AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Alicja Zembaty
Biologia, Konspekty

Konspekt lekcji ekologii dla II klasy LO - Równowaga biocenotyczna.

- n +

Konspekt lekcji z ekologii dla II klasy LO - Równowaga biocenotyczna.
Konspekt lekcji

Równowaga biocenotyczna

Cele lekcji

Wiadomości:

  • znajomość pojęć: biocenozy naturalne i sztuczne;
  • znajomość czynników określających równowagę biocenotyczną (biotyczne, abiotyczne);
  • znajomość czynników naruszających równowagę biocenotyczną (naturalne i antropogeniczne);

Umiejętności:

  • rozróżniania biocenoz naturalnych i sztucznych;
  • wskazania na czynniki wyznaczające homeostazę biocenoz oraz naruszające ją;
  • rozpoznania istnienia w biocenozie równowagi;

Postawy:

  • dostrzeganie roli człowieka w środowiskach;
  • partnerskiej współpracy w zespole;

Metody

Formy pracy:

  • pogadanka;
  • demonstracja;
  • praca w grupach.

Środki dydaktyczne

  • film "Biocenoza lasu" wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi;
  • hasła do krzyżówki i krzyżówka;
  • plakat z piętrowym ułożeniem szaty roślinnej;
  • instrukcje do zadania;
  • pisaki zielony i czerwony, szary papier, karteczki 10 x 10, taśma klejąca;
  • tablica, kreda;
  • koperty z rozsypanką sylabową, klej, nożyczki;

Przebieg lekcji podany jest w tabeli.

Faza lekcji Czynności docelowe Czynności uczniów Czynności nauczyciela Środki dydaktyczne
Wprowadzająca A. przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji nt. struktur i właściwości ekosystemów;
  1. odpowiada na pytania zawarte w krzyżówce definiując pojęcia i przykłady: biocenoza, łańcuch pokarmowy, producenci, konsumenci, reducenci;
  2. wskazuje na warunki stabilizacji ekosystemu i jego bioróżnorodności;
  3. przypomina piętrowy układ roślinności w lesie;
  1. zadaje pytania kontrolne;
  2. rozdaje zadanie służące przypomnieniu i utrwaleniu materiału z poprzedniej lekcji;
zadania z krzyżówki
B. poznanie tematu i celu zajęć;
  1. podają rozwiązanie krzyżówki - hasło i homeostaza;
  2. zapisuje temat lekcji;
  1. zadaje pytanie o hasło krzyżówki;
  2. ustala pojęcie homeostaza;
  3. nawiązuje do tematu, który podaje uczniom;
Realizacyjna C. poznanie biocenozy naturalnej i sztucznej;
  1. poznaje cechy biocenozy naturalnej i sztucznej;
  2. rozróżnia biocenozę naturalną i sztuczną. Daje inne przykłady;
  3. losują instrukcję do pracy w zespołach:
    • I rośliny koron drzew;
    • II zwierzęta koron drzew;
    • III rośliny podszytu;
    • IV zwierzęta podszytu;
    • V rośliny runa;
    • VI zwierzęta runa;
    • VII destruenci;
  4. zapoznają się z treścią instrukcji;
  5. wybierają lidera grupy i sprawozdawcę;
  1. omawia cechy biocenozy naturalnej i sztucznej;
  2. podaje przykład biocenozy naturalnej i sztucznej;
  3. dokonuje podziału klasy na 7 zespołów roboczych przypominających strukturę układu roślinności w lesie;
  4. rozdaje instrukcje do zadania;
  5. wyjaśnia sposób wykonania zadania;
Instrukcja (zał. 1)
D. poznanie gatunków roślin i zwierząt zajmujących różne siedliska lasu;
  1. oglądają film i wypisują nazwy gatunkowe lub rodzajowe roślin i zwierząt poszczególnych pięter lasu zgodnie z wylosowaną instrukcją;
  2. opracowują sprawozdanie pracy grupy;
  3. naklejają na tablicę plakat;
  4. naklejają wypisane karteczki na plakat umieszczony na tablicy przepisując rośliny i zwierzęta różnym siedliskom;
  1. prezentuje film edukacyjny "Biocenoza lasu";
  2. zachęca do wykonania zadań z instrukcji;
  3. nakleja na tablicę plakat z rozrysowanym piętrowym rozmieszczeniem roślin w lesie;
  4. zaprasza do naklejania na plakacie karteczek z nazwami roślin i zwierząt;
  • film edukacyjny "Biocenoza lasu" wytwórnia filmów oświatowych w Łodzi;
  • karteczki formatu 10x10 cm;
  • mazaki czerwone, zielone;
  • wzór plakat (zał. 2);
E. konstruowanie łańcuchów pokarmowych i sieci troficznych;
  1. uczniowie rysują na plakacie łańcuchy pokarmowe;
  2. uczniowie markerem zaznaczają na plakacie sieci troficzne;
  3. omawiają powstałe zależności;
  1. informuje, że w tej biocenozie istnieją zależności pokarmowe;
  2. zachęca uczniów do omówienia zależności;
  3. wskazuje na możliwości ustalenia sieci troficznych;
  4. informuje, że jedno siedlisko zajmuje wiele gatunków roślin i zwierząt;
markery, nożyczki, kreda, tablica
F. poznanie czynników zakłócających homeostazę biocenozy;
  1. jeden z uczniów podchodzi do tablicy i z plakatu wycina jedno drzewo a wraz z nim siedlisko życia wielu organizmów naruszając wcześniej, ukształtowaną sieć troficzną;
  2. omawiają konsekwencje wycięcia z lasu jednego drzewa;
  3. stawiają wnioski w sprawie zakłócenia równowagi w lesie;
  4. wskazują inne przyczyny zakłócenia równowagi;
  5. na tablicy zapisują je w dwóch kolumnach: antropogeniczne i naturalne;
  1. wskazuje na stan równowagi w biocenozie;
  2. na przykładzie wyrębu lasu omawia zakłócenie równowagi biocenotycznej;
  3. zachęca uczniów do analizy zdarzenia i postawienia wniosków;
  4. pyta o inne przyczyny naruszenia równowagi biocenotycznej;
 
