Katalog

Mariola Sochacka
Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Niepełnosprawni są wśród nas - Blok tematyczny. Temat ośrodka: Niesłyszący

- n +

"Ręce potrafią mówić" - poznanie sposobów porozumiewania się osób niesłyszących i głuchoniemych


Klasa III

Blok tematyczny: Niepełnosprawni są wśród nas

Temat ośrodka: Niesłyszący

Cele:
- dostrzega w otoczeniu osoby niesłyszące
- poznaje pojęcie - osoba głuchoniema
- dowiaduje się w jaki sposób osoby niesłyszące porozumiewają się

Cele operacyjne:

- rozróżnia pojęcia: niesłyszący, głuchoniemy
- poznaje kilka znaków języka migowego
- dowiaduje się że niesłyszący potrafią "czytać" z ruchu warg
- dowiaduje się o istnieniu programów telewizyjnych dla głuchych
- dostrzega wpływ hałasu na pogorszenie słuchu

Metody:

słowne
oglądowe
działalności praktycznej

Formy:

zbiorowa
indywidualna
grupowa

Środki dydaktyczne:

zaszyfrowane hasło, krzyżówka, ilustracje z gestami języka migowego, zdania do pracy grupowej, tabela.

Przebieg zajęć:


1. Wprowadzenie do tematu lekcji: odczytanie zaszyfrowanego hasła (karta pracy)
2. Wyjaśnienie pojęć: niesłyszący, głuchoniemy, niedosłyszący
3. Postawienie problemu:
W jaki sposób osoby niesłyszące porozumiewają się?
Zabawa tematyczna w grupach. Każda grupa losuje zdanie i przedstawia je za pomocą gestów. Pozostałe dzieci odgadują zdanie:
- I - Proszę pomóż mi przejść na drugą stronę ulicy.
- II - Powiedz mi gdzie jest toaleta?
- III - Źle się czuję, zaprowadź mnie do lekarza.


4. Zaznajomienie z kilkoma podstawowymi gestami języka migowego.

5. Miganie podanych zdań:
- To jest mała dziewczynka.
- Jestem głodny.
- Proszę idź do domu.

6. Rozmowa na temat programów telewizyjnych z wykorzystaniem języka migowego
(filmy fabularne, wiadomości)
7. Postawienie problemu:
Jak głuchoniemi radzą sobie w życiu codziennym np. robiąc zakupy?

(dzieci proponują różne rozwiązania)
8. Uzupełnianie tabeli: Co pomaga, a co szkodzi naszemu słuchowi (karta pracy)
9. Zabawa słuchowa: "Piszcząca myszka"
10. Podsumowanie tematu zajęć: Rozwiązanie krzyżówki z hasłem (karta pracy)

KARTA PRACY


I - Odczytanie zaszyfrowanego hasła:
A Ą B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Y Z
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
HASŁO:
16 10  6 20 14 24 20 25  2  4 24
                     
II - Uzupełnianie tabeli:
Co pomaga naszemu słuchowi?  Co szkodzi naszemu słuchowi?
 






 
III - Rozwiązanie krzyżówki z hasłem:
1. Gdy jedziesz na niej odpychasz się nogą   (hulajnoga)
2. Jedzie na sygnale do chorego   (karetka)
3. Kręci się w rowerze i samochodzie   (koło)
4. Inaczej samochód   (auto)
5. Pływa po morzu   (statek)
6. Najszybszy środek transportu   (samolot)
7. Buty na kółkach   (wrotki)
8. Np.: Ford, Fiat, Audi   (samochód)
9. Jedzie po szynach   (tramwaj)
10. Ekologiczny pojazd   (rower)
11. Kosmiczny pojazd   (rakieta)
12. W porcie jest pełno.................   (statków)
13. Ciągnie go lokomotywa   (pociąg)



 

Opracowanie: Mariola Sochacka

Wyświetleń: 2825


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.