Katalog

Ewa Grzybek
Historia, Artykuły

Matejko ukształtował wyobraźnię swego narodu. Od półtora wieku Polacy widzą historię swego kraju oczyma Matejki. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

- n +

Matejko ukształtował wyobraźnię swego narodu

Matejko ukształtował wyobraźnię swego narodu. Od półtora wieku Polacy widzą historię swego kraju oczyma Matejki. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Uważam, że "Matejko ukształtował wyobraźnię swego narodu". Był on świadkiem wielu ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Jego patriotyczna, plastyczna wizja historii Polski pobudzała wyobraźnię wielu pokoleń Polaków.

Matejkowski poczet królów polskich zna każdy Polak. Jest on ciekawą formą upowszechniania historii. Wizerunek władców daje nam poznać ich wygląd. To królewskie zgromadzenie uporządkowane jest wzdłuż osi czasu, od lewej ku prawej stronie. Patrząc na matejkowskie dzieła poznajemy m.in. Batorego, Jagiełłę, Jadwigę, Mieszka, B. Chrobrego. Ich wizerunki zostały wykorzystane na banknotach.

Jan Matejko zafascynowany był historią Polski i jako świadek wielu przełomowych wydarzeń historycznych (wcielenie do Austrii Rzeczpospolitej Krakowskiej w 1846 roku, Wiosny Ludów w 1848, Powstania Styczniowego w 1863 r.) stworzył sugestywną wizję historii Polski poprzez Stańczyka, Kazanie Skargi, Reytana - Upadek Polski, Unię Lubelską, Stefana Batorego pod Pskowem, Kopernika, Zawieszenia Dzwonu Zygmunta, Bitwę pod Grunwaldem, Hołd Pruski, Kościuszkę pod Racławicami.

Malarz żyjący w kraju będący w niewoli trzech zaborców czuł wewnętrzny nakaz, aby poznać jak najlepiej historię Polski. Gorąca miłość do Ojczyzny, której chciał jak najwcześniej służyć dała początek jego wspaniałej twórczości. Nagromadzone szkice skrzętnie przechowywał i na ich podstawie później malował obrazy, będące przedstawieniem dziejów Polski. Wybierał z nich momenty pełne emocjonalnego napięcia, zdolne odrodzić i uszlachetnić naród polski. Matejko namalował słynnego błazna króla Zygmunta jako mściciela, posiadającego dar odgadywania tragicznej przyszłości polskiej. Dał mu swą smutną twarz patrioty, zatroskanego o losy ojczyzny (za Kazanie Skargi na wystawie paryskiej Matejko został nagrodzony złotym medalem).

Drugim takim symbolem niezniszczalności ducha jak Kazanie Skargi jest obraz pt.: Reytan - przedstawiający posła na Sejm Grodzieński w chwili gdy sam jeden rzucił się na ziemię pod drzwi, zagradzając swoim ciałem drogę do sali, gdzie targowiczanie chcieli podpisać zgodę na rozbiór Polski. Z rozdartą na piersi koszulą krzyczał "Zabijcie mnie, zadepczcie, ale nie zabijajcie ojczyzny!" w tym obliczu artyzmu i miłości do ojczyzny Matejko stał się największym malarzem, który w swoich obrazach odtworzył całą historię Polski i jej niezniszczalnego ducha. Do historii przeszedł jako niezrównany patriota i tytan pracy. Z jego dzieł młodzież polska uczyła się historii, zwłaszcza w okresie zniewolenia przez zaborców.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż Matejko ukształtował wyobraźnię swego narodu. W okresie trudnym dla Polski nie odwrócił się od swej ojczyzny, lecz pełen troski i patriotyzmu przedstawiał je w swych obrazach. Jego miłość do ojczyzny i troska o losy kraju i narodu polskiego mimo, iż upłynęło wiele lat są nadal czytelne dla nas, Polaków, a z jego dzieł młodzież polska korzysta do dzisiaj.

 

Opracowanie: Ewa Grzybek
Zespół Szkół w Kowalach - Pańskich

Wyświetleń: 939


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.