Katalog

Małgorzata Tkacz
Przyroda, Scenariusze

Poznajemy mieszkańców oczka wodnego wiosną - scenariusz zajęć koła przyrodniczego

- n +

Scenariusz zajęć koła przyrodniczego pt. "Poznajemy mieszkańców oczka wodnego wiosną"

1. Temat zajęć: Poznajemy mieszkańców oczka wodnego wiosną.

2. Czas trwania zajęć: (90 minut)

3. Ogólny cel zajęć:
Poznanie kilku gatunków zwierząt zamieszkujących oczko wodne w okresie wiosny oraz ich przystosowań do życia w środowisku wodnym.

4. Cele szczegółowe:
a) wiadomości - uczeń:
- zna przedstawicieli zwierząt kręgowych i bezkręgowych, których można spotkać w oczku wodnym wiosną,
- wymienia przystosowania zwierząt do życia w środowisku wodnym,
b) umiejętności:
- rozpoznaje kilka gatunków zwierząt występujących w oczku wodnym,
- potrafi rozróżnić formy dorosłe obserwowanych okazów od ich postaci larwalnych,
- wyjaśnia związek między cechami budowy zwierząt a ich sposobem poruszania się i odżywiania,
- na podstawie obserwacji żywych okazów potrafi dostrzec i opisać cechy ułatwiające życie w wodzie,
- potrafi korzystać z literatury przyrodniczej,
c) postawy - uczeń:
- aktywnie pracuje na lekcji,
- bezpiecznie zachowuje się nad wodą,
- dostrzega w odławianych zwierzętach istoty żywe i odpowiednio je traktuje,
- czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy.

5. Formy pracy: praca zespołowa i grupowa

6. Metody: praca w grupach, zajęcia praktyczne przy oczku wodnym - odławianie i obserwowanie złowionych okazów.

7. Środki dydaktyczne: siatki do odławiania zwierząt, pojemniki na złowione okazy (po jednym nie oznakowanym dla każdej grupy oraz pojemniki z etykietami przedstawiającymi zwierzęta, których spodziewamy się w oczku wodnym), atlasy pt. "Płazy i gady Polski" M. Młynarskiego wyd. WSiP, przewodniki kieszonkowe pt. "Staw" wyd. Multico, karty pracy.

8. Przebieg zajęć:
a) faza wprowadzająca (około 20 minut):
- dotarcie do oczka wodnego,
- podział uczniów na 3 lub 4 grupy (po 3 - 4 uczniów w zależności od liczebności zespołu),
- rozdanie pomocy dydaktycznych: siatka, pojemnik na złowione okazy, karty pracy,
- omówienie zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą,
- zapoznanie z celem zajęć.

b) faza realizacji (około 50 minut):
- odławianie zwierząt przez każdą grupę,
- segregowanie złowionych okazów do pojemników z etykietami przedstawiającymi zdjęcia zwierząt,
- wypuszczenie nadmiaru okazów do wody,
- przydzielenie poszczególnym grupom zebranych zwierząt (np.2-3 gatunki w zależności od ilości złowionych),
- rozdanie grupom odpowiednich atlasów i przewodników do rozpoznawania gatunków,
- praca w grupach - rozpoznawanie gatunków, wyszukiwanie informacji dotyczących ich trybu życia, odżywiania, oddychania, rozmnażania i uzupełnienie kart pracy (tabela - załącznik1),
- prezentacja wyników pracy grup i uzupełnianie tabel na kartach pracy opisem gatunków charakteryzowanych przez inne grupy.

c) Faza podsumowująca (około 20 minut):
- zabawa "zgadnij kim jestem" - rozdanie poszczególnym grupom krótkich opisów różnych gatunków (załącznik 2), które poznawane były w czasie zajęć i próba odgadnięcia ich nazwy gatunkowej,
- sprawdzenie kart pracy,
- pochwalenie uczniów najlepiej pracujących i wręczenie papierowych odznak "wzorowy obserwator przyrody",
- powrót do szkoły.

9. Ewaluacja:
Pytania do uczniów:
- Która część zajęć podobała wam się najbardziej?
- Jakie zmiany chcielibyście wprowadzić, gdybyście mieli drugi raz uczestniczyć w podobnych zajęciach?

Wskazówki dla prowadzącego: Przed zajęciami należy sprawdzić, jakie gatunki występują w oczku wodnym, przy którym zamierzamy prowadzić lekcję i przygotować odpowiednie etykiety na pojemniki np. przy pomocy skanera lub kserokopiarki.

Załącznik 1

Karta pracy grupy:

Zadanie 1: Korzystając z dostępnych atlasów i przewodników uzupełnij tabelę:

Cecha gatunek

Sposób poruszania Sposób odżywiania Sposób oddychania Sposób rozmnażania


 
       


 
       


 
       


 
       


 
       


 
       


 
       


 
       

Załącznik 2

Przykładowe opisy gatunków "Zgadnij kim jestem"

1. Jestem kręgowcem, mam żółto - czarne plamki na brzuszku, którymi odstraszam wrogów, przy podrażnieniu wydzielam trujące substancje. Na palcach tylnych łapek mam błonki, dzięki którym mogę pływać, oczko wodne opuszczam niechętnie, ale na ladzie radzę sobie bardzo dobrze. Chętnie zjadam drobne zwierzęta takie jak np. ślimaki, chrząszcze i larwy owadów. Moje dzieci - kijanki wylegają się z jajeczek w oczku wodnym. Jestem .................................................................................................
(Kumak górski)

2. Jestem kręgowcem, moimi krewnymi są między innymi żaby i ropuchy, ale w przeciwieństwie do nich mam ogon. Mój brzuszek jest żółtopomarańczowy z czarnymi plamami, grzbiet ciała ciemny z czarnymi plamami, na grzbiecie mam szeroki grzebień z przerwą u nasady ogona, nie mają go moje siostrzyczki. Chętnie zjadam owady i ich larwy. Latem (koniec lipca - sierpień) wychodzę na ląd i żyję w wilgotnych zaroślach leśnych. Jestem..............................................................................
(Traszka grzebieniasta)

3. Jestem bezkręgowcem. Świetnie pływam, posiadam dwie pary skrzydeł, skrzydła zewnętrzne są bardzo ciemne a ich brzeg jest żółty. Łatam głównie nocą. Moje dzieci wylęgają się z jajeczek w wodzie, są bardzo żarłoczne i podobnie jak ja są drapieżnikami. Po wyjściu na ląd zakopują się w ziemi i przeobrażają w postać dorosłą, po czym wracają do wody. Chętnie zjadam larwy innych owadów, kijanki, ślimaki a nawet małe rybki. Jestem..................................................................................
(Pływak żółtobrzeżek)

4. Jestem bezkręgowcem, moimi krewnymi są np. muchy i pszczoły. Mam płaskie ciało barwy szarej, na końcu ciała mam rurkę, dzięki której pobieram powietrze do oddychania. Żywię się drobnymi zwierzętami wodnymi. Jestem ....................................
(Płoszczyca szara)

 

Cecha

Wyświetleń: 1892


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.