G. poznanie zdolności samoregulacyjnych biocenoz;
  1. omawia warunki samoregulacji biocenoz;
 
Podsumowująca H. integracja wiadomości zdobytych podczas zajęć;
  1. rozwiązują rozsypankę sylabową z hasłem;
  2. odczytanie hasła;
  1. wyjaśnia sposób wykonania zadania, rozdaje koperty z rozsypanką sylabową;
koperty z rozsypanką sylabową hasła: biocenozy naturalne są układami samoregulującymi

Załącznik 1

Instrukcja nr. 5 do zadania - runo. Przez najbliższy czas pracować będziecie w zespole.

  1. wybierzcie spośród siebie lidera i sprawozdawcę;
  2. w skupieniu oglądnijcie film "Biocenoza lasu", zwracając uwagę na czynniki, zależności, które wpływają na równowagę w biocenozie oraz czynniki, które mogą ją naruszyć;
  3. w oparciu o film ustalcie nazwy gatunkowe lub rodzajowe roślin runa leśnego;
  4. wpiszcie je na załączonych karteczkach kolorem zielonym;
  5. poproście sprawozdawcę aby nakleił na plakacie "warstwy roślinności w lesie" wypisane przez was karteczki.

Załącznik 2

Instrukcja nr 1 - korony drzew

  1. W oparciu o film "Równowaga biocenotyczna lasu" ustal nazwy gatunkowe, rodzajowe roślin warstwy koron drzew.
  2. Wpisz je na załączone kartki kolorem zielonym.
  3. Naklej kartki na arkusz "warstwy roślinności w lesie".

Instrukcja nr 2 - zwierzęta koron drzew

  1. W oparciu o film "równowaga biocenotyczna lasu" ustal nazwy gatunkowe, rodzajowe zwierząt tam zamieszkujących.
  2. Wpisz je na załączonych kartkach:
    • niebieskim kolorem - roślinożerców;
    • czerwonym kolorem - konsumentów II i III rzędu;
  3. Naklej kartki na arkuszu "warstwy roślinności".
  4. Pracujcie w skupieniu przez 5 min.

Instrukcja nr 3 - rośliny podszytu

  1. Ustal w oparciu o film "Równowaga biocenotyczna lasu" nazwy gatunkowe, rodzajowe roślin podszytu.
  2. Wpisz je na załączonych kartkach kolorem zielonym.
  3. Naklej karteczki na arkusz "warstwy roślinności w lesie".
  4. Pracujcie w skupieniu przez 5 min.

Instrukcja nr 4 - zwierzęta podszytu

  1. W oparciu o film "Równowaga biocenotyczna lasu" ustal nazwy gatunkowe, rodzajowe zwierząt tam zamieszkujących i polujących.
  2. Wpisz je na załączonych kartkach stosując:
    • kolor niebieski dla roślinożerców;
    • kolor czerwony dla konsumentów II i III rzędu;
  3. Naklej kartki na arkusz "warstwy roślinności".
  4. Pracujcie w skupieniu przez 5 min.

Instrukcja nr 5 - rośliny runa

  1. Ustal w oparciu o film "równowaga biocenotyczna lasu" nazwy gatunkowe, rodzajowe roślin runa leśnego.
  2. Wpisz je na załączonych kartkach kolorem zielonym.
  3. Naklej wszystkie kartki na arkuszu "warstwy roślinności w lesie".
  4. Pracujcie w skupieniu przez 5 min.

Instrukcja nr 6 - zwierzęta runa

  1. W oparciu o film "Równowaga biocenotyczna lasu" ustal nazwy gatunkowe, rodzajowe zwierząt zamieszkujących runo.
  2. Wpisz je na załączonych kartkach stosując kolory:
    • niebieski dla roślinożerców;
    • czerwony dla konsumentów II i III rzędu;
  3. Naklej kartki na arkusz "warstwy roślinności" wykorzystując wszystkie kartki z koperty.
  4. Pracuj w skupieniu przez 5 min.

Opracowanie: Alicja Zembaty

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 9008


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 5



Ilość głosów: 1

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.