpacz, lęk, niepokój, smutek, rozczarowanie, złość, strach, przygnębienie, melancholia.

5. Praca w grupach - formułowanie porad. Doraźne sposoby radzenia sobie ze stresem.
Przykładowe propozycje:
- Nie ukrywaj złego nastroju i rozmawiaj o nim z bliskimi osobami.
- Wygospodaruj codziennie czas na sport i swoje hobby.
- Zadbaj o porządek w swoim otoczeniu, gdyż bałagan rozprasza.
- Ucz się i pracuj systematycznie, bo zaległości pogłębiają stres.
- Nie duś w sobie bólu, po prostu go wypłacz.
- Stawiaj sobie cele, które jesteś w stanie zrealizować.
- Wybacz sobie dotychczasowe błędy i skup się na sukcesach.
- Spróbuj przetrwać ten trudny okres z ciekawą książką, przy ulubionej muzyce.
- Sprytnie omijaj sprawy drażliwe.
- Zrób coś, co lubisz.
- Nie walcz, przystosuj się.
- Zachowaj cierpliwość.
- Nie krytykuj się, zadbaj o siebie.
- Zadbaj o poczucie humoru, częściej się uśmiechaj.
- Zdobądź się na żartowanie z samego siebie.

6. Podsumowanie lekcji:
Redagowanie w parach krótkiego przepisu na dobre samopoczucie.
Przykład:

Sporą porcję uśmiechu wymieszaj ze zwiewną gimnastyką i garścią świeżo zerwanych pomysłów. Następnie dodaj wiernego przyjaciela, kilka przyjemnych myśli, szczyptę dobrego humoru i jedno dobrze utarte marzenie. Wyrwany od zatroskania umysł zmiksuj z górą dowcipów, odrobiną optymizmu i kroplą wiary w swoje możliwości. Na koniec wsyp szklankę sukcesów, dodaj soczystą zabawę i połącz z wodą przyjaźni. Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki i cierpliwie poczekaj aż minie doba. Wtedy zacznij wszystko od początku.

Literatura
Bowkett S. Wyobraź sobie, że.... Ćwiczenia rozwijające twórcze myślenie uczniów. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000
Chomczyńska - Miliszkiewicz M, Pankowska D. Polubić szkołę. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995
Goleman D. Emocje destrukcyjne. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2003
Siek S. Walka ze stresem. Warszawa ATK 1989

Opracowanie: Agnieszka Kostrzewa-Maniak

Wyświetleń: 8534


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.