Katalog

Krystyna Solarz
Wychowanie fizyczne, Ćwiczenia

Opis podstawowych kroków do nauki tańca regionalnego - klepany

- n +

Klepany - polski taniec regionalny

Jest to taniec łowicki, który zawiera w sobie elementy polki. Polka znana jest jako czeski taniec narodowy. Jest ona tańcem żywym, skocznym, wesołym, opartym o kroki dostawne, cwały i podskoki.

Motywy muzyczno - ruchowe polki występują jednak w folklorze tanecznym wielu narodów. Jej elementy i formy taneczne spotykamy w wielu tańcach ludowych /regionalnych/. Przykładem takiego tańca jest klepany. Taniec składa się z dwóch części. Część pierwsza jest to klaskanie w formie zabawy rytmicznej, natomiast w części drugiej występuje krok polkowy z podskokiem w obrotach.

Taniec ten para taneczna rozpoczyna z ustawienia przodem naprzeciwko siebie, bokiem do kierunku tańca. Tancerz jest zwrócony plecami do środka koła, prawą ręką obejmuje tancerkę z tyłu powyżej pasa /palce dłoni obejmującej są skupione/. Tancerka lewą dłoń składa na prawym barku tancerza. Ręce kierunkowe uniesione w bok i lekko ugięte, złączone są chwytem, w którym tancerz podtrzymuje dłoń tancerki. Jest to objęcie obrotowe zamknięte.

Wykonując figurę "obroty" para taneczna tańczy w formie cyklicznej krok półobrotowy. Jeden obrót mieści się w dwóch taktach. Tancerka rozpoczyna tę figurę od półobrotu w przód, a następnie wykonuje półobrót w tył. Tancerz natomiast rozpoczyna od półobrotu w tył, a następnie wykonuje półobrót w przód. Oboje muszą zgodnie wykonać obrót o 180 stopni w drugiej części każdego taktu. Aby mogło to nastąpić, należy zawsze w półobrocie w przód wykonać na "dwa" krok do przodu stawiając stopę między stopami partnera.

CZĘŚĆ I / 8 taktów/

Takt l
Na "raz" - z jednoczesnym niewielkim ugięciem nóg lekko uderzamy dłońmi o uda,
Na "dwa" - klaszczemy w obie dłonie przed sobą.
.
Takt 2
Na "raz" - tancerz i tancerka stojąc w dalszym ciągu naprzeciwko siebie wykonują klaśnięcie prawymi dłońmi /lewe ręce składają na biodra /.
Na "dwa" - wytrzymanie pozy.

Takt 3 - jak takt 1

Takt 4
Na "raz" - tancerz i tancerka wykonują klaśnięcie lewymi dłońmi /prawe ręce składają na biodra/.
Na "dwa" - wytrzymanie pozy.

Takt 5 - jak takt 1.

Takt 6
Na "raz" - tancerz i tancerka wykonują klaśnięcie prawymi dłońmi.
Na "dwa" - takie samo klaśnięcie lewymi dłońmi.

Takt 7 - jak takt 1.

Takt 8
Na "raz" - w parze przed sobą uderzamy nawzajem, jednocześnie w obie ręce. Tancerka prawą ręką uderza w lewą rękę tancerza, a lewą ręką w jego prawą.
Na "dwa" - wytrzymanie pozy.

CZEŚ Ć II - 8 taktów

Para taneczna w pozycji przodem naprzeciwko siebie łączy się objęciem obrotowym zamkniętym.

Takty 1 - 6 - tańczymy parami krok polkowy z podskokiem w obrotach w l kierunku w prawo. Wykonujemy sześć kroków półobrotowych. Tancerka rozpoczyna je od półobrotu w przód, tancerz od półobrotu w tył.

Takt 7 -krok półkowy z podskokiem w bok /bez obrotu/ w l kierunku tańca.

Takt 8
Na "raz" - doskok obunóż. Zwalniamy objęcie pary i składamy ręce na biodra.
Na "dwa" - wytrzymujemy pozycję doskoku.

W tańcu tym ważnym momentem jest jego dwutaktowe zakończenie. Prawidłowe wykonanie tego zakończenia powoduje powrót do ustawienia początkowego i umożliwia nam powtórzenie tańca.

KROK PODSTAWOWY W PRZÓD

Naukę kroków tanecznych polki zaczynamy od opanowania kroku podstawowego w przód. Krok ten mieści się w jednym takcie. Rozpoczyna się jednak w przedtakcie i oparty jest o następujący motyw rytmiczny;

Na "i" - /przedtakt/ -wykonujemy podskok na nodze np. lewej z niewielkim przesunięciem w przód i z równoczesnym uniesieniem prawej nogi nieco w przód w górę.

Na "raz" - krok prawą nogą w przód /na palcach/.

Na "i" - dostawiamy lewą nogę do prawej.

Na "dwa" - krok prawą nogą w przód.

KROK PODSTAWOWY W OBROTACH

Krok podstawowy w obrotach oparty jest na takim samym motywie rytmicznym jak krok poprzedni. Pełny obrót wykonujemy w dwóch taktach. Składa się on z dwóch kroków półobrotowych Iz półobrotu w przód i z półobrotu w tył/.

PÓŁOBRÓT W PRZÓD

Dla wykonania tego kroku przyjmujemy ustawienie wyjściowe prawym bokiem do l kierunku lanca /przodem do środka koła/.

Na "i" - /przedtakt/ - wykonujemy podskok na nodze lewej tzw. "odkierunkowej" z jednoczesnym niskim wznosem prawej nogi w bok, w górę.

Na "raz" - krok prawą nogą w bok / na palcach /.

Na "i" - dostawiamy lewą nogę do prawej.

Na "dwa" - krok prawą nogą w bok z jednoczesnym zapoczątkowaniem półobrotu w prawo. Stawiając ten krok należy nieco skręcić stopę palcami w kierunku tańca, a węec na zewnątrz, w prawo.

Na "i" - podskok na nodze prawej z jednoczesnym dopełnieniem półobrotu w prawo oraz z niewielkim wznosem lewej nogi w bok, w górę. Podskok ten jest jednocześnie rozpoczęciem drugiego półobrotu, dla którego jest ruchowym przedtaktem.

PÓŁOBRÓT W TYŁ

Na "raz" - wykonujemy krok lewą nogą w bok /na palcach/.

Na "i" - dostawiamy prawą nogę do lewej.

Na "dwa" - krok lewą nogą w bok z jednoczesnym zapoczątkowaniem półobrotu w prawo. Półobrót ten zostanie dopełniony podskokiem poprzedzającym następny półobrót.
 

Opracowanie: mgr Krystyna Solarz
Konsultacja: doradca metodyczny
mgr Małgorzata Majewska

Wyświetleń: 9017


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.