![]() | ||||||||||||||||
![]() |
||||||||||||||||
Katalog Jarosław Jagodziński Przyroda, Scenariusze Mierzymy wysokość pagórkaMierzymy wysokość pagórka - scenariusz zajęć edukacyjnych (przyroda kl.4)1. Temat: Mierzymy wysokość pagórka.2. Czas realizacji zajęć: 2 godziny lekcyjne w terenie 3. Cele operacyjne: Uczeń: - potrafi zmierzyć wysokość względną pagórka przy pomocy niwelatora szkolnego - rozumie pojęcia: poziomica, niwelator, mapa poziomicowa - potrafi wyznaczyć poziomice w terenie 4. Cele wychowawcze: - wdrażanie do aktywnego udziału w lekcji i współpracy w grupie - pobudzanie ciekawości w poznawaniu najbliższego otoczenia 5. Metody: - praktyczne (ćwiczenia w terenie), opis, pogadanka 6. Środki dydaktyczne: - niwelatory szkolne i modele pagórków (wykonane przez starszych kolegów), karty pomiarów, słowniczki geograficzne 7. Formy pracy z uczniami: - praca zespołowa 8. Przebieg zajęć: a) część wstępna - czynności organizacyjne, sprawdzenie obecności - informacja nauczyciela o sposobie pracy b) część główna - podanie tematu zajęć, przypomnienie pojęć wysokość względna i bezwzględna - omówienie budowy i zasad posługiwania się niwelatorem szkolnym - podział na zespoły, przydział stanowisk pomiarowych, rozdanie instrukcji oraz kart do notowania pomiarów (dwu- lub trzykrotnych) - wyznaczenie poziomic przy pomocy niwelatora (wyszukanie definicji w słowniku) - prezentacja szkolnych modeli pagórków- zaznaczanie poziomic, określanie stoku łagodnego oraz stromego - określanie ewentualnej wysokości bezwzględnej pagórka/wzgórza (wykorzystanie map topograficznych okolic szkoły) - rysowanie szkicu terenu, wyznaczenie kierunków głównych c) synteza zajęć - prezentowanie i porównanie wyników pomiarów wysokości pagórka/wzgórza - określenie ewentualnych różnic i ich przyczyn - usystematyzowanie i utrwalenie zdobytych wiadomości i umiejętności d) zakończenie zajęć - ocena aktywności uczniów INSTRUKCJA DLA UCZNIA Pomiaru dokonuje zespół składający się z dwóch uczniów. Jeden ustawia pionowo niwelator w pierwszym punkcie pomiarowym (u podnóża pagórka). Drugi uczeń zaznacza miejsce celowania patykiem, kamieniem itp. Następnie niwelator ustawia się w zaznaczone miejsce itd. Wysokość pagórka uczniowie wyliczają - dodając liczbę stanowisk pomiarowych mnożąc przez 1m (wysokość niwelatora szkolnego). KARTA POMIARÓW
![]() Opracowanie: Jarosław Jagodziński Wyświetleń: 5868
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |