Katalog

Krystyna Śmierciak
Edukacja regionalna, Referaty

Monografia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich w latach 1945-2000

- n +

Monografia publicznej szkoły podstawowej nr 1 w Strzelcach Krajeńskich w latach 1945-2000

Strzelce Krajeńskie 2001

WSTĘP

Dzieje szkolnictwa podstawowego w Polsce po drugiej wojnie światowej są tematem obszernym i interesującym. Proces jego rozbudowy był trudny i wymagał wiele poświęcenia ze strony tych, którzy tej odbudowy się podjęli.

Przedłożona praca jest monografią historyczno - pedagogiczną, której część empiryczną wypełniają dzieje Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich.

Niniejsza praca ma być pewnego rodzaju przewodnikiem po tejże szkole, ale jej celem jest także chęć dokładnego poznania placówki i dążenie do jej dalszego doskonalenia. Istotą pracy jest zatem dogłębna analiza funkcjonowania Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich w latach 1945-2000. Jest to próba usystematyzowania wiedzy na tle środowiska lokalnego, historii i perspektyw rozwoju. W pracy omówiony zostanie sposób funkcjonowania szkoły, aby wynikające z niego wnioski pozwoliły na wprowadzenie korzystnych zmian w działalności placówki.

Synteza i próba oceny działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły zawarta jest w zakończeniu pracy.

ROZDZIAŁ I.

POWSTANIE, LOKALIZACJA, ROZWÓJ BAZY MATERIALNEJ PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W STRZELCACH KRAJEŃSKICH W LATACH 1945-2000.

1. POWSTANIE I LOKALIZACJA SZKOŁY ORAZ ROZWÓJ BAZY MATERIALNEJ PLACÓWKI

Organizacja życia społecznego w Strzelcach Krajeńskich w roku 1945 przysparzała wielu problemów, choć życie w zniszczonym mieście wyraźnie już tętniło. "Gdy prace wiosenne na polach i ogrodach były już w pełnym toku pomyślano również o dzieciach i szkole. W Kronice szkoły napisano:" Dnia 1 maja 1945 r. przyjechał do Strzelec organizator szkół powszechnych na Ziemiach Odzyskanych Ob. Stanisław Jaremczuk. Dnia 11 maja 1945 r. Ob. Inspektor mianuje Ob. Wiktora Sznajdera nauczycielem kierującym szkoły powszechnej w Strzelcach Kraj.. Jest to pierwsza szkoła w ogóle w powiecie strzeleckim.

Ponieważ w budynku, w którym obecnie znajduje się szkoła mieścił się wówczas szpital wojskowy rozpoczęcie roku szkolnego i zajęć odbywało się w budynku znajdującym się w centrum miasta.

Warunki, do jakich przyczyniły się działania wojenne były bardzo trudne. Rozpoczynając naukę placówka borykała się z problemem braku stołów, ławek, a także przyborów i pomocy szkolnych.

Po rozpoczęciu działalności pierwszej szkoły liczba uczniów wynosiła 57. Były to dzieci różnego wieku, i poziomu umysłowego. W dniu 15 lipca 1945 liczba dzieci wzrosła do 64. Prawie w tym samym czasie placówka zyskała także drugiego nauczyciela.

W drugiej połowie sierpnia szpital wojsk radzieckich opuszcza budynek szkolny. Natychmiast przystąpiono do porządkowania izb szkolnych. Społeczeństwo remontowało szkołę w czynie społecznym. Dzięki temu placówkę przeniesiono do budynku, w którym po dzień dzisiejszy odbywają się zajęcia. Jest to główny budynek szkolny. W roku szkolnym 1945/46 naukę w tym budynku rozpoczyna 176 uczniów przy 4 etatach nauczycielskich. Dzięki pomocy Komitetu Rodzicielskiego, szkoła zostaje wyposażona w sprzęt, materiały dydaktyczne, a nawet gabinet dentystyczny, który zapewnia uczniom stałą opiekę stomatologiczną

W kolejnych latach liczba uczniów ciągle rośnie z tego względu warunki w budynku szkolnym stają się trudne. W roku szkolnym 1958/59 "dzięki staraniom władz powiatowych otwarta zostaje Szkoła Podstawowa nr 2, która jest następną szkołą stopnia podstawowego w mieście. Część dzieci i kadry pedagogicznej przechodzi do nowo otwartej placówki" w 1964 r. powstaje Liceum Ogólnokształcące, które na rok czasu swoją siedzibę osadza także w Szkole Podstawowej nr 1.

