Konspekt lekcji - Oznakowanie opakowań, grupy znaków towarowych
Konspekt lekcji
Technologia i Towaroznawstwo - Oznakowanie opakowań, grupy znaków towarowych
Typ szkoły: Liceum Ekonomiczne
Zawód: technik ekonomista
Klasa: III
Numer programu nauczania: 2302/T-5,SP/1998.02.24
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
Cele lekcji
- Po zakończeniu lekcji uczeń będzie znał:
- podstawowe oznaczenia, jakie powinny znaleźć się na opakowaniach;
- obowiązujące oznakowanie towarów spożywczych;
- podział znaków towarowych na grupy;
- Po zakończeniu lekcji uczeń będzie umiał:
- wskazać akty prawne zawierające unormowania dotyczące oznakowania towarów;
- wymienić znaki towarowe;
- dokonać podziału znaków towarowych na grupy;
- przyporządkować znaki do odpowiedniej grupy;
- uzasadnić przyporządkowanie znaków do odpowiednich grup;
- wyrażać własną opinię;
- ustosunkować się do opinii innych osób;
- wnioskować na podstawie opinii własnej i innych osób;
- W czasie lekcji kształtowane będą następujące umiejętności:
- umiejętność współpracy w zespole klasowym;
- umiejętność wysłuchiwania innych i brania pod uwagę ich punktów widzenia;
- umiejętność łączenia i porządkowania wiedzy;
- umiejętność samodzielnego myślenia i zapamiętywania.
Metody i techniki pracy
- praca zespołowa;
- praca indywidualna;
- dyskusja dydaktyczna - kierowana;
- technika "Mapa pojęciowa".
Potrzebne środki dydaktyczne
- Rozporządzenie R.M. z 30.05.1995r. w sprawie zasad oznakowania towarów (Dz. U. Nr 64/95);
- Rozporządzenie MR. i G.Ż. z 15.07.1994r. w sprawie znakowania środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych, przeznaczonych do obrotu (Dz.U. nr 86/94);
- PN - 90/O - 79251;
- teksty przygotowane przez nauczyciela: "Oznaczenia podstawowe" i "Oznakowanie produktów spożywczych";
- plansze dla wszystkich uczniów z różnymi znakami towarowymi;
- arkusz szarego papieru;
- mazaki.
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie (3 min)
- sprawdzenie obecności;
- krótkie nawiązanie do poprzednich lekcji;
- podanie i zapisanie tematu w zeszycie.
2. Realizacja tematu (30 min)
- Rozwiązanie problemu: "Oznakowanie opakowań" - zainicjowanie dyskusji poprzez postawienie przez nauczyciela pytania: Po co stosowane jest oznakowanie towarów?
- zadawanie pytań pomocniczych typu: Jakiego rodzaju informacje umieszcza się na opakowaniach?, Czy informacje umieszczane są tylko bezpośrednio na opakowaniach towarów?, Czy informacje mogą być umieszczane przez producentów dowolnie?;
- podanie przez nauczyciela obowiązujących aktów prawnych poprzez odczytanie ich nazw (zapis na tablicy);
- przekazanie uczniom tekstów: "Podstawowe oznaczenia" i "Oznakowanie produktów spożywczych" (wypis z obowiązujących dokumentów).
- Rozwiązanie problemu: "Podział znaków towarowych na grupy":
- rozdanie wszystkim uczniom plansz z różnymi znakami towarowymi;
- tworzenie "Mapy pojęciowej";
- segregacja plansz według zawartych na nich informacji, zapisywanie na arkuszu szarego papieru (wybrany "sekretarz" zapisuje przedyskutowane propozycje uczniów);
- nadanie tytułów posegregowanym znakom;
- uzgodnienie ostatecznej wersji podziału i zapisanie jej w zeszycie.
3. Podsumowanie pracy (12 min)
- podsumowanie dyskusji przez nauczyciela;
- ocena wyróżniających się w dyskusji uczniów;
- zadanie pracy domowej:
- wyciąć z opakowań znajdujące się na nich znaki towarowe i wkleić je do zeszytu przedmiotowego, dokonać kwalifikacji do odpowiedniej grupy znaków;
- przeanalizować akty prawne zawierające unormowania dotyczące oznakowania towarów i najistotniejsze informacje przekazać klasie na następnej lekcji (wybrani przez nauczyciela uczniowie).
Opracowanie: Adela Hiero