Szkoła nie miała jeszcze boiska sportowego i sali gimnastycznej, a już uczniowie odnosili sukcesy w zakresie sportu. Dlatego jesienią 1970 r. przy okazji Jubileuszu Obchodów 25-lecia placówki "Komitet Rodzicielski" podjął uchwałę o budowie w czynie społecznym sali gimnastycznej. Po pokonaniu wielu przeszkód i trudności budowa ruszyła na dobre w 1974 r. Do pracy zaangażowali się również rodzice. Jednocześnie przystąpiono do budowy boiska sportowego. Prace planowano na kilka przyszłych lat po to, aby w 1978 oddać do użytku salę gimnastyczną i rozległe boisko szkolne. Ich wygląd nie zmienił się do dziś; obiekty są stale upiększane i poddawane renowacji.

Rozbudowa szkoły w latach osiemdziesiątych to jedno z czołowych zadań, jakie stanęły przed władzami placówki i miasta. Była to w tym czasie jedna z najbardziej przeciążonych szkół w województwie, lekcje bowiem trwały od godziny 8.00-18.00.Z tego względu w roku 1986 "została podjęta decyzja o dobudowaniu pawilonu dla klas I-III".

Kolejne lata były dla szkoły okresem dużych wydatków finansowych, ponieważ oprócz budowy nowego pawilonu, który oddano do użytku w 1988r. Przeprowadzono również remont kapitalny w starym budynku szkoły, zmodernizowano kuchnię oraz świetlicę.

W latach dziewięćdziesiątych, dzięki staraniom władz szkoły i dużemu wsparciu środowiska, szkoła podejmuje szerokie inwestycje. Placówka zostaje wyposażona w nowoczesnym sprzęt biurowy, audiowizualny oraz pracownię komputerową. Wygląd zewnętrzny szkoły prezentuje się okazale, budowla wznosi się za zabytkowymi murami, z pięknymi elementami zieleni na boisku szkolnym. Obecne warunki w szkole, w której za sprawą przeprowadzonej w 1999 r. reformie oświaty pozostały klasy od I do VI, sprzyjają dobrej nauce w godziwych warunkach.

Podsumowując fakty zebrane w tym rozdziale, należy stwierdzić, że miasto Strzelce Krajeńskie, należące do niewielkich miejscowości posiada w swojej ofercie zarówno liczne walory turystyczne jak i oświatowe.

Umieszczenie stolicy powiatu strzelecko-drezdeneckiego w naszym mieście, daje większe możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, a fakt posiadania najstarszej placówki w powiecie, jaką jest Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 pozwala na podniesienie rangi miasta i samej szkoły.

ROZDZIAŁ II.

WSPÓLPRACA PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W STRZELCACH KRAJEŃSKICH ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM W LATACH 1945-2000.


1. FORMY WSPÓŁPRACY SZKOŁY ZE ŚRODOWISKIEM

Od samego początku istnienia szkoła nawiązywała kontakty ze środowiskiem lokalnym w celu pozyskania środków finansowych. Formy tych kontaktów były przeróżne - od pomocy przy zbiorach płodów rolnych, do organizowania kursów dokształcających.

Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych placówka organizowała zabawy dla mieszkańców miasta w auli szkolnej. Od roku 1953 młodzież szkolna pracuje zarobkowo przy zbiorach ziemniaków. Dochód z pracy kierownictwo ówczesnej szkoły przekazuje na potrzeby placówki i do dyspozycji Komitetu Rodzicielskiego. Także w tych latach zostaje zorganizowany kurs dla dorosłych, którzy nie ukończyli edukacji w szkole podstawowej.

Inną formą kontaktu szkoły ze środowiskiem są występy w mieście jak także w okolicznych wioskach teatrzyku kukiełkowego i orkiestry.

Lata siedemdziesiąte zapisują się na kartach szkoły jako lata współpracy z Powiatowym Domem Kultury, który organizuje konkursy:Turniej wiedzy o teatrze, czy też imprezy z okazji Roku Nauki Polskiej. W latach siedemdziesiątych oddana zostaje również sala gimnastyczna, która powstaje dzięki zaangażowaniu całej strzeleckiej społeczności. Natomiast w 1988 roku dzięki pomocy Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta, i Państwowego Ośrodka Maszynowego do użytku oddany zostaje pawilon dla klas I-III. Okres lat osiemdziesiątych to także międzynarodowa wymiana z zaprzyjaźnioną szkołą w Angerműnde.

W latach dziewięćdziesiątych szkoła współpracuje niemal z całym miastem, by zapewnić uczniom wszechstronny rozwój, naukę i pomoc. Wzmocniona zostaje współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Pogotowiem Opiekuńczym, Sądem dla nieletnich i Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich.

Obecnie w planie wychowawczym szkoła deklaruje współpracę z:
II. PCK
III. Ośrodkiem Pomocy Społecznej
IV. Powiatową Komendą Policji - bezpieczna droga do szkoły
V. Nadleśnictwem - organizacja wycieczek i ognisk
VI. Urzędem Miasta i Gminy - sfera finansowa
VII. Starostwem Powiatowym
VIII. Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną
IX. Powiatową Strażą Pożarną

2. DZIAŁALNOŚĆ RADY RODZICÓW I JEJ PRZEMIANY ORGANIZACYJNE

Przedstawicielem rodziców w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 jest Rada Rodziców. Celem Rady Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły, a także wnioskowanie do organów szkoły w zakresie:
1. pobudzanie i organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji
celów i zadań szkoły.
2. współpraca ze środowiskiem szkolnym, lokalnymi zakładami pracy
3. gromadzenie funduszy dla wsparcia działań szkoły, także w ustalaniu zasad użytkowania
tych funduszy

Dzięki prężnemu funkcjonowaniu Komitet Rodzicielskiego szkoła wzbogaciła się o salę gimnastyczną, boisko i gabinet dentystyczny.

W dobie ostatniej reformy oświatowej nazwa organu przedstawiciela rodziców Komitetu Rodzicielskiego zmieniła nazwę na Radę Rodziców. Każdorazowo w czasie zebrania przewodniczący Rady lub jej członek zdaje sprawozdanie ze swojej działalności.

Współpraca Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich ze środowiskiem lokalnym przebiegała na przestrzeni wielu lat w sposób zróżnicowany. Zależało to zapewne od sytuacji społeczno-politycznej-gospodarczej kraju, niemniej należy jednak przyznać, że społeczeństwo chętnie niosło pomoc szkole w różnych dziedzinach. Z pewnością było to zasługą kierownictwa szkoły i rady pedagogicznej. Nie bez echa pozostaje również działalność Komitetu Rodzicielskiego, a także późniejszej Rady Rodziców oraz współpraca szkoły z "domem rodzinnym".

ZAKOŃCZENIE


Sytuacja polskiego szkolnictwa po drugiej wojnie światowej była nader skomplikowana. Jego odbudowa to jedno z najtrudniejszych, ale też i najpiękniejszych zadań, jakie stanęły przed społeczeństwem polskim. Odbudowa ta miała zaistnieć w sensie dosłownym, jak również w sensie reformy polskiego systemu oświatowo - wychowawczego. Wszystkie reformy szkolnictwa przeprowadzone w latach 1945-2000 wychodziły naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom. Różne jednak były ich losy, gdyż jedne projekty należały do trwałych inne nie.

Szczególnie trudnym wyzwaniem była odbudowa szkolnictwa na Ziemiach Zachodnich. Masowy napływ ludności na te tereny spowodował zmieszanie wielu kultur, a nawet języków. Dlatego kultura i oświata odgrywała ważną rolę w procesie integracji społeczeństwa. Szkoła stała się centrum, w którym przebywali ludzie pragnący tworzyć z innymi wspólną kulturę Ziem Zachodnich. I chociaż początki były trudne, a zniszczenia wojenne ogromne, to proces asymilacji na tych terenach przebiegał pomyślnie.

Na obszarze Ziem Zachodnich znalazło się miasto Strzelce Krajeńskie, które zniszczone podczas wojny w 80% zostało powołane do życia wspólnym wysiłkiem po to, aby szczycić się licznymi walorami turystycznymi i edukacyjnymi, a do tych zalicza się najstarsza placówka oświatowa w powiecie.
Próba analizy działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich w latach 1945-2000 była celem niniejszej pracy

Organizacja szkoły w mieście w roku 1945 była pierwszą czynnością jakiej podjęli się mieszkańcy Strzelec. Dlatego dzięki ich wielkiemu wysiłkowi lekcje rozpoczęły 11 maja 1945. W ciągu trzydziestu lat szkoła wzbogaciła się o salę gimnastyczną, boisko szkolne, a po następnych dziesięciu latach o pawilon dla klas I-III Została wyposażona w nowoczesny sprzęt.

Wraz ze stałym wzrostem ilości uczniów zwiększała się liczba zatrudnionych w szkole nauczycieli. Przez 56 lat działania placówki ilości dzieci wzrosła niemal dziesięciokrotnie, a wraz z nią i kadra nauczycielska. Dzisiaj to właśnie ona może poszczycić się największą w historii szkoły liczbą.

Sposób w jaki kształciła się społeczność szkolna wpływał bezpośrednio na proces dydaktyczny w placówce. Ważnymi czynnikami procesu są plany i program nauczania, które podporządkowane były zewnętrznym warunkom społecznym i ustawom oświatowym.

W kształtowaniu osobowości ucznia dużą rolę odgrywa proces wychowawczy i opiekuńczy. I chociaż, niestety, istnieją w szkole poważne problemy natury patologicznej, dyrekcja i kadra nauczycielska dokłada wielu starań aby im przeciwdziałać. Dla polepszenia efektów działań dydaktyczno - wychowawczych i opiekuńczych szkoła nawiązała szereg kontaktów ze środowiskiem lokalnym.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzelcach Krajeńskich stara się dobrze realizować postawione sobie zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze mające na celu prawidłowy rozwój uczniów, na miarę ich możliwości i potrzeb społecznych.
 

Opracowanie: Krystyna Śmierciak

Wyświetleń: 1453


